საკვანძო სიტყვები:  ბუენოს-აირესი, სიმფონიური ორკესტრი, ქართული მუსიკა, ქართველი კომპოზიტორი, კონცერტი კლარნეტისათვის,პოპულარობა.
თაობათა აღმზრდელი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1999. - 18 დეკემბერი. - N342 (3384). - 7 გვ.[MFN: 38958]
ანოტაცია:  17 დეკემბერს კონსერვატორიის მცირე დარბაზში გაიმართა ცნობილი ქართველი მუსიკისმცოდნესა და კომპოზიტორის, პროფესორ ქეთევან თუმანიშვილის დაბადების 80 წლისთავისადმი მიძღვნილი საიუბილეო საღამო
პერსონალია:  თუმანიშვილი ქეთევან (კომპოზიტორი, მუსიკისმცოდნე, პროფესორი).
1. დათუნაშვილი, მაია
თბილისი მისი სიყვარულია, : და მაინც, ხალხის სიყვარულს ყველაზე დიდ ჯილდოდ მიიჩნევს რუსუდან სებისკვერაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 16 მაისი. - N130 (3531). - 10 გვ.[MFN: 40860]
ანოტაცია:  კომპოზიტორი რუსუდან სებისკვერაძე წარდგენილია რუსთაველის პრემიაზე
პერსონალია:  სებისკვერაძე რუსუდან (კომპოზიტორი).
საკვანძო სიტყვები:  კლმპოზიტორი, ლირიკული სიმღერა, კონცერტი.
1. შევინარჩუნოთ ოთარ თაქთაქიშვილის მუსიკა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 თებერვალი. - N48(4427). - 6 გვ.[MFN: 44522]
ანოტაცია:  საქართველოს სახელმწიფო ჰიმნის მუსიკად ოთარ თაქთაქიშვილის ნაწარმოების მიჩნევის შესახებ
პერსონალია:  თაქთაქიშვილი ოთარ (კომპოზიტორი); ყურაშვილი ბორის; კიკნაძე შალვა; ჩალაძე ვასილ; ასათიანი რევაზ; მდინარაძე მოსე; ისაკაძე ლევან; კურცხალია ლევან; კოხრეიძე პავლე; რეკვავა ვალერიან; ხურციძე ალექსანდრე; ჯაფარიძე ვახტანგ; ვაშაკიძე ალექსანდრე; ჯოხარიძე ზაქარია; ნიჟარაძე ჯონი (საქართველოს ომის, შრომისა და სამხედრო ძალების ვეტერანები).
თემატიკა:  საქართველოს სახელმწიფო ჰიმნი.
საკვანძო სიტყვები:  კომპოზიტორი.
რუსი კომპოზიტორის ხსოვნას მიეძღვნა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 3 აპრილი. - N89 (4466). - 2 გვ.[MFN: 45757]
ანოტაცია:  სერგეი პროკოფიევის გარდაცვალებიდან 50 წლისთავის გამო
პერსონალია:  პროკოფიევი სერგეი (კომპოზიტორი); ბერკემერი უვე (საქართველოს სახელმწიფო კამერული ორკესტრის გერმანელი დირიჟორი); ნასარიძე გივი (მევიოლინე).
თემატიკა:  რუსი კომპოზიტორები.
საკვანძო სიტყვები:  კლასიკური მუსიკა.