ვინ დგანან აფხაზ სეპარატისტთა ზურგს უკან : გიორგი ხაინდრავას პრესკონფერენცია მოსკოვში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1992. - 15 დეკემბერი. - N254(533). - 4 გვ.[MFN: 347]
თემატიკა: ეთნოკონფლიქტი აფხაზეთში.
საკვანძო სიტყვები: პრესკონფერენცია, სიტუაცია აფხაზეთში.
განიხილეს ერაყის სიტუაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 21 იანვარი. - N12(556). - 3 გვ.[MFN: 982]
პერსონალია: მეიჯორი ჯონ (პრემიერ - მინისტრი); კლინტონი ბილ (პრეზიდენტი); ჰუსეინი სადამ (ერაყის პრეზიდენტი).
თემატიკა: ერაყი.
ახალი წელი დაიწყო : საზრისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 27 იანვარი. - N16(560). - 3,4 გვ.[MFN: 1142]
პერსონალია: შევარდნაძე ე. (სახელმწიფოს მეთაური); გამსახურდია ზვიად.
თემატიკა: პოლიტიკური სიტუაცია საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები: არჩევნები, კანონიერი, ხელისუფლება,სამხედრო, არალეგიტიმური, ბუტაფორული, პარლამენტი.
ქუხილავა, ო.
შეურიგებელი ბრძოლა დაწყებულია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 25 თებერვალი. - N38(582). - 1 გვ.[MFN: 1959]
გეოგ.დასახელება: ზუგდიდი (რუხი).
თემატიკა: სისხლის სამართლის დანაშაულობანი.
საკვანძო სიტყვები: კრიმინოგენული სიტუაცია.
42 ელმავლიდან 14 გაძარცვულია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 26 თებერვალი. - N39(583). - 4 გვ.[MFN: 2005]
გეოგ.დასახელება: სამტრედია.
თემატიკა: ტრანსპორტი.
საკვანძო სიტყვები: სალოკომოტივო დეპო, მატარებლები, რკინიგზა, კრიმინოგენული სიტუაცია.
დემოგრაფიული სიტუაცია უარესდება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 31 მარტი. - N66(610). - 2 გვ.[MFN: 2682]
თემატიკა: რუსეთი.
საკვანძო სიტყვები: დემოგრაფიული სიტუაცია, მოსკოვი.
ომანიძე, მურმან
იერარქიული კიბე, რომელიც გილიოტინის საფეხურებად უნდა ქცეულიყო / ომანიძე მურმან ; [ჩაიწერა] კორძაია გიორგი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 3 აპრილი. - N69-70(614). - 5,6 გვ.[MFN: 2790]
პერსონალია: ძოძუაშვილი მანანა (ჯანმრთელობის დაცვის მინისტრი); კოპალიანი ზურაბ (ვაჭრობის მინისტრი); გელანტია ტარიელ (კომისიის თავმჯდომარე); აბსანძე გურამ (ვიცე-პრემიერი); ასათიანი აკაკი; ჭანტურია გიორგი; სარიშვილი ირინა; გამსახურდია ზვიად.
გეოგ.დასახელება: სამტრედია; ფოთი; გორი; ქუთაისი.
თემატიკა: ქართული ემიგრაცია.
საკვანძო სიტყვები: კრიტიკული სიტუაცია, ოპოზიცია, მოსკოვი, ნეობოლშევიზმი.
ჯანდაცვის სამინისტროს პრესცენტრი
მსოფლიოში მეორე ადგილზე ვყოფილვართ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 3 აპრილი. - N69-70(614). - 5 გვ.[MFN: 2792]
პერსონალია: ნინიძე თედო (გენერალური პროკურორი).
თემატიკა: მედიცინა. ეკოლოგია.
საკვანძო სიტყვები: სანიტარულ-ეპიდემიოლოგიური, სიტუაცია, ეკოსისტემა.