ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 275 ჩანაწერი
1. დიალოგი: საქართველო - იტალია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1992. - 12 დეკემბერი. - N253(532). - 1, 2 გვ.[MFN: 284]
პერსონალია:  შევარდნაძე ე.; ანდრეოტი ჯულიო.
თემატიკა:  საქართველოს საერთაშორისო ურთიერთობანი.
"დარწმუნებული ვარ, რომ ხვალ ჩემი საქართველო აყვავებული და ბედნიერი იქნება" / შევარდნაძე ე. ; [ჩაიწერა]პაოლო ბერნარი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1992. - 22 დეკემბერი. - N259(538). - 1,2 გვ.[MFN: 510]
პერსონალია:  ანდრეოტი; გორბაჩოვი მ.; ბუში; რეიგანი; კლინტონი ბილ.
თემატიკა:  შევარდნაძე ე..
საკვანძო სიტყვები:  რელიგია, მარქსიზმი, რუსეთი, იტალია.
1. ბესელაშვილი, ფალიტა
თემატიკა:  ეკონომიკური რეფორმები.
საკვანძო სიტყვები:  საბაზრო ეკონომიკა, პრივატიზაცია, ავსტრია, საფრანგეთი, იტალია, ბელგია, ესპანეთი, კანადა, აშშ, იაპონია.
ახალ წარმატებათა მოლოდინში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1992. - 24 დეკემბერი. - N261(540). - 4 გვ.[MFN: 602]
პერსონალია:  ხუციშვილი ზურაბი; ჭანტურიშვილი პაატა; ხოშტარია მიხეილ.
საკვანძო სიტყვები:  იტალია, ტრაპანში, იაპონია.
"გასაკეთებელი ოფთალმოლოგიაშიც ბევრი გვაქვს" : აღიარება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 5 იანვარი. - N2(546). - 4 გვ.[MFN: 707]
პერსონალია:  ალექსიძე ალექსანდრე (ექიმი); ნათაძე თეიმურაზი (პროფესორი); კახიანი ზაალ (პროფესორი); ბერაძე ივა (პროფესორი).
საკვანძო სიტყვები:  იტალია, შვეიცარია, გერმანია, საბერძნეთი, კვიპროსი.
1. კონტაქტები ფართოვდება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 6 იანვარი. - N3(547). - 4 გვ.[MFN: 739]
თემატიკა:  მრეწველობა. საქმიანი ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  თბილისის ჩარხსაშენებელი ფირმა "დიაში", ბულგარეთი, პოლონეთი, საფრანგეთი, გერმანია, იტალია.
1. კანდელაკი, დონარა
ზარბაზნები ქუხან, მაგრამ მუზები არ დუმან! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 15 იანვარი. - N9(553). - 4 გვ.[MFN: 902]
პერსონალია:  ოკუჯავა ბულატ (პოეტი); რობიტაშვილი ნუგზარ.
საკვანძო სიტყვები:  იტალია.
1. ხუბულური, ლარისა
საქართველო ვალში არავის დარჩება! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 21 იანვარი. - N12(556). - 4 გვ.[MFN: 989]
პერსონალია:  მენაღარიშვილი ირაკლი (ჯანმრთელობის დაცვის მინისტრი); უზნაძე ნინო (ჰუმანური დახმარების კოორდინაციის სამსახურის ხელმძღვანელი).
გეოგ.დასახელება:  სამაჩაბლო; აფხაზეთი.
საკვანძო სიტყვები:  აშშ, გერმანია, თურქეთი, იტალია, საფრანგეთი, ესპანეთი, ავსტრია, მედიკამენტები.
1. ევროპის სტადიონებზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 21 იანვარი. - N12(556). - 4 გვ.[MFN: 1000]
საკვანძო სიტყვები:  იტალია, ესპანეთი, საფრანგეთი, ფეხბურთი.
საით გაგიწევია, ქართულო ელმავალო? : გზად მომავლისაკენ! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 17 იანვარი. - N11(555). - 2 გვ.[MFN: 1045]
პერსონალია:  მიხელიძე ბიძინა (გენერალური დირექტორის მოადგილე); ფრანკო ჯან (ბიზნესმენი).
თემატიკა:  ელმავალმშენებლობა.
საკვანძო სიტყვები:  "ელმავალმშენებელი", რუსეთი, ნოვოჩერკასკი, რკინიგზა, ტრანსპორტი, საფრანგეთი, იტალია, გერმანია.