ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 149 ჩანაწერი
დიალოგში ჩართული მცდარი მონოლოგი : პოლემიკა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1992. - 9 დეკემბერი. - N251(530). - 3 გვ.[MFN: 231]
პერსონალია:  ქობალია ლოთი; ნიშნიანიძე შოთა; გაჩეჩილაძე გიორგი; კავსაძე ალ.; გამსახურდია კონსტანტინე.
საკვანძო სიტყვები:  პოეტი, მრჩეველი, ვიცე-პრემიერი, სახელმწიფო საბჭო, ცივის ხიდი, ჭალადიდის ხიდი, ინგურის ხიდი, აფხაზეთი, პოლიტიკა.
1. ლორთქიფანიძე, მარიკა
პლატონი ჩემი მეგობარია, მაგრამ : პოლემიკა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1992. - 12 დეკემბერი. - N253(532). - 3 გვ.[MFN: 309]
პერსონალია:  ნიშნიანიძე შოთა; გაჩეჩილაძე გიორგი.
თემატიკა:  საქართველო ზ. გამსახურდიას მმართველობის დროს.
1. რაღა ქნას უიარაღო მესაზღვრემ? : პოლემიკა: როგორი ჯარი გვჭირდება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 31 ივლისი. - N166-167(713). - 3 გვ.[MFN: 4764]
პერსონალია:  ელოშვილი ლ. (ყაზბეგის რაიონის ადგილობრივი მმართველობის ხელმძღვანელი); იაშვილი ზ. (საბაჟო კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე); შევარდნაძე ედუარდ.
საკვანძო სიტყვები:  საბაჟო, თავდაცვის, საბჭო.
1. გველესიანი, ავთანდილ
იძულებითი პასუხი : პოლემიკა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 10 ნოემბერი. - N200(1002). - 3 გვ.[MFN: 11930]
თემატიკა:  45.2.2.2.
საკვანძო სიტყვები:  კრიტიკა.
1. აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის საბჭოს პრესსამსახური
ეს უნებლიე ან შეგნებული შეცდომა : პოლემიკა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 8 აპრილი. - N38(1054). - 2 გვ.[MFN: 12489]
პერსონალია:  ნადიბაიძე ვ. (თავდაცვის მინისტრი); გლადიშევი ვლადიმირ (გენერალ - მაიორი); აბაშიძე ა..
თემატიკა:  45.2.2.2; 8.3.1.2.
საკვანძო სიტყვები:  კორუფცია, ავტორიტეტი, კრიტიკა.
1. გარემოს დაცვის სამინისტროს პრესცენტრი
სხვას რაღა უნდა მოვთხოვთ! : პოლემიკა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 11 მაისი. - N52(1068). - 3 გვ.[MFN: 13049]
თემატიკა:  15.2; 8.3.1.2.
საკვანძო სიტყვები:  ბუნებრივი, რესურსები.
ამაოდ ცდილობენ თავს მომახვიონ "პოლემიკა" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 1 აგვისტო. - N94(2010). - 3 გვ.[MFN: 13441]
პერსონალია:  შარაძე გურამ (პროფესორი).
თემატიკა:  45.2.2.2; 45.
საკვანძო სიტყვები:  პოლიტიკა, გაზეთი, წერილი.
1. იგორ გიორგაძის დასკვნები იმდენად მოკლებულია ჭეშმარიტებას, რომ პოლემიკას აზრი არა აქვს : საქართველოს რესპუბლიკის სახელმწიფო მეთაურის პრესსამდივნოს განცხადება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 6 ოქტომბერი. - N136 (2052). - 1 გვ.[MFN: 14461]
ორგანიზაცია:  საქართველოს პროკურატურა.
1. წივწივაძე, თამაზ
ჩემად მკვახედ მოუბარნი მათრახითა შევამწიფნე : პასუხად ერთაოზ (იგივე ანზორ) თოთაძეს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 11 აპრილი. - N68(2181). - 4 გვ.[MFN: 17199]
თემატიკა:  8.3.1.2; 45.2.2.2.
საკვანძო სიტყვები:  პოლემიკა.
1. დავითაია, ვახტანგ
მაშ, შევუკვეთოთ საქართველოს ჰიმნი ერაყელ პოეტს და პუერტორიკულ კომპოზიტორს! : ანუ "თურქული" უნივერსიტეტი არქიტექტურის თვალსაწიერიდან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 25 ივნისი. - N122(2236). - 2 გვ.[MFN: 18815]
პერსონალია:  ოქიაუზ თევფიქ (თურქეთის ელჩი).
თემატიკა:  8.3.1.2; 8.3.1.1; 43.
საკვანძო სიტყვები:  პრესკომფერენცია, დაპროექტება, პოლემიკა.