დიალოგი: საქართველო - იტალია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1992. - 12 დეკემბერი. - N253(532). - 1, 2 გვ.[MFN: 284]
პერსონალია: შევარდნაძე ე.; ანდრეოტი ჯულიო.
თემატიკა: საქართველოს საერთაშორისო ურთიერთობანი.
"დარწმუნებული ვარ, რომ ხვალ ჩემი საქართველო აყვავებული და ბედნიერი იქნება" / შევარდნაძე ე. ; [ჩაიწერა]პაოლო ბერნარი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1992. - 22 დეკემბერი. - N259(538). - 1,2 გვ.[MFN: 510]
პერსონალია: ანდრეოტი; გორბაჩოვი მ.; ბუში; რეიგანი; კლინტონი ბილ.
თემატიკა: შევარდნაძე ე..
საკვანძო სიტყვები: რელიგია, მარქსიზმი, რუსეთი, იტალია.
ბესელაშვილი, ფალიტა
კრიზისის მიზეზია მონოპოლიზმი : სარედაქციო ფოსტიდან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1992. - 24 დეკემბერი. - N261(540). - 2 გვ.[MFN: 589]
თემატიკა: ეკონომიკური რეფორმები.
საკვანძო სიტყვები: საბაზრო ეკონომიკა, პრივატიზაცია, ავსტრია, საფრანგეთი, იტალია, ბელგია, ესპანეთი, კანადა, აშშ, იაპონია.
ახალ წარმატებათა მოლოდინში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1992. - 24 დეკემბერი. - N261(540). - 4 გვ.[MFN: 602]
პერსონალია: ხუციშვილი ზურაბი; ჭანტურიშვილი პაატა; ხოშტარია მიხეილ.
საკვანძო სიტყვები: იტალია, ტრაპანში, იაპონია.
"გასაკეთებელი ოფთალმოლოგიაშიც ბევრი გვაქვს" : აღიარება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 5 იანვარი. - N2(546). - 4 გვ.[MFN: 707]
პერსონალია: ალექსიძე ალექსანდრე (ექიმი); ნათაძე თეიმურაზი (პროფესორი); კახიანი ზაალ (პროფესორი); ბერაძე ივა (პროფესორი).
თემატიკა: მედიცინა.
საკვანძო სიტყვები: იტალია, შვეიცარია, გერმანია, საბერძნეთი, კვიპროსი.
კონტაქტები ფართოვდება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 6 იანვარი. - N3(547). - 4 გვ.[MFN: 739]
თემატიკა: მრეწველობა. საქმიანი ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები: თბილისის ჩარხსაშენებელი ფირმა "დიაში", ბულგარეთი, პოლონეთი, საფრანგეთი, გერმანია, იტალია.
კანდელაკი, დონარა
ზარბაზნები ქუხან, მაგრამ მუზები არ დუმან! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 15 იანვარი. - N9(553). - 4 გვ.[MFN: 902]
პერსონალია: ოკუჯავა ბულატ (პოეტი); რობიტაშვილი ნუგზარ.
საკვანძო სიტყვები: იტალია.
ხუბულური, ლარისა
საქართველო ვალში არავის დარჩება! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 21 იანვარი. - N12(556). - 4 გვ.[MFN: 989]
პერსონალია: მენაღარიშვილი ირაკლი (ჯანმრთელობის დაცვის მინისტრი); უზნაძე ნინო (ჰუმანური დახმარების კოორდინაციის სამსახურის ხელმძღვანელი).
გეოგ.დასახელება: სამაჩაბლო; აფხაზეთი.
საკვანძო სიტყვები: აშშ, გერმანია, თურქეთი, იტალია, საფრანგეთი, ესპანეთი, ავსტრია, მედიკამენტები.
ევროპის სტადიონებზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 21 იანვარი. - N12(556). - 4 გვ.[MFN: 1000]
თემატიკა: სპორტი.
საკვანძო სიტყვები: იტალია, ესპანეთი, საფრანგეთი, ფეხბურთი.
საით გაგიწევია, ქართულო ელმავალო? : გზად მომავლისაკენ! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 17 იანვარი. - N11(555). - 2 გვ.[MFN: 1045]
პერსონალია: მიხელიძე ბიძინა (გენერალური დირექტორის მოადგილე); ფრანკო ჯან (ბიზნესმენი).
თემატიკა: ელმავალმშენებლობა.
საკვანძო სიტყვები: "ელმავალმშენებელი", რუსეთი, ნოვოჩერკასკი, რკინიგზა, ტრანსპორტი, საფრანგეთი, იტალია, გერმანია.