ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 685 ჩანაწერი
ვინ დგანან აფხაზ სეპარატისტთა ზურგს უკან : გიორგი ხაინდრავას პრესკონფერენცია მოსკოვში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1992. - 15 დეკემბერი. - N254(533). - 4 გვ.[MFN: 347]
თემატიკა:  ეთნოკონფლიქტი აფხაზეთში.
საკვანძო სიტყვები:  პრესკონფერენცია, სიტუაცია აფხაზეთში.
1. განიხილეს ერაყის სიტუაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 21 იანვარი. - N12(556). - 3 გვ.[MFN: 982]
პერსონალია:  მეიჯორი ჯონ (პრემიერ - მინისტრი); კლინტონი ბილ (პრეზიდენტი); ჰუსეინი სადამ (ერაყის პრეზიდენტი).
1. ახალი წელი დაიწყო : საზრისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 27 იანვარი. - N16(560). - 3,4 გვ.[MFN: 1142]
პერსონალია:  შევარდნაძე ე. (სახელმწიფოს მეთაური); გამსახურდია ზვიად.
თემატიკა:  პოლიტიკური სიტუაცია საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  არჩევნები, კანონიერი, ხელისუფლება,სამხედრო, არალეგიტიმური, ბუტაფორული, პარლამენტი.
1. ქუხილავა, ო.
შეურიგებელი ბრძოლა დაწყებულია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 25 თებერვალი. - N38(582). - 1 გვ.[MFN: 1959]
გეოგ.დასახელება:  ზუგდიდი (რუხი).
თემატიკა:  სისხლის სამართლის დანაშაულობანი.
საკვანძო სიტყვები:  კრიმინოგენული სიტუაცია.
1. 42 ელმავლიდან 14 გაძარცვულია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 26 თებერვალი. - N39(583). - 4 გვ.[MFN: 2005]
საკვანძო სიტყვები:  სალოკომოტივო დეპო, მატარებლები, რკინიგზა, კრიმინოგენული სიტუაცია.
1. დემოგრაფიული სიტუაცია უარესდება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 31 მარტი. - N66(610). - 2 გვ.[MFN: 2682]
თემატიკა:  რუსეთი.
საკვანძო სიტყვები:  დემოგრაფიული სიტუაცია, მოსკოვი.
1. ომანიძე, მურმან
იერარქიული კიბე, რომელიც გილიოტინის საფეხურებად უნდა ქცეულიყო / ომანიძე მურმან ; [ჩაიწერა] კორძაია გიორგი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 3 აპრილი. - N69-70(614). - 5,6 გვ.[MFN: 2790]
პერსონალია:  ძოძუაშვილი მანანა (ჯანმრთელობის დაცვის მინისტრი); კოპალიანი ზურაბ (ვაჭრობის მინისტრი); გელანტია ტარიელ (კომისიის თავმჯდომარე); აბსანძე გურამ (ვიცე-პრემიერი); ასათიანი აკაკი; ჭანტურია გიორგი; სარიშვილი ირინა; გამსახურდია ზვიად.
გეოგ.დასახელება:  სამტრედია; ფოთი; გორი; ქუთაისი.
თემატიკა:  ქართული ემიგრაცია.
საკვანძო სიტყვები:  კრიტიკული სიტუაცია, ოპოზიცია, მოსკოვი, ნეობოლშევიზმი.
1. ჯანდაცვის სამინისტროს პრესცენტრი
მსოფლიოში მეორე ადგილზე ვყოფილვართ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 3 აპრილი. - N69-70(614). - 5 გვ.[MFN: 2792]
პერსონალია:  ნინიძე თედო (გენერალური პროკურორი).
თემატიკა:  მედიცინა. ეკოლოგია.
საკვანძო სიტყვები:  სანიტარულ-ეპიდემიოლოგიური, სიტუაცია, ეკოსისტემა.