ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 11 ჩანაწერი
პირველი ლედი ქალებს ინტერნეტით ესაუბრა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 23 მარტი. - N67(4794). - 2 გვ.[MFN: 61372]
პერსონალია:  რულოვსი სანდრა (საქართველოს პირველი ლედი).
თემატიკა:  საქართველოს პირველი ლედი.
საკვანძო სიტყვები:  საზოგადოება და მანდილოსნები.
იქნებ თეთრი მანდილის ჩაგდებამ უშველოს : მესამე სექტორი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 17 ივნისი. - N142 (5175). - 4 გვ.[MFN: 68326]
ანოტაცია:  აფხაზეთსა და ცხინვალში არსებულ ქალთა ორგანიზაციებთან კეთილმეზობლური ურთიერთობების დამყარების შესახებ
პერსონალია:  კვეზერელი-კოპაძე მაია (საერთაშორისო ასოციაციის "საქართველოს ქალები მშვიდობისა და სიცოცხისათვის" თავმჯდომარე); ტალიავინი ჰაიდი (გაეროს გენერალური მდივნის სპეციალური წარმომადგენელი საქართველოში); ასტემიროვა ეთერ (იძულებით გადაადგილებულ პირთა და განსახლების მინისტრი).
თემატიკა:  ქალთა არასამთავრობო ორგანიზაციები. ქალთა სამშვიდობო საბჭო.
საკვანძო სიტყვები:  კონფლიქტების მოგვარება, ოსი ეროვნების მანდილოსნები, ურთიერთობები, სიტაუციის მოწესრიგება.
ინფორმაცია: გოჩა ფიფია უსიამოვნო სიურპრიზს ამზადებს; არაო, არაო! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 10 დეკემბერი. - N286-287(5319-5320). - 4 გვ.[MFN: 73846]
ანოტაცია:  ზუგდიდში მანდილოსნების გატაცების ფაქტი. ლექსო ალექსიშვილის პასუხისმგებლობის საკითხი
პერსონალია:  ფიფია გოჩა (პარლამენტარი); ალექსიშვილი ლექსო (ფინანსთა მინისტრი); მაჭავარიანი მიხეილ (პარლამენტის ვიცე-სპიკერი).
კანონი, რომელიც ქვეყნის გადაშენებას დააჩქარებს : პროტესტი / ესაუბრა ლელა ხვადაგიანი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 18 თებერვალი. - N36 (5374). - 4 გვ.[MFN: 75506]
ანოტაცია:  პროფკავშირების პროტესტი დროებითი შრომისუუნარობის (ბიულეტენის) და დეკრეტული შვებულების ანაზღაურებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  პეტრიაშვილი ირაკლი (საქართველოს პროფესიული კავშირების გაერთიანების თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  მანდილოსნები, დეკრეტული შვებულება, კანონპროექტი, სახელმწიფო ბიუჯეტი, შრომისუუნარობის ანაზღაურება, შობადობა, მარტოხელა დედები, ვაუჩერი, ექსპერტი, გენოფონდის ამაღლება, მრავალშვილიანი დედები, დახმარებები.
1. ვაჩაძე, ანა
ფრთხილად, საჭესთან ქალია! : ლეკვი ლომისა სწორია... // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 24 ივნისი. - N121 (5461). - 5 გვ.[MFN: 78402]
ანოტაცია:  ქალთა უფლებების შესახებ
თემატიკა:  ქალთა უფლებების დაცვა.
საკვანძო სიტყვები:  სუსტი სქესის წარმომადგენლები, საზოგადოებრივი საქმიანობა, ქართველი მანდილოსნები, შეზღუდული ტრადიციები, პოლიტიკოსი ქალები, გენდერული თანასწორობა, გენდერული პოლიტიკა.
თუ მეზობლები ვართ, კეთილმეზობლურად ვიცხოვროთ! : რუსეთის პრეზიდენტს ბატონ ვლადიმერ პუტინს, რუსეთის საზოგადოებრიობას : მიმართვა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 5 ოქტომბერი. - N195 (5536). - 2 გვ.[MFN: 80612]
ანოტაცია:  საქართველოს ქალთა ორგანიზაციების წარმომადგენელთა მიმართვა რუსეთის პრეზიდენტისადმი
თემატიკა:  საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები. ქალთა ორგანიზაციები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს ქალები, სხვადასხვა ეროვნების მანდილოსნები, თეთრი მანდილი, ტრაგიკული დღეები, რუსულ-ქართული ურთიერთიერთობები.