2 ოსმალეთის ქალაქია დუნაის ნაპირას.
რუმინია. – რუმინია დიდად საჭიროა რუსის მხედრობისათვის, როგორც უკეთესი გზა ოსმალეთში შესვლისათვის. ამის გამოისობით ევროპიის ყურადღება მასზედ იყო მიქცეული თუ როგორ მოიქცევა ამ შემთხვევაში რუმინია, რომელსაც ერთის მხრით ოსმალეთი უყურებს როგორც თავის განუშორებელს ნაწილს და რომელიც მეორეს მხრით თვით რაცხს თავის თავს თავისუფალ და დამოუკიდებელ სახელმწიფოთ. მთავარმა კარლომ მოიწვია პარლამენტი, სადაც სხვათა შორის წარმოსთქვა შემდეგი: „ომის ასტყდა. ჩვენ ვიხმარეთ ყოველი ღონისძიება, რომ ჩვენ არც ერთს მხარეს არ მივდგომოდით, მაგრამ ვერა გავაწყეთ რა; ოსმალეთმა უარ-ჰყო ჩვენი წინადადება. ოსმალეთის მთავრობამ კონფერენციაშიაც კი არ შეიტანა ჩვენი თხოვნა.[1] მაშასადამე ეხლა ჩვენ თვითონ უნდა ვიზრუნოთ ჩვენის თავისათვის. ჩვენ უნდა მივცეთ გზა რუსეთის მხედრობასა, მაგრამ ჩვენ მოვალენი ვართ ვიხმაროთ ყოველი ღონისძიება, რომ ჩვენი ქვეყანა ბრძოლის ველად არ გახდეს, ჩვენი ქალაქები და სოფლები ნაცრად არ იქცნენ, და ჩვენი ქონება არ დაიღუპოს ომისაგამო, რომელიც არც გვდომებია და რომლის ატეხაში არც არავითარი მონაწილეობა არ მიგვიღია. რუსის მხედრობისათვის გზის მიცემაზედ ევროპიის სახელმწიფოებს არავითარი უკმაყოფილება არ გამოუცხადებიათ. ეხლა კონსტიტუციის ძალით, თქვენ უნდა მთავრობას დაუნიშნოთ ის გზა, რომელსაც იგი უნდა დაადგეს საკულაოდ. როდესაც რუსეთის მხედრობამ ჩვენს ქვეუყანაში შემოსვლა დააპირა. ხელმწიფე იმპერატორმა ალექსანდრემ გამოაცხადა, რომ იგი სრულებით არ შეეხება არც რუმინიის წესიერებას და არც მის თავის უფლებას. ამის დასამტკიცებლად რუსის მხედრობა სრულებით არც კი მიეკარება ბუხარესტს [2].
„ერთისა და იმავე მამულის შვილნო! დარწმუნებული ვარ, თქვენ გიღვივით მხოლოდ ერთი და იგივე სურვილი, ერთი და იგივე წადილი, – ეგ წადილი, ეგ სურვილი ჩვენის სამშობლოის კეთილ-დღეობაა. მერწმუნეთ, მე ჩემის მხრით შევიძლებ ჩემის მოვალეობის აღსრულებას. რა დღესაც ამ ქვეყანაში შემოვდგი ფეხი მე რუმინიელად შევიქმენ. უწინდელთა სახელოვანთა რუმინის მთავართა წადილი ჩემი წადილია: როგორც იმათ, მეც ისე მსურს რუმინიის ამაღლება, ყოველის მისის უფლებისა და დაურღვევლობის დაცვა. ამ სურვილის აღსრულებისათვის ჩემს თავს დავსდებ მსხვერპლად, რაკი ჩვენი ყმაწვილ-კაცობა და მამაცი, ლაშქრობა თან მეყოლება“.
– რუმინიამ თავის მამულზედ გზა მიჰსცა რუსის მხედრობასა და აღუთქვა, რომ მას მეგობრულად მოექცევა.
ოსმალეთის ელჩს საფრანგეთში წარუდგენია ჰერცოგ დეკაზისათვის[3] თავისის მთავრობისგან მიღებული წერილი, რომელშიაც ოსმალეთი აცხადებს თავის წინააღმდეგობას იმ შეკრულობის (კონვენციის) შესახებ, რომელიც რუმინიისა და რუსეთის შორის მომხდარა. ეს შეკრულობა ოსმალეთის ღალატიაო, რადგანაც რუმინიას სრული თავისუფლება არა აქვსო და ოსმალეთზედ არის დამოკიდებულიო.
ამ გვარი ფართი-ფურთობა ოსმალეთისა, როგორც მოგეხსენებათ, ტყუილ-უბრალო ბღაჯნა და ლაპარაკია. საქმე თოფზეა მივარდნილი და რაც უნდა ბევრი ილაპარაკოს ოსმალეთმა, უეჭველია რომ რუმინიაც ომში გაერევა და თავის ჯარს ოსმალეთის წინააღდეგ გამოიყვანს.
ინგლისი. – ინგლისის პოლიტიკას იგივ განხეთქილებს ეტყობა როგორც ადრევ. ერთის მხრით ინგლისის მთავრობამ თავისი სრული განზე დგომა (ნეიტრალიტეტი) გამოაცხადა, მეორის მხრით დიდი მზადება აქვს ომისათვის. სამინისტრო გაზეთები დიდ მტრობას იჩენენ რუსეთისადმი და სხვა გაზეთები კი დიდ თანაგრძნობას.
აი რას იწერება ერთი სამინისტრო გაზეთი, „Morning Post“: „ცხადია, რომ რუსეთის მოქმედება ამ ჟამად დიდ ვნებას მოასწავებს ინგლისისათვის, რადგანაც რუსეთი ჰსცდილობს როგორც ევროპაში, ისეც აზიაში ინდოეთისაკენ გზა გადგვიღობოს და შეგვიკრას. სტამბოლი და ევფრატის ველი თითქო ბუნებით არიან დანიშნულნი პირდაპირ გზად დასავლეთისა და აღმოსავლეთ ქვეყნებ-შორის, და რუსეთი ეძებს შემთხვევას აგები როგორმე ხელიდამ გამოგვაცალოს უპირატესობა ამ გზაზედ.“ ერთის მხრით ხომ ამას ამბობენ, მეორეს მხრით კი გლადსტონმა[4] წარუდგინა პალატს, რომ მან გამოუცხადოს ოსმალეთს თავისი სამდურავი შესახებ იმ ბოროტებისა, რომელიც ბოლგარიაში მოხდა. გარდა ამისა, უნდა ინგლისის მთავრობამ გამოაცხადოსო, რომ ვიდრე ოსმალეთის მთავრობა არ გამოიცვლის თავის საქციელს და ნამდვილ დასაჯერებელ საბუთს არ წარმოადგენს, რომ შესცვლის თავის შინაგან მმართველობას, იმ დრომდე მას არ ექმნება უფლება მოელოდეს ინგლისისაგან თანაგრძნობას და რომელსამე შემწეობასაო. გლადსტონს ჰსურს რომ ინგლისის მთავრობამ შეაცვლევინოს ოსმალეთს შინაური წყობილება და აჯანყბულს პროვინციებსა, თავისუფლება მიანიჭებინოს, ისე კი რომ სხვამ სახელმწიფომ ის პროვინციები ხელში არ ჩაიგდოს. ვნახოთ რა რიგი ბაასი გაიმართება პარლამენტში ამის შესახებ. გლადსტონის წინადადების თაობაზედ დიდი აღელვებაა ინგლისში. სხვა და სხვა ალაგას დიდძალი ხალხი იკრიბება და დიდი ბაასი და ქოთქოთია. თუმცა გლადსტონი დიდ თანაგრძნობას პოულობს პარლამენტის გარედ, მაგრამ, საწუხაროდ, შიგ პარლამენტში თითქმის მარტოკა არის, ასე რომ თვით მისი უწინდელი მეგობრებიც კი ჩამოეცალნენ. თუ ეხლანდელი სამინისტრო არ გამოიცვალა, ინგლისი, რასაკვირველია, რუსეთის წინააღმდეგ პოლიტიკას გაჰყვება.
გერმანია. – როდესაც გერმანიამ გამოაცხადა თავისი თანხმობა შესახებ რუსეთის ქვეშევრდომთა თავის მფარველობის ქვეშ მიღებისა და როდესაც პრინცი რეისი[5] დაინიშნა ელჩად ხონთქრის წინაშე, ყველა იმ აზრისა იყო და ეხლაც არის, რომ ეს გარემოება ერთხელ კიდევ ნათლად ამტკიცებსო რუსეთისა და გერმანიის მეგობრობასაო. მართალია ეს თუ არა, ღმერთმა უწყის, მაგრამ ის კი ვიცით რომ გერმანია მარტო რუსეთის პატივისცემისათვის არა გზავნის პრინცს რეისს. გერმანიას ჰსურს ღირსეული წარმომადგენელი იყოლიოს სტამბოლში შემდეგისთვის, როდესაც მოლაპარაკება ჩამოვარდება აღმოსავლეთის საქმის თაობაზედ. გერმანიას სურს იყოლიოს იმისთანა წარმომადგენელი, რომელსაც შეეძლოს მტკიცედ დაიცვას გერმანიის ინტერესები. მართლადა ეხლა, როდესაც, ყველას თავისი ჭირი აწუხებს, პატივისცემისა ვიღასა სცალიან.
გარდა ამისა, არ უნდა დავივიწყოთ, რომ როდესაც კონფერენცია დაიშალა, ყველა ელჩები ვითომ გულნატკენად გამობრძანდნენ სტამბოლიდამ და მათ მაგივრად სახელმწიფოებმა არა ჩვეულებრივი დესპანნი (აგენტი) დანიშნეს სტამბოლში. ეს იმასა ნიშნავდა თურმე, რომ ოსმალეთმა გვაწყენინაო. და ვიდრე საქმეს როგორმე არ გაასწორებსო. ჩვეულებრივი წარმომადგენლობა შემწყდარი იქნებაო და ელჩების მაგივრად დესპანები იქმნებიანო. ამით ვითომ სამდურავი უნდა გამოეცხადებინათ ოსმალოსათვის. თუ ესეა, რეისის ელჩობა რაღას ნიშნავს?!..
– გერმანიის იმპერატორმა ელზას-ლოტარინგიაში მოგზაურობა ისურვა და, როდესაც მიბძანებულა, მცხოვრებნი, როგორც იწერებიან გაზეთებში, დიდის აღტაცებით დახვედრიან. აი რა უთქვამს მას სტრასბურღის კომისიის წევრთათვის: „მე მაკვირვებს ის გულითადი თანაგრძნობა, რომელითაც დამიხვდა მე ძველი და პატივცემული ქალაქი სტრასბურღიო“.
მართლა სიხარულით მიეგება ელზასის ხალხი გერმანიის იმპერატორს თუ არა, ვინ იცის, მაგრამ დიდად საეჭვო კია. იმპერატორი ვილგელმი მარტო თანაგრნობის მოპოვებისათვის არ წაბძანებულა ელზასში. იმან კარგად იცის რა გრძნობაც უტრიალებთ გულში ელზასელებს. მის მოგზაურობას სამხედრო განზრახვაცა ჰქონია. მას ნამდვილად უნდა შეეტყო. თუ რამდენად არის ელზასის ჯარი იმ ჯარებზედ ნაკლები, რომელიც, მოლტკეს სიტყვით, საფრანგეთსა ყავს გამოყვანილი საზღვარზედ და უნდოდა იქვე ცნობაში მოეყვანა, თუ რა საშუალება უნდა იხმაროს, რომ საფრანგეთის სამხედრო ძალას თვისი ძალა შეუსწოროს.
– იმავე რეიხსტაღის სხდომაში, როდესაც მოლტკემ სთქვა თავისი სიტყვა გურმანიისა და სფრანგეთის ლაშქრობაზედ, ჩამოვარდა ლაპარაკი. აგრეთვე აღმოსავლეთის საქმეზედ და ორმა დეპუტატმა სხვათა შორის სთქვეს, რომ გერმანიის ინტერესები სრულებით ისე დაშორებულნი არ არიან აღმოსავლეთის საქმეზე, როგორც ზოგიერთებს გონიათ. გერმანია არას დროს თანახმა არ იქნება, რომ იქ, საცა დუნაი ზღვას ერთვის, (устье Дуная) რუსეთმა ჩაიგდოს ხელში რაიმე ნაწილი. გარდა ამისა გერმანიისა და ავსტრიის ინტერესები ერთი და იგივე არიანო. ერთის სიტყვით, ამ ბაასმა ყველას ცხადად დაანახვა, რომ ძალინ შესძლებელია გერმანიის პოლიტიკამ ფერი იცვალოს. თუ ვინიცობაა აღმოსავლეთის საქმის დაბოლოვება როგორმე გაძნელდება.
დღეისამდე თითქმის ყველა დარწმუნებულია, რომ გერმანია გულწრფელი მეგობარია რუსეთისა; დარწმუნებულია აგრეთვე რომ მომავალში, თუ ომი ევროპას გადაედვა, ავსტრია რუსეთის მოწინააღმდეგე იქმნება და გერმანია კი მომხრე. თუ ესეა, მაშ გერმანია ავსტრიას მოწინააღმდეგეთაც იქმნებაო. ეს საეჭვოა და აი ადრე თუ გვიან ავსტრიის დარღვევაც მოსალოდნელია, ვინ იცის, იქნება, როგორც ეხლა აღმოსავლეთის საქმეა წამომდგარი, ისე მომვლში „ავსტრიის საქმეც“ იყოს წამოყენებული. მეორეს მხრით გერმანიამ იცის, რომ ადრე თუ გვიან ავსტრიის ნემენცები მას ჩაუვარდება ხელში. იცის, მაგრამ ჯერ-ჯერობით ავსტრიის დაცვა უნდა. რადგანაც ავსტრია მის თვალში არის ის სიმაგრე, რომელიც იჭერს რუსეთის იმპერიას და არ უშვებს მას მტკიცედ შემოდგას ფეხი ევროპაში და ამით გერმანიას მძლავრს მოცილეს თავიდამ აშორებს. ვის კერძოდ მიიმხრობა ავსტრის სლავიანების თანაგრძნობა, ამისი კი რა მოგახსენოთ.
1848 წ. აი რა სთქვა პალაცკიმ, მაშინდელმა ჩეხიელთა მოთავემ: „ავსტრია რომ სრულებით არ ყოფილიყო, სლავიანების სასარგებლოდ ჩვენ უნდა გაგვეჩინაო“. ეს სიტყვები, რასაკვირველია, იმას კი არა ნიშნავს, რომ სლავიანებს დიდი სიყვარული ჰქონდეთ ავსტრიისა. საპოლიტიკო ცხოვრება იმისთანა რამ არის, რომ გუშინდელი მტრები დღეს მეგობრდებიან. ზემოხსენებული სატყვები პალაცკისა გერმანიის წინააღმდეგ იყვნენ თქმულნი, რადგანაც ჩეხიას ეშინოდა გერმანიამ არ ჩამყლაპოსო. დღესც ავსტრიის სლავიანებს თავისუფალი ცხოვრება უნდათ და ამის გამო ყოველ ღონისძიებას იხმარებენ თავისი თავი არ ჩააყლაპინონ არავის, ვინც უნდა იყოს, გერმანია იქნება თუ სხვა ვინმე.
საფრანგეთი. სენატი და დეპუტატთა პალატი შეიყარნენ 19 აპრილს (1 მისს) ვერსალში. დიდის მოუთმენელობით მოელოდნენ ამ დღეს, რადგანაც ყველამ იცოდა, რომ დიდი და ცხარი ბაასი გაიმართებოდა იმ საქმეების თაობაზედ, რომელნიც პარლამენტის უქმობის დროს აეშალნენ საფრანგეთს. მეტადრე ერთმა საგანმა მიიპყრო საზოგადოების ყურადღება. ბოლოს დროს საფრანგეთში, და სხვა ქვეყნებშიც, გაძლიერდა კათოლიკის სამღვდელოის მოძრობა, რომელსაც საგნად აქვს აღდგინოს დაცმული უფლება და ძალა პაპისა. ამ ვაჟბატონებს, რომელთაც ჰსურთ ხელმეორედ იგივე უფლება მიანიჭონ პაპს, როგორიც საშუალ-საუკუნეში ჰქონდა, უწოდებენ კლერიკალებს, ულტრამონტანებს. ამ ბოლოს დროს, ამ კრელიკალებს ძნელი საქმე დაემართათ თითქმის ყველგან, გერმანიაში, თუ იტალიაში, თუ საფრანგეთში; უწინდელ დროს თვითონ ხელმწიფეებს ეშინოდით პაპისა და ეხლა კი საერო სახელმწიფომ იმ რიგი მიმართულება მიიღო, რომ სრულებით დაიმორჩილა პაპი და ყველა მისი მომხრე. გარდა ამისა კლერიკალებს წაერთვათ უწინდელი სიმდიდრე, და საპოლიტიკო ცხოვრებაში გავლენა ჩმოერთოთ. თუ უწინ პოლიტიკა ეკითხებოდა ხოლმე ეკკლესიას. ამ ჟამად თვითონ ეკკლესია ემორჩილება საპოლიტიკო ცხოვრებასა. თუმცა ეს ყველა ასეა, მაგრამ მაინც კლერიკალებს იმოდენა ძალა კიდევ შერჩათ, რომ დრო გამოშვებით გამოჰყონ თავი და ბრძოლა გაუწიონ სახელმწიფოს. მათ მაინც კიდევ დიდი გავლენა და ხმა აქვსთ ყმაწვილების აღზრდაში. დიდი გავლენა და ხმა აქვთ დედა-კაცთა შორის, რომელთაც კლერიკალნი უფრო მალე აიყოლიებენ ხოლმე, ვიდრე მამა-კაცთა.
აი წრეულაც გამოჰყვეს თავი კლერიკალებმა და შეუდგათ ერთი საშინელი მოძრაობა და ფაცა-ფუცი. ამ გვარის მოძრაობის მიზეზს ისინი, რასაკვირველია, ყოველთვის პოულობენ: წარმოსთქვამს პაპი ცხარ სიტყვას და დაუხატავს მათ თვის უბედურსა და გაჭირვებულ მდგომარეობას, მაშინვე მისი ხმა ნაღარის კვრაა. კლერიკილებს შეუდგებათ ერთი საშინელი ქოთქოთი, მოჰყვებიან ახალის დროის რისხვასა და შეჩვენებას, მოჰყვებიან ქადაგებას, რომ გაფუჭდა დრო, ღმერთი აღარავის არა სწამსო და მისის სააქაო მემკვიდრის, პაპის სასოება აღარავის არა აქვსო. ამ რიგ ქადაგებაში, რასაკვირველია, ისინი საპოლატიკო საგნებსაც ეხებიან. სახელმწიფომ წაართვა მათ უწინდელი ძალა და ეხლა მათ ჰსურთ იმ რიგი სახელმწიფო განწყობილებს დაადგინონ და იმ რიგი კაცები დააყენონ მოთავეთ, რომელთაც იგივე წადილი და განზრახვა აქვსთ გულში, როგორც თვით კლერიკალებს.
საფრანგეთში კლერიკალები რესპუბლიკის მტრები არიან და ჰსურთ დაარსონ მონარხიული მთავრობა, რადგანაც მონარხიისაგან მეტ სიკეთეს მოელიან, ვიდრე რესპუბლიკისგან. ამ ჟამად საფრანგეთში საჯარო ყრილობა და ქადაგება, რომელიც საპოლიტაკო საგნებს ეხება, აღკრძლულია სამღვდელოსათვის. სასულიერო კაცებს სასულიერო სამსახური აქვსთ მინიჭებულიო და არა აქვსთ უფლება საპოლიტიკა საქმეებში გაერიონო. თუმცა ამისთანა კანონი სუფევს, მაგრამ მაინც კლერიკალები თავისას არ იშლიან და ბევრსაცა ჰქადაგობენ და საჯარო ყრალობასაც ჰმართავენ. ბოლოს დროს, როდესაც პარლამენტი შესვენებას მიეცა, ეს ქადაგება ისე გავრცელდა, რომ მთავრობას არ შეეძლო ჯეროვანი ყურადღება არ მიექცია, მით უფრო რომ კლერიკალების მოძრაობა უთანხმოებას მოასწავებდა საფრანგეთისა და იტალიის შორის, სადაც კლერიკალები იმავე განსაცდელში იყვნენ მთავრობისაგან და იმავე მეცადინეობაში, რომ პაპი გადაარჩინონ იტალიის მთავრობის ვითომ-და ძალ-მომრეობასა. იტალიის მთავრობა ხედავდა, რომ საფრანგეთშიაც დიდი მოძრაობაა პაპისათვის და, რასაკვირველია, შეშინდა – ამისგამო მძიმე უთანხმოება რამ არ ჩამოგვივარდესო მე და საფრანგეთსაო. შეშინდა აგრეთვე საფრანგეთის საზოგადოებაც: ამ კლერიკალებმა ერთი ვაივაგლახი არ აგვიტეხოს რაო. ამის გამო საზოგადოება მოუთმენლობით ელოდა პარლამენტის კრებას, რადგანაც დარწმუნებული იყო რომ რესპუბლიკელები უთუოდ პასუხს მოკითხვენ მთავრობას, თუ რა ღონისძიება იხმარა მან, ან რას აპირობს ამ უმგზავსი მოძრაობის მოკვეთისათვისაო.
მართლა და, შეიყრა დეპუტატთა პალატი თუ არა, დეპუტატმა ლებლონმა გამოიწვია მთავრობა პასუხის საგებლად. ლებლონმა სქვა: „მე არ მსურს შეურაცხ-ყოფა არც სარწმუნოების გრძნობისა, არც სინიდისის, თვისუფლებისა. რესპუბლიკის დასს მათი სრული პატივის-ცემა აქვს. აგრეთვე არა მაქვს განზრახვა ვაწყენინო საფრანგეთის სამღვდელოის უმრავლესობას, რომელიც ერთგულად ასრულებს თავის მოვლეობასა. მე სახეში მაქვს მხოლოდ ის საპოლიტიკო და სასულიერო დასი, რომელიც საზოგადოების სინიდისის წინააღმდეგ იქცევა და ყოველ ღონისძიებას ხმარობს. – აგები როგორმე ჩემი უწინდელი გავლენა კვლავ მოვიპოვოო. ამ დასის წინააღმდეგ კანონმა მკაცრი საშუალება უნდა მიიღოს. ამ დასის გავლენა დიდია; ბევრგან მას მთლად უპყრია პირველ-დაწყებითი სწავლა; საშუალ სასწავლებლებშიაც უჭირავს მას ვრცელი ადგილი. გარდა ამისა, მან უმაღლეს განათლებისათვისაც გამართა უნივერსიტეტი; ჭაბუკთა უმრავლესობა მის ხელშია. ისტორიის გადასხვაფერება, ეხლანდელის სულის მიდრეკილებისა და გვარტომობის გრძნობის შეურაცხ ყოფა, ყველა ავტორიტეტის ყურ-მოჭრილი მორჩილება – აი რაში მდგომარეობს ამ დასის სასწავლებელთა მიმართულება. ამ დასის კაცებს კარგად ესმისთ, რომ მხოლოდ უმეცრების მეოხებით შეუძლიანთ მოიპოვონ მრავალი მომხრე. იგინი შინაურს აღზრდაშიც კი ამავე მიმართულებას ადგანან. ყმაწვილებს აგონებენ და უნერგენ, რომ ყოველი წესიერება და განწყობილები სახელმწიფოსი უხეიროა და ძირიანად აღმოსაფხვრელიო. ამ სახით ჭაბუკთ ჰსწვრთნიან და ამზადებენ ურთი-ერთ შორის სისხლის ღვრისათვის.
„თავისუფლებას შეეძლო სათაკილოთაც მიეღო ეს ამბავი და ყურიც არ ეთხოვებინა ამ გვარის მანქანებისათვის, მაგრამ აქ მთელი, განწყობილი შეთქმულობა არის საზოგადოების დასმხობლად გამართული. აქ საზოგადოებას სისხლის ღვრას უქადიან მარტო მისთვის, რომ დაიბრუნონ უწინდელი უფლება, კვლავ ჩამოაგდონ ის რიგი და წესი, რომელნიც საუკუნოს განსვენებას მიეცნენ. ეს ამბავი დროებითი შეცდომილება კი არ არის, ეგ არის მთელი განწყობილება, რომლის მოთავედ ერთი დიდი კამიტეტია, ხელთა-მძღვანელი სხვა პროვინციებში – მყოფთა კამიტეტებისა. ესეთი მდგომარეობა საქმისა შეუძლებელია რომ განვაგრძოთ; საჭიროა ვიღონოთ რამე, რომ ეგ ბოროტმოქმედობა ამოვკვეთოთ; საჭიროა, რომ ყოველმა ამ გვარმა დანაშაულმა დუყოვნებლივ ჯეროვანი სასჯელი მოიპოვოს კანონში“.
წვრილი ამბები. ინგლისს ძალიან ცხარი პასუხი გაუგზავნია რუსეთში ომის გამოცხადების თაობაზედ. ამ პსუხში მოხსენებულია, რომ რუსეთის მოქმედობა როგორც ხალხთა შორისის შეკრულობისა, აგრეთვე ევროპიის საერთო ინტერესების წინააღმდეგიაო: რომ ხელმწიფე იმპერატორი ომის გამოცხადებით ევროპიის თანხმობას გაუდგაო.
– ინგლისი სცდილობს თურმე, რომ ომი მარტო ოსმალეთისა და რუსეთის შორის გათავდეს და სხვა სახელმწიფოებს არ გადაედვას. თუ რუსეთი სტამბოლს არ შეეხება არავითარი მტრობა რუსეთისა და ინგლისის შორის არ ჩამოვარდებაო.
– ეტყობა, ფული ძალიან შემოჰკლებია ოსმალეთს რომ ბერძნების ეკკლესიებთა სიმდიდრე ხაზინაში მიაქვს. გარდა ამისა, მთავრობას გარდაუწყვეტია, რომ მოხელე კაცებს მხოლოდ ნახევარი ჯამაგირი მიეცემათო.
– საფრანგეთის დეპუტატთა პალატში მთავრობისაგან მოუკითხავთ პასუხი იმის თაობაზედ, რომ ზოგიერთს საფრანგეთის გაზეთს ცუდად უხსენებია რუსის იმპერატორი. მთავრობას მიუგია პასუხად, რომ ისინი, ვინც რუსის იმპერატორის საწყენად იქცევიან, დიდად დასაძრახისნი არიანო, მით უფრო რომ საფრანგეთს სურსო რუსეთთან მეგობრობა იქონიოსო.
– საფრანგეთის გაზეთებში დაბეჭდილია ოსმალეთის ელჩის მიერ განცხადება, რომელშიაც მოხსენებულია, რომ სტამბოლში უცხოეთის ლეგიონი იკრიბებაო და ვისაცა სურს ამ ლეგიონში შესვლა ელჩთან უნდა ჩაეწერნენო.
სტამბოლიდამ ერთს ვენის გაზეთში იწერებიან, ოსმალეთის მთავრობას ჰსურსო, რომ ყველა მაჰმადის რჯულის ხელმწიფეს თავ-თავისი სამუდამო ელჩი ყვანდეთ ოსმალეთის წინაშე. ამ სურვილს ის განზრახვა აქვსო, რომ ოსმალეთს ყოველ ჟამს შეეძლოს იქონიოს მათთან დიპლომატიური მიმოსვლაო.
1 ეს თხოვნა ოსმალეთის კონსტიტუციის შესახებ იყო, რადგანაც კონსტიტუციაში ზოგიერთი მუხლი. მოხსენებული, რომელთა ძალითაც ოსმალეთი რუმინიასაც ისე უყურებდა, როგორც სხვა ქვეშევრდომ ქვეყნებს
2 რუმინიის სატახტო ქალაქია.
3 გლადსტონი ის წევრია პარლამენტისა, რომელიც ეხლანდელ მთავრობის წინააღმდეგ დასს ეკუთვნის.
4 საფრანგეთის გარეშე საქმეთა მინიტრია.
5 პრინცი რეიხსი ადრევ გერმანიის ელჩი იყო რუსეთის წინაშე და ენათესავება ხელმწიფე იმპერატორს.