ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 422 ჩანაწერი
ფირმა "ვერნისაჟის" ვერნისაჟი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 18 დეკემბერი. - N266(794). - 4 გვ.[MFN: 7059]
საკვანძო სიტყვები:  გამოფენა, ნამუშევრები.
1. იაკობ ნიკოლაძის ნამუშევრების გამოფენა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 19 ივნისი. - N118(2232). - 4 გვ.[MFN: 18633]
პერსონალია:  ლომოური ნოდარ (ხელოვნების მუზეუმის დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები:  ქანდაკება, გრაფიკა.
ქართველ მხატვართა გამოფენა მოსკოვში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 9 აგვისტო. - N161(2275). - 1 გვ.[MFN: 20026]
ანოტაცია:  მოსკოვში მხატვართა ცენტრალურ სახლში გახსნილი ახალგაზრდა ქართველ მხატვართა ნამუშევრების გამოფენის შესახებ
1. საქართველოს რესპუბლიკის მინისტრთა კაბინეტთან არსებული ლიტერატურის, ხელოვნებისა და არქიტექტურის სახელმწიფო პრემიების კომიტეტისაგან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 7 იანვარი. - N3(1020). - 2 გვ.[MFN: 20131]
ანოტაცია:  კომიტეტი აცხადებს საკონკურსო ნამუშევრების მიღებას 1995 წლის 1 იანვრიდან 1 თებერვლამდე - საქართველოს რესპუბლიკის შოთა რუსთაველის სახელობის სახელმწიფო პრემიის მოსაპოვებლად
1. იერუსალიმის ცისფერი მთები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 20 სექტემბერი. - N190(2303). - 1 გვ.[MFN: 22910]
პერსონალია:  ხახამი ლილი (ისრაელის ელჩი საქართველოში).
საკვანძო სიტყვები:  სამხატვრო გალერეა, გრაფიკული ნამუშევრები, ვერნისაჟი, ებრაელი მხატვრები.
1. ლიტერატურის, ხელოვნებისა და არქიტექტურის სახელმწიფო პრემიების კომიტეტისაგან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 18 ოქტომბერი. - N210(2321). - 3 გვ.[MFN: 23605]
ანოტაცია:  საქართველოს ლიტერატურის, ხელოვნებისა და არქიტექტურის სახელმწიფო პრემიების კომიტეტმა განიხილა 1996 წლის პრემიების მოსაპოვებლად წარმოდგენილი ნამუშევრები
ორი პრემიერის მოლოდინში : აფხაზეთის მხატვართა ნამუშევრები მოსკოვსა და სანქტ-პეტერბურგში : ვინ მოიპოვებს "ოსკარს"? : ექსპოზიცია "მშვიდობით, იარაღო!" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 15 იანვარი. - N10 (2383). - 8 გვ.[MFN: 25123]
საკვანძო სიტყვები:  გასტროლები, სპექტაკლები, ფოტოჟურნალისტიკა, სტუდენტური ნამუშევრები.