ბლოკი -"საქართველოს ერთიანი კომუნისტური პარტია და სოციალ-დემოკრატები
*** // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 21 ოქტომბერი. - N148-149(2065). - 4 გვ.[MFN: 14762]
ანოტაცია: პარტიის წინასაარჩევნო პლატფორმის შესახებ
თემატიკა: 9.
შენგელია, გურამ
ახალი ნათელი ეფინება : საქართველოს როლიტიკური პარტიების ისტორიიდან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 16 სექტემბერი. - N202 (730). - 3 გვ.[MFN: 18747]
თემატიკა: 8.3.1.2; 9.
საკვანძო სიტყვები: სოციალ-დემოკრატები.
სოციალ-დემოკრატები მემარცხენეთა კოალიციის შექმნას მოუწოდებენ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 26 ივლისი. - N151(2265). - 5 გვ.[MFN: 19509]
პერსონალია: რიბკინი ივანე (სათათბიროს სპიკერი); ელცინი ბორის (რუსეთის პრეზიდენტი).
თემატიკა: 8.2.
საკვანძო სიტყვები: პარტიები, ბლოკები, არჩევნები, მეორე ტური.
ლორთქიფანიძე, გურამ
"სანამ თვით საქართველო ამგვარ ტყვეობაშია, მე მირჩევნია ვიქნე ორმაგ ტყვეობაში"... : გრიგოლ ლორთქიფანიძისათვის ეროვნული გმირის მინიჭების თაობაზე / გრიგოლ ზარქუა ; მარიამ ლორთქიფანიძე, შოთა ნადირაშვილი და სხვ. // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 31 მარტი. - N84(4463). - 7,8 გვ.[MFN: 45674]
ანოტაცია: გრიგოლ ლორთქიფანიძის ცხოვრების შესახებ
პერსონალია: ლორთქიფანიძე გრიგოლ (დამოუკიდებელი დემოკრატიული საქართველოს მთავრობის თავმჯდომარის მოადგილე, სამხედრო და განათლების მინისტრი).
თემატიკა: საქართველოს ისტორია "1918-1921 წ.".
საკვანძო სიტყვები: მამულიშვილი, ბოლშევიკები, ციხე, ქართველი ერი, ოჯახი, სოციალ-დემოკრატები.
წიკლაური, გურამ
ანოტაცია: მწერალ ილია ჭავჭავაძის მკვლელობის სამართლებრივი ასპექტების შესახებ, რომელიც გადმოცემულია იურისტ ალექსანდრე შუშანიშვილის წიგნში "წიწამურის ტრაგედია"
პერსონალია: ჭავჭავაძე ილია (მწერალი, საზოგადო მოღვაწე); შუშანაშვილი ალექსანდრე (იურისტი); ყორანაშვილი გურამ (ფილოსოფოსი, ისტორიკოსი).
თემატიკა: ქართველი მწერლები.
საკვანძო სიტყვები: წერილი, ისტორიული საბუთები, მკვლელობა, სამართლებრივი ასპექტები, პრესა, ბოლშევიკური ფრაქცია, ეროვნული კონცეფცია, იდეოლოგია, სოციალ-დემოკრატები.
ლიდერობს ვიქტორ უსპასკიხის პარტია / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 12 ოქტომბერი. - N237(4966). - 5 გვ.[MFN: 57603]
ანოტაცია: ლიტვაში გამართული საყოველთაო-სახალხო არჩევნების შედეგების შესახებ
პერსონალია: უსპასკიხი ვიქტორ (ლიტვის ოპოზიციური შრომის პარტიის წევრი); ბრაზაუსკასი ალგირდას (ლიტვის პრემიერი); პაულაუსკასი არტურას (ლიტვის პალამენტის სპიკერი); პაქსასი როლანდას (ლიტვის პრეზიდენტი).
თემატიკა: ლიტვა.
საკვანძო სიტყვები: არჩევნები, სოციალ-დემოკრატები, ამომრჩეველი, მოსახლეობა, ნატო, გაწევრიანება, ინფორმაცია.
არჩევნები რუმინეთში: ოპოზიცია არ ეთანხმება შედეგებს : საზღვარგარეთ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 30 ნოემბერი. - N277(5006). - 5 გვ.[MFN: 59559]
პერსონალია: ნასტასე ადრიან (რუმინეთის პრემიერ-მინისტრი); ბაშესკუ ტრაიან (რუმინეთის ოპოზიციური ალიანსის ლიდერი).
თემატიკა: რუმინეთი. პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები: პარლამენტის არჩევნები, სოციალ-დემოკრატები, მმართველი პარტია.
შენგელაია, ივანე
ვინ და როდის მიიღო სტალინი პარტიაში? : ისტორიის ფურცლები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 1 დეკემბერი. - N324(4703). - 11 გვ.[MFN: 71728]
ანოტაცია: სურათზე: იოსებ სტალინი
პერსონალია: სტალინი იოსებ (საბჭოთა სახელმწიფო და პოლიტიკური მოღვაწე).
თემატიკა: საბჭოთა პოლიტიკური მოღვაწეები.
საკვანძო სიტყვები: სოციალ-დემოკრატები, პარტიის წევრები, საბჭოთა პერიოდი, რევოლუციური მოძრაობა.
"გრძნობაც ერთი დარგია ცნობადისა"... : 8 ნოემბერს ილია ჭავჭავაძის დაბადების დღე იყო : კვირაძალს საკითხავი : ყოველკვირეული ლიტერატურულ-პუბლიცისტური ჩანართი N 32 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 12 ნოემბერი. - N263-264(5296-5297). - 13,14 გვ.[MFN: 73034]
ანოტაცია: ილია ჭავჭავაძის მკვლელობისა და, სიკვდილით დასჯასთან დაკავშირებით, ილიას მიერ სახელმწიფო სათათბიროში წარმოსათქმელი სიტყვის შესახებ. სურათზე: ილია ჭავჭავაძე და ლევ ტოლსტოი
პერსონალია: ჭავჭავაძე ილია (მწერალი); გურამიშვილი ოლღა (ილიას მეუღლე); ვაჟა-ფშაველა (მწერალი); რობაქიძე გრიგოლ (მწერალი); აბაშიძე კიტა (ლიტერატურათმცოდნე, პუბლიცისტი); ტოლსტოი ლევ (მწერალი); გაწერელია აკაკი (მწერალი, ლიტერატურათმცოდნე).
საკვანძო სიტყვები: ილიას მკვლელობა, წიწამურის ტრაგედია, ერის მამა, მკვლელები, სოციალ-დემოკრატები, მიტევება, შურისძიება, რუსეთის იმპერია, სახელმწიფო საბჭო, ქართული ინტელიგენცია, სალდაფონური ინტელიგენცია.
იოსებ ჯუღაშვილის არჩევანი : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" N 224. (გაგრძელება იქნება) : სიმართლე კი ასეთია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 16 ნოემბერი. - N225 (5566). - 9 გვ.[MFN: 82123]
ანოტაცია: იოსებ ჯუღაშვილის (ი. სტალინი) ცხოვრებისა და მოღვაწეობის შესახებ
პერსონალია: ჯუღაშვილი იოსებ (პოლიტიკური მოღვაწე).
საკვანძო სიტყვები: სასულიერო სემინარიის პანსიონი, სწავლის ქირა, ეროვნული მოძრაობის პროგრამა, საზოგადოებრივი საქმიანობა, ლექსების გამოქვეყნება, პრესა, ქართველი სოციალ-დემოკრატები.