ეშმაკის ბილიკი : მორევი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 26 ივნისი. - N150 (5183). - 4 გვ.[MFN: 68628]
ანოტაცია:  აფხაზეთში არსებული ვითარების შესახებ
პერსონალია:  დბარი დოროთე (აფხაზეთში ახალი ათონის სვიმონ კანალელის სახელობის მონასტრის სასულიერო სასწავლებლის რექტორი); ბაღაფში სერგეი (აფხაზეთის თვითაღიარებული რესპუბლიკის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  აფხაზეთი. ქართულ-აფხაზური კონფლიქტი.
საკვანძო სიტყვები:  ტაძარი, რუსების მონათვლა, აფხაზები, სომხები, ჯვრისწერა, რუსეთის სამშვიდობო ძალები, სარკინიგზო მიმოსვლა, რუსეთის პოზიცია.
ქართველ მეფეთა შთამომავლები ხვალ საქორწინო გვირგვინს დაიდგამენ : ჯვრისწერა - სამებაში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 7 თებერვალი. - N23 (6124). - 2 გვ.[MFN: 97232]
UDC:  929.7(479.22) + 392.3(=353.1)
პერსონალია:  ბაგრატიონ-მუხრანელი დავით; ბაგრატიონ-გრუზინსკი ანა (ბაგრატოვანთა დინასტიის წარმომადგენლები).
თემატიკა:  ბაგრატოვანთა დინასტია. ქორწინება.
საკვანძო სიტყვები:  პრესკონფერენცია, ჯვრისწერის ცერემონია, ბაგრატოვანთა შთამომავლები.
1. სულთანიშვილი, ელგუჯა
ღმერთმა დალოცოს საქართველო და ბაგრატოვანთა გვარი!!! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 10 თებერვალი. - N24 (6125). - 1 გვ.[MFN: 97254]
ანოტაცია:  8 თებერვალს წმიდა სამების საკათედრო ტაძარში მსოფლიოში ერთ-ერთი უძველესი სამეფო დინასტიის შთამომავლების დავით ბაგრატიონ-მუხრანელისა და ანა ბაგრატიონ-გრუზინსკის ჯვრისწერა
პერსონალია:  ბაგრატიონ-მუხრანელი დავით; ბაგრატიონ-გრუზინსკი ანა.