ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 443 ჩანაწერი
ღვაწლი კაცისა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 26 იანვარი. - N15(559). - 4 გვ.[MFN: 1184]
პერსონალია:  ციცქიშვილი ლევან; კვერენჩხილაძე რევაზ; ხოშტარია აკაკი; ნიკოლაძე ნიკო; გუდიაშვილი ლადო.
საკვანძო სიტყვები:  მწერალთა, სასახლე, ირანი, სპარსეთი, ნავთობი.
თეატრი მისთვის ყველაფერია! : ღვაწლი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 23 თებერვალი. - N36(580). - 4 გვ.[MFN: 1908]
პერსონალია:  გეგეჭკორი გიორგი.
1. გიგაური, გიორგი
ბუნების ქომაგი / ჩაგელიშვილი რევაზ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 25 ივნისი. - N135(681). - 4 გვ.[MFN: 4238]
პერსონალია:  გულისაშვილი ვასილ (აკადემიკოსი).
საკვანძო სიტყვები:  ღვაწლი.
სამუდამო ღვაწლი : ნინო სალიას ხსოვნას // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 7 აგვისტო. - N172-173(719). - 8 გვ.[MFN: 4992]
პერსონალია:  სალია ნინო (პარიზი).
საკვანძო სიტყვები:  პარიზი.
1. ხუბულური, ლ.
ჟურნალისტთა სულიერი მოძღვარი : ღვაწლის დაფასება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 28 იანვარი. - N18(821). - 3 გვ.[MFN: 7557]
პერსონალია:  კელენჯერიძე ა. (ჟურნალისტი).
1. ანდრიაძე, ი.
ღვაწლი აღმაშენებლისა / ანდრიაძე ირაკლი ; [ჩაიწერა] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 8 თებერვალი. - N25(828). - 2 გვ.[MFN: 7745]
პერსონალია:  ანდრიაძე ი..
სიკეთისა და ცოდნის მთესვარი : ღვაწლი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 19 აპრილი. - N63(865). - 4 გვ.[MFN: 8713]
პერსონალია:  ზუხბაია ვალერიან (პროფესორი).
თემატიკა:  44; 5.3.2.9.6; 47.
1. ღვაწლის დაფასება : ახალი წიგნი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 8 ივნისი. - N104(906). - 4 გვ.[MFN: 9510]
პერსონალია:  ლითანიშვილი ვ. (პროფესორი).
თემატიკა:  41.