საქართველოს რესპუბლიკის მინისტრთა კაბინეტთან არსებული ლიტერატურის, ხელოვნებისა და არქიტექტურის სახელმწიფო პრემიების კომიტეტისაგან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 7 იანვარი. - N3(1020). - 2 გვ.[MFN: 20131]
ანოტაცია: კომიტეტი აცხადებს საკონკურსო ნამუშევრების მიღებას 1995 წლის 1 იანვრიდან 1 თებერვლამდე - საქართველოს რესპუბლიკის შოთა რუსთაველის სახელობის სახელმწიფო პრემიის მოსაპოვებლად
იერუსალიმის ცისფერი მთები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 20 სექტემბერი. - N190(2303). - 1 გვ.[MFN: 22910]
ლიტერატურის, ხელოვნებისა და არქიტექტურის სახელმწიფო პრემიების კომიტეტისაგან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 18 ოქტომბერი. - N210(2321). - 3 გვ.[MFN: 23605]
ანოტაცია: საქართველოს ლიტერატურის, ხელოვნებისა და არქიტექტურის სახელმწიფო პრემიების კომიტეტმა განიხილა 1996 წლის პრემიების მოსაპოვებლად წარმოდგენილი ნამუშევრები
ორი პრემიერის მოლოდინში : აფხაზეთის მხატვართა ნამუშევრები მოსკოვსა და სანქტ-პეტერბურგში : ვინ მოიპოვებს "ოსკარს"? : ექსპოზიცია "მშვიდობით, იარაღო!" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 15 იანვარი. - N10 (2383). - 8 გვ.[MFN: 25123]