ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 59 ჩანაწერი
1. "ევროპის კინოს იმედი" თბილისში ცხოვრობს : ჩვენი მთა - ბარის ამბები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1992. - 23 დეკემბერი. - N260(539). - 4 გვ.[MFN: 565]
პერსონალია:  ღოღობერიძე ლანა; სურგულაძე ნინო.
საკვანძო სიტყვები:  ჟენევა, "ვალსი პეჩორაზე", ვენეციის კინოფესტივალი.
"ოქროს არწივი" ფრთებს შლის : კინოფესტივალი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 21 სექტემბერი. - N207(735). - 3 გვ.[MFN: 5782]
1. ორმოცდამეშვიდე საერთაშორისო კინოფესტივალი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 14 მაისი. - N81(883). - 4 გვ.[MFN: 9236]
საკვანძო სიტყვები:  კანი.
1. აბაშიძე, გოჩა
ვეცდებით თავი არ შევირცხვინოთ!.. // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 24 მაისი. - N91-92(894). - 2 გვ.[MFN: 9525]
საკვანძო სიტყვები:  კინოფესტივალი, "ოქროს არწივი".
სანქტ-პეტერბურგიდან გვამცნობენ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 28 ივნისი. - N116(918). - 5 გვ.[MFN: 10561]
თემატიკა:  8.3.1.1; 13; 49.
საკვანძო სიტყვები:  მასშტაბური, ომი, აზერბაიჯანი, ქართული, კინო, კინოფესტივალი, საერთაშორისო.
1. იმედაშვილი, კობა
წინა კინოფესტივალს უნდა აჯობოს! : შავი ზღვის ქვეყნების საერთაშორისო კინოფესტივალი - "ოქროს არწივი" / იმედაშვილი კობა ; [ჩაიწერა]ღვინეფაძე ნანა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 29 ივლისი. - N93(2009). - 4 გვ.[MFN: 13610]
თემატიკა:  8.3.1.1; 49.
არ შეიძლება საქართველოს ერთგულ ადამიანს არ უხაროდეს ყოველივე კარგი, რაც აჭარაში ხდება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 30 სექტემბერი. - N132(2048). - 1 გვ.[MFN: 14347]
პერსონალია:  აბაშიძე ასლან (აჭარის უზენაესი საბჭოს თავმჯდომარე).
გეოგ.დასახელება:  ბათუმი; აჭარა.
საკვანძო სიტყვები:  კინოფესტივალი, წარმატება.
1. გენძეხაძე, თამაზ
"ოქროს არწივის "გამარჯვებულნი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 20 სექტემბერი. - N124 (2040). - 4 გვ.[MFN: 14384]
პერსონალია:  ვოლევი ნიკოლაი (რეჟისორი); პიშალნიკოვი ვიქტორ (ოპერატორი); ლეჟავა ნინო (მსახიობი); პეტროვა ელენე (მსახიობი); ჩხეიძე რეზო (რეჟისორი).
გეოგ.დასახელება:  აჯარა; ბათუმი.
საკვანძო სიტყვები:  კინოფესტივალი, ჟიური, პრიზები.