ჩანაწერები: თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 149 ჩანაწერი
დიალოგში ჩართული მცდარი მონოლოგი : პოლემიკა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1992. - 9 დეკემბერი. - N251(530). - 3 გვ.[MFN: 231 ]
პერსონალია: ქობალია ლოთი ; ნიშნიანიძე შოთა ; გაჩეჩილაძე გიორგი ; კავსაძე ალ. ; გამსახურდია კონსტანტინე .
საკვანძო სიტყვები: პოეტი, მრჩეველი, ვიცე-პრემიერი, სახელმწიფო საბჭო, ცივის ხიდი, ჭალადიდის ხიდი, ინგურის ხიდი, აფხაზეთი, პოლიტიკა .
ლორთქიფანიძე, მარიკა
პლატონი ჩემი მეგობარია, მაგრამ : პოლემიკა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1992. - 12 დეკემბერი. - N253(532). - 3 გვ.[MFN: 309 ]
პერსონალია: ნიშნიანიძე შოთა ; გაჩეჩილაძე გიორგი .
თემატიკა: საქართველო ზ. გამსახურდიას მმართველობის დროს .
რაღა ქნას უიარაღო მესაზღვრემ? : პოლემიკა: როგორი ჯარი გვჭირდება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 31 ივლისი. - N166-167(713). - 3 გვ.[MFN: 4764 ]
პერსონალია: ელოშვილი ლ. (ყაზბეგის რაიონის ადგილობრივი მმართველობის ხელმძღვანელი); იაშვილი ზ. (საბაჟო კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე); შევარდნაძე ედუარდ .
გეოგ.დასახელება: ყაზბეგი .
საკვანძო სიტყვები: საბაჟო, თავდაცვის, საბჭო .
გველესიანი, ავთანდილ
იძულებითი პასუხი : პოლემიკა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1994. - 10 ნოემბერი. - N200(1002). - 3 გვ.[MFN: 11930 ]
თემატიკა: 45.2.2.2 .
საკვანძო სიტყვები: კრიტიკა .
აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის საბჭოს პრესსამსახური
ეს უნებლიე ან შეგნებული შეცდომა : პოლემიკა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1995. - 8 აპრილი. - N38(1054). - 2 გვ.[MFN: 12489 ]
პერსონალია: ნადიბაიძე ვ. (თავდაცვის მინისტრი); გლადიშევი ვლადიმირ (გენერალ - მაიორი); აბაშიძე ა. .
თემატიკა: 45.2.2.2 ; 8.3.1.2 .
საკვანძო სიტყვები: კორუფცია, ავტორიტეტი, კრიტიკა .
გარემოს დაცვის სამინისტროს პრესცენტრი
სხვას რაღა უნდა მოვთხოვთ! : პოლემიკა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1995. - 11 მაისი. - N52(1068). - 3 გვ.[MFN: 13049 ]
თემატიკა: 15.2 ; 8.3.1.2 .
საკვანძო სიტყვები: ბუნებრივი, რესურსები .
სანებლიძე, არმაზ
ამაოდ ცდილობენ თავს მომახვიონ "პოლემიკა" // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1995. - 1 აგვისტო. - N94(2010). - 3 გვ.[MFN: 13441 ]
პერსონალია: შარაძე გურამ (პროფესორი).
თემატიკა: 45.2.2.2 ; 45 .
საკვანძო სიტყვები: პოლიტიკა, გაზეთი, წერილი .
იგორ გიორგაძის დასკვნები იმდენად მოკლებულია ჭეშმარიტებას, რომ პოლემიკას აზრი არა აქვს : საქართველოს რესპუბლიკის სახელმწიფო მეთაურის პრესსამდივნოს განცხადება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1995. - 6 ოქტომბერი. - N136 (2052). - 1 გვ.[MFN: 14461 ]
ორგანიზაცია: საქართველოს პროკურატურა .
თემატიკა: 8.3.1.2 ; 12.3.2.11 .
წივწივაძე, თამაზ
ჩემად მკვახედ მოუბარნი მათრახითა შევამწიფნე : პასუხად ერთაოზ (იგივე ანზორ) თოთაძეს // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 11 აპრილი. - N68(2181). - 4 გვ.[MFN: 17199 ]
თემატიკა: 8.3.1.2 ; 45.2.2.2 .
საკვანძო სიტყვები: პოლემიკა .
დავითაია, ვახტანგ
მაშ, შევუკვეთოთ საქართველოს ჰიმნი ერაყელ პოეტს და პუერტორიკულ კომპოზიტორს! : ანუ "თურქული" უნივერსიტეტი არქიტექტურის თვალსაწიერიდან // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 25 ივნისი. - N122(2236). - 2 გვ.[MFN: 18815 ]
პერსონალია: ოქიაუზ თევფიქ (თურქეთის ელჩი).
თემატიკა: 8.3.1.2 ; 8.3.1.1 ; 43 .
საკვანძო სიტყვები: პრესკომფერენცია, დაპროექტება, პოლემიკა .