ანოტაცია:  პარტიის წინასაარჩევნო პლატფორმის შესახებ
ახალი ნათელი ეფინება : საქართველოს როლიტიკური პარტიების ისტორიიდან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 16 სექტემბერი. - N202 (730). - 3 გვ.[MFN: 18747]
თემატიკა:  8.3.1.2; 9.
საკვანძო სიტყვები:  სოციალ-დემოკრატები.
1. სოციალ-დემოკრატები მემარცხენეთა კოალიციის შექმნას მოუწოდებენ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 26 ივლისი. - N151(2265). - 5 გვ.[MFN: 19509]
პერსონალია:  რიბკინი ივანე (სათათბიროს სპიკერი); ელცინი ბორის (რუსეთის პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  პარტიები, ბლოკები, არჩევნები, მეორე ტური.
1. ლორთქიფანიძე, გურამ
"სანამ თვით საქართველო ამგვარ ტყვეობაშია, მე მირჩევნია ვიქნე ორმაგ ტყვეობაში"... : გრიგოლ ლორთქიფანიძისათვის ეროვნული გმირის მინიჭების თაობაზე / გრიგოლ ზარქუა ; მარიამ ლორთქიფანიძე, შოთა ნადირაშვილი და სხვ. // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 31 მარტი. - N84(4463). - 7,8 გვ.[MFN: 45674]
ანოტაცია:  გრიგოლ ლორთქიფანიძის ცხოვრების შესახებ
პერსონალია:  ლორთქიფანიძე გრიგოლ (დამოუკიდებელი დემოკრატიული საქართველოს მთავრობის თავმჯდომარის მოადგილე, სამხედრო და განათლების მინისტრი).
თემატიკა:  საქართველოს ისტორია "1918-1921 წ.".
საკვანძო სიტყვები:  მამულიშვილი, ბოლშევიკები, ციხე, ქართველი ერი, ოჯახი, სოციალ-დემოკრატები.
ანოტაცია:  მწერალ ილია ჭავჭავაძის მკვლელობის სამართლებრივი ასპექტების შესახებ, რომელიც გადმოცემულია იურისტ ალექსანდრე შუშანიშვილის წიგნში "წიწამურის ტრაგედია"
პერსონალია:  ჭავჭავაძე ილია (მწერალი, საზოგადო მოღვაწე); შუშანაშვილი ალექსანდრე (იურისტი); ყორანაშვილი გურამ (ფილოსოფოსი, ისტორიკოსი).
საკვანძო სიტყვები:  წერილი, ისტორიული საბუთები, მკვლელობა, სამართლებრივი ასპექტები, პრესა, ბოლშევიკური ფრაქცია, ეროვნული კონცეფცია, იდეოლოგია, სოციალ-დემოკრატები.
1. ლიდერობს ვიქტორ უსპასკიხის პარტია / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 12 ოქტომბერი. - N237(4966). - 5 გვ.[MFN: 57603]
ანოტაცია:  ლიტვაში გამართული საყოველთაო-სახალხო არჩევნების შედეგების შესახებ
პერსონალია:  უსპასკიხი ვიქტორ (ლიტვის ოპოზიციური შრომის პარტიის წევრი); ბრაზაუსკასი ალგირდას (ლიტვის პრემიერი); პაულაუსკასი არტურას (ლიტვის პალამენტის სპიკერი); პაქსასი როლანდას (ლიტვის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  ლიტვა.
საკვანძო სიტყვები:  არჩევნები, სოციალ-დემოკრატები, ამომრჩეველი, მოსახლეობა, ნატო, გაწევრიანება, ინფორმაცია.
1. არჩევნები რუმინეთში: ოპოზიცია არ ეთანხმება შედეგებს : საზღვარგარეთ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 30 ნოემბერი. - N277(5006). - 5 გვ.[MFN: 59559]
პერსონალია:  ნასტასე ადრიან (რუმინეთის პრემიერ-მინისტრი); ბაშესკუ ტრაიან (რუმინეთის ოპოზიციური ალიანსის ლიდერი).
თემატიკა:  რუმინეთი. პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  პარლამენტის არჩევნები, სოციალ-დემოკრატები, მმართველი პარტია.