ანტონ ლეიმი: ეს არ იქნება ჩვენი დებატების ურიგო დასასრული! შეიძლება მისი დამახსოვრება, როგორც ძალზე მართებული დასკვნისა!
4.6 ნაციონალიზმი და პოსტტოტალიტარული საზოგადოება
ნაციონალიზმი და პოსტტოტალიტარული საზოგადოება*
მე მსურდა მხოლოდ რამდენიმე საკითხი დამეფიქსირებინა, რამდენიმე მარტივი სიცხადე. მათი გათვალისწინება აუცილებელია იმ ფენომენის გასაგებად, რომელსაც ემპირიულად აღიქვამენ როგორც ნაციონალიზმის მოულოდნელ აღორძინებასა და ნაციონალიზმის აღმავლობას. ვფიქრობ, საჭიროა დავუბრუნდეთ ძალზე ხშირად დავიწყებულ ამ სიცხადეებს, ვინაიდან ნაციონალიზმზე საუბარი თავისთავად ნიშნავს მისთვის, როგორც მოვლენისათვის, მყარი იარლიყის მიკვრას, მის შეფასებას, თეორიულ მხილებას. ეროვნებათა საკითხის ამგვარი თვალთახედვით განხილვა უპრიანია იმდენად, რამდენადაც იგი საწყისია სხვა, მისი მსგავსი ევიდენციებისა, და ტოტალიტარულ სახელმწიფოში სოციალური და სულიერი ძიების რეალურ აზრს განაპირობებს.
უპირველესი ევიდენცია გახლავთ ის, რომ ტოტალიტარული სახელმწიფო, მისი არსებითი ნიშნების თანახმად, ანტისაზოგადოებაა იმავე აზრით, როგორიც თეორიული ფიზიკის ტერმინებს აქვს – ანტიმატერია, ანტისამყარო. ტოტალიტარული სახელმწიფო გახლავთ პირუკუ ხატი სამოქალაქო საზოგადოებისა; ტოტალიტარული სახელმწიფო სამოქალაქო საზოგადოებას გამუდმებით და გეგმაზომიერად უარყოფს სხვადასხვა იმიტაციების წარმოქმნით. ყოველი ტოტალიტარული ფენომენის პირობა სამოქალაქო საზოგადოების გაუჩინარება, მოკვდინება და მოსპობაა. თუმცა, ასეთივე ჭეშმარიტება გახლავთ საპირისპირო მოვლენა: ძლიერი და ცხოველმყოფელი სამოქალაქო საზოგადოება გამორიცხავს ტოტალიტარიზმს, როგორც საზოგადოების შესაძლო ფორმას.
ზემოთქმულიდან შეგვიძლია გავაცნობიეროთ ერთი ასეთი ევიდენციაც: ამგვარად განსაზღვრული ყოველი ტოტალიტარული საზოგადოება უნინაციონალური ანუ მონონაციონალურია. როდესაც ტოტალიტარულ სახელმწიფოს ხელეწიფება საზოგადოების მართვა საკუთარი რედუქციული ძალის მეოხებით, ასეთი საზოგადოების სულისკვეთება ყოველთვის რასისტულია; იგი ჩქეფს მის სისხლძარღვებში, ვლინდება ეთნიკურად გაბატონებული ჯგუფის წადილში, მენტალობაში და ჰუმანურობის დონეში. შესაძლოა, ამ საზოგადოების სამეტყველო ენა, – ისე როგორც ეს იყო გერმანიაში, – არ იყოს მკვეთრად რასისტული და თავის ფარულ სტრუქტურას ნიღბავდეს ისეთი ტერმინებით, რომლებიც შეესაბამებიან საზოგადოების განვითარებას, მის სოციალურ და ისტორიულ აღმავლობას უმაღლეს საფეხურზე; ასეთი დონიდან ეთნიკურად გაბატონებული ჯგუფი, თავისი უპირატესი მდგომარეობის წყალობით, დანარჩენ საზოგადოებრივ ჯგუფებს წირავს დრომოჭმული, ჩამორჩენილი, მანკიერი წყვდიადისთვის. ტოტალიტარული საზოგადოების ამ ფერშეცვლილ ენას ის უპირატესობაც აქვს, რომ მას წუნს ვერ დასდებთ. მაგრამ ამ ენის საფუძვლებიც და ხატებიც (გამოხატულებებიც) ისტორიის მამოძრავებელი ძალა გახლავთ, სურვილთა კრისტალიზაციებისა და აქტიურ ფსიქიკურ ძალთა კოაგულაციების მსგავსად. რეალობაში მათი ქმედება გეოგრაფიულ და გეოპოლიტიკურ სივრცეთა განსხვავებათა თუ იდეოლოგიურ და პოლიტიკურ ენათა არჩევანის მიღმაა.
თუ გავითვალისწინებთ ყოველივე ამას, გაცხადდება კიდევ ერთი ევიდენცია: ერთ-ერთი ფორმა, რომლის მეშვეობითაც ფხიზლდება სამოქალაქო საზოგადოება და უბრუნდება სიცოცხლეს, სწორედ იძულებით თავსმოხვეული მონონაციონალიზმის მსხვრევა გახლავთ ე. ი. ეროვნულ-განმანთავისუფლებელ გრძნობათა და მოძრაობათა აღორძინება. სამოქალაქო საზოგადოების გამოფხიზლება, მისი ძალღონის აღდგენა და მომძლავრება ხორციელდება კონკრეტულ სინამდვილეში და არა – თეორიულ აბსტრაქციათა სფეროში. ტოტალიტარული რეჟიმის მარწუხებში მყოფი სამოქალაქო საზოგადოება, რომელმაც სიკვდილისდარი სიცოცხლით იცხოვრა, ამავე რეჟიმის უმთავრესი მტერია, მან იგი უნდა დაამარცხოს და კიდევაც დაამარცხა!
ამ ფაქტს ნათელს ჰფენს „საჯაროობის“ (“გლასნოსტის”) შედეგად ტოტალიტარული ენის ფანტომურ ფორმათა, მწყობრ, დაუსრულებელ ლინგვისტურ ფიქციათა და დეფორმაციათა, ტოტალიტარიზმით რიტუალიზებული სიცრუის რეჟიმის რღვევა და გაუჩინარება. ამგვარი ტრანსფორმაციის ფონზე ხელახლა იბადება სიცოცხლის გრძნობა, ნამდვილი სიცოცხლისა, მისი ბუნებრივი მრავალფეროვნებითა და სირთულით. ნაცვლად იმისა, რომ იდეებს ემყარებოდნენ, სოციალური სუბსტანციები ცდილობენ დაუბრუნდნენ თავიანთ ნორმალურ, საუკუნეთა მანძილზე ისტორიულად ჩამოყალიბებულ ცირკულაციას სასიცოცხლო სისხლძარღვების მეშვეობით. შესაბამისად, ეროვნულ პრობლემას წყვეტს მულტინაციონალური სამოქალაქო საზოგადოების შექმნა, რაკი, განსაზღვრების თანახმად, ადამიანთა ტოტალიტარული სახელმწიფო, რომელიც ანტისაზოგადოებაა, გახლავთ უნინაციონალური. ისტორიისა და დროის მიღმა მოგზაურობიდან, მანდელშტამის თქმით, „უსქესო სივრცეში“ (no vherre) სიურეალისტური ყიალიდან, ვუბრუნდებით ისტორიულ სინამდვილეს აქამდე ჩამორთმეული ეროვნული თავისუფლების გზით. ეროვნული ცნობიერების აღორძინების, ეროვნული დამოუკიდებლობის და თვითმყოფადობის დაბეჯითებითი მოთხოვნით, უშუალოდ მივემართებით იქით, რომ საზოგადოებრივი მატერიის არიტიკულაციისა და დიფერენციაციის რთული პროცესი მოვაქციოთ მისსავე კალაპოტში, ანუ სამოქალაქო საზოგადოებაში განსხვავებულობისა და მრავალფეროვნების რეალური განხორციელება ადასტურებს სწორედ ინდივიდის ცივილიზებულობას, ანუ იმას, რომ იგი არის წევრი ისეთი განვითარებული სამოქალაქო საზოგადოებისა, რომელიც უზრუნველყოფს პიროვნების ინდივიდუალობას, მის დამოუკიდებელ არსებობას.
ზემოთქმულის თანახმად, ასევე შეიძლება განვაცხადოთ, რომ ეკონომიკაც ერთგვარი კულტურაა. ის არ გახლავთ მხოლოდ მატერიალური ინტერესებით თამაში*, ანდა ფულის ოქროდ ქცევა. ამგვარად, სამოქალაქო საზოგადოებისაკენ შემობრუნება იმავდროულად კულტურისა და ცივილიზაციისაკენ მობრუნებაც გახლავთ.
მაგრამ დახეთ! თითქოსდა მოგვარებული ეროვნული პრობლემა კვლავ წამოიჭრა. რატომ? თუ სამოქალაქო საზოგადოება აღდგება ჩემს მიერ განსაზღვრული პროცესის თანახმად, მაშინ არც ის უნდა იყოს შემთხვევითი, რომ სამოქალაქო საზოგადოების ჩამოყალიბების მცდელობისას საბჭოური სივრცის ეთნოსები, რომლებმაც ოქტომბრის რევოლუციამდე ვერ აუბეს მხარი დროს, მძიმე მდგომარეობაში აღმოჩნდნენ.
“მოდერნულობის” ცნება დასავლეთ ევროპის საზოგადოებისათვის დამახასიათებელია. იგი ჩამოყალიბდა დაახლოებით XVII საუკუნისათვის, მას შემდეგ, რაც დასრულდა ეროვნულ სახელმწიფოთა ფორმირების პროცესი. ეს ის სახელმწიფოები გახლავთ, რომლებიც მოგვარებული ეროვნული პრობლემებით შეხვდნენ სრულიად ახალი ბუნებისა და განსხვავებული რიტმის მქონე ეპოქის მაჯისცემას. სამწუხაროდ, საბჭოურ სივრცეში ეროვნულ სახელმწიფოთა ყოფისთვის დამახასიათებელი კანონები და რიტმი კიდევ უფრო ართულებს და ამძაფრებს მოდერნიზაციის პრობლემებს: ინდუსტრიული დემოკრატიები საზოგადოებას და საზოგადოებრივ ხელშეკრულებას აფუძნებენ დამოუკიდებელი და თავისუფალი ინდივიდის ფენომენზე. მაგრამ სწრაფვა პიროვნების მოდერნიზაციისაკენ საქმეს იიოლებს ეროვნული დამოუკიდებლობის აღორძინების სურვილის მეოხებით. ეს მართლა სირთულეს უქმნის პოლიტიკოსებსა და მოქალაქეებს, ვინაიდან ჩვენ ერთდროულად ვყალიბდებით ერად და სამოქალაქო საზოგადოების მოქალაქეებად. მდგომარეობას ისიც ართულებს, რომ მთელი ეს პროცესი მიმდინარეობს პოსტტოტალიტარული საზოგადოების ბურუსში, სადაც, თითქოსდა, გაუვნებელყოფილი და ბლოკირებული ტოტალიტარული სტრუქტურები, კვლავ არსებობენ სოციალურ და მენტალურ სივრცეში. არსებითად, ეს გახლავთ რეფორმის პირობები, რომლებიც მიზნად ისახავს, საზოგადოებას ორიენტირად დაუბრუნოს თავისუფლება და დამოუკიდებელი ინდივიდუალური კეთილსინდისიერება, მეორე მხრივ კი – მყარი და იერარქიული ინსტიტუციური ნორმები დაუწესოს ადამიანის შემოქმედებით მოღვაწეობას.
4.7 ინტერვიუ გაზეთისთვის „LE MONDE“
ინტერვიუ გაზეთისთვის „LE MONDE“*
მერაბ მამარდაშვილი: ჩემი პირველი საკითხი გახლავთ ეროვნული აფეთქების პრობლემისა და ერთა შორის ურთიერთობების პრობლემა. აღნიშნული საკითხის განსჯის დაწყებას ვამჯობინებ ამ კუთხით, რადგან ნაციონალიზმზე ლაპარაკის დაწყებაც კი უკვე ნიშნავს, რომ მოგვაკერონ გარკვეული იარლიყი. ყველაფერი გამომდინარეობს ერთი უდავო აზრიდან, რომელიც მომდინარეობს სხვა ასევე უდავო აზრიდან – ევიდენციიდან, რომელიც ეხება საზოგადოების რეალურ არსებობას ტოტალიტარული სახელმწიფოს წიაღში. აი, ბირთვულ ფიზიკაში ხომ ხმარობენ გამოთქმას ანტი-ფორმა, ანტი-არსებობა; ამის ანალოგიით ამბობენ, რომ ტოტალიტარული სახელმწიფო წარმოშობს ანტი-სახელმწიფოს, ანტი-სახეს სამოქალაქო საზოგადოებისას, რომელიც უარყოფილია. ტოტალიტარიზმის მთავარი პირობა სამოქალაქო საზოგადოების დათრგუნვა, მისი გაქრობა, სიკვდილი, მკვლელობაა. ამ სახით განსაზღვრული ყოველი ტოტალიტარული საზოგადოება არის უნი-ნაციონალური ან მონონაციონალური; ეს კი ნიშნავს, რომ ტოტალიტარულ სახელმწიფოში წარმოქმნილ საზოგადოებას საფუძვლად უდევს რასიზმი, რომელიც ჩქეფს საზოგადოების სასიცოცხლო ძარღვებში და არის ეთნიკურად გაბატონებული ჯგუფის სურვილის, მენტალიტეტის, განვითარების,
„ცივილურობის“ დონის გამოხატულება. მეტყველება შეიძლება უშუალოდ არც ამჟღავნებდეს რასიზმს, განსხვავებით იმისაგან, რასაც თავის დროს აკეთებდა გერმანული ენა გერმანიაში, მაგრამ არსებობს სოციალური მეტყველებაც, სავსე სოციალური პროგრესის ტერმინებით, ან, უფრო ზუსტად – ანტი-რასიზმით შეფერილი ტერმინებით, რომელსაც “არა-ეროვნულობის” [ზეეროვნულობის] გამომხატველი სიტყვები გადააქვს მაღალი სოციალური განვითარების სიბრტყეში. საქმე ისაა, რომ ამ ენის მატარებელნი კაცობრიობის სათავეში არიან მოქცეულნი. ისინი ყველაზე პროგრესულ საზოგადოების მკვიდრნი არიან, მაგრამ ამ უპირატესობის მიუხედავად, იგივე სუბსტრატები ხატებისა (რაც ისტორიის მამოძრავებელი ძალაა), ნებათა კრისტალიზაციისა, – ნებათა ქმედითი კოაგულაციის მსგავსად, – ამ საზოგადოებაში აბსოლუტურად იმგვარი შეიძლება იყოს, როგორიც რომელიმე სხვა ქვეყანაში, რომელიმე სხვა ეპოქაში, სხვა გეოგრაფიულ თუ გეოპოლიტიკურ სივრცეში, თუმცა, შესაძლოა, სხვა ფორმით. ეს არის ამ პრობლემის წინასწარი დაშვება. დიახ, ეს გახლავთ უდავო აზრი, რომელიც მოდის იმის გაცხადებიდან, რომ გამოფხიზლება ანუ გზა, რითაც სამოქალაქო საზოგადოება სიცოცხლეს უბრუნდება, ეს არის მონონაციონალობისა და მონოეთნიკური ნაჭუჭის მსხვრევა; ე. ი. ეს არის ეროვნული გრძნობების გამოღვიძების გზა, ეროვნულ-განმათავისუფლებელი მოძრაობის განახლება. ვიმეორებ, ის ფაქტი, რომელიც შეიძლება პარადოქსალურად ჩანდეს, გახლავთ შემდეგი: ეროვნულმა მოძრაობებმა დაძაბა თანამედროვე საზოგადოების მიერ უკვე გადალახული ეროვნული პრობლემა და ეს სწორედ ის ფორმაა, რომელიც მსჭვალავს სინამდვილეს, აღვიძებს და გარდაქმნის, ხელახლა აყენებს ფეხზე სამოქალაქო საზოგადოებას, მას შემდეგ რაც ამ უკანასკნელმა იცხოვრა სიკვდილით. ეს სიკვდილის სადარი სიცოცხლე საზოგადოებამ გაიარა ტოტალიტარული რეჟიმის ხელში, რომლის მთავარი მტერი და ბოლოს მომღები სწორედ სამოქალაქო საზოგადოებაა, რა ფორმითაც არ უნდა იყოს იგი გამოხატული.
ჟურნალისტი: თქვენ ფიქრობთ, რომ „გლასტნოსტის“ პოლიტიკამ სამოქალაქო საზოგადოებას მხნეობა შთაბერა და შესაძლებელი გახადა მისი აღორძინება?
მერაბ მამარდაშვილი: უდავოდ, მაგრამ არა იმ აზრით, რომ „გლასტნოსტმა“ უკვე შეცვალა რეალობა, არამედ იმ გაგებით, რომ მან მეტყველების სამყაროს ჭიშკარი გაუღო და ჩვენ, – ცოცხალი და სოციალური არსებები, ანუ ადამიანები, – უკვე ვაცნობიერებთ საკუთარ თავს, ჩვენს პრობლემებს, რეალობასა და მისაღწევ მიზნებს. ამ ღია სამყაროში ჩვენ ისე შევედით, რომ რეალობა ჯერ კიდევ არ შეცვლილა. ჩვენ ამ სამყაროში შევედით მთავარი გზით, რომლის გაყოლებაზე უჩინარდება ტოტალიტარული მეტყველების ფანტომური ფორმები, სასაუბრო ფიქციები, სამეტყველო კონვენციები; აქ ქრება ტოტალიტარიზმის ლინგვისტური რეჟიმი და იბადება რეალური სიცოცხლის გრძნობა. ეს ხდება სასიცოცხლო და სოციალურ ნივთთა გაცვლა-გამოცვლით, რაც დამახასიათებელია სიცოცხლისათვის, ე.ი. რაც საუკუნეთა მანძილზეა დადგენილი, ტრადიციულია, ბუნებრივი ურთიერთობებია და წარმოადგენს სამოქალაქო საზოგადოების არსებობის პრინციპს. ის შეიძლება არსებობდეს და არც არსებობდეს, მაგრამ თუ იგი არსებობს, მაშინ მისი არსებობა ეფუძნება ბუნებრივი ურთიერთობების პრინციპს და არა – იდეას, როგორც საფუძველს. მოდით, საუბარი გადავიტანოთ, მაგალითად, კომერციაზე. ფული არის რეალობა, რეალური კონცეპტი, რომელიც გულისხმობს გადახდის აუცილებლობას; ფულის გამოყენება იცის ხალხმა. ადამიანებმა იციან, რომ ფულითა და ბაზრის მეშვეობით ხდება გაცვლა-გამოცვლითი ურთიერთობის დამყარება ერთიმეორესთან. ეს არის ყოველდღიური ცხოვრების ნორმა, რითაც ხალხმა იცხოვრა და ცხოვრობს. ეს ყოველდღიურობა საოცარი მოვლენაა, თავისთვისაა, იდეოლოგიურად არ არის დატვირთული. თუ აქვს რაიმე დატვირთვა, ეს უმალ ადამიანური მოთხოვნილებების ბუნებრივი განხორციელებაა, გარკვეული მიმართებაა საკუთარ თავსა და სიცოცხლეს შორის. ამ მიმართებაში ადამიანები ერთმანეთს შეიცნობენ, პატივს სცემენ და ავლენენ თავიანთ ადამიანურ ღირსებას; ეს არსებობის ერთგვარი ღირსებაა მოცემული ცხოვრებისეულ ფორმაში. ტოტალიტარიზმი კი უარს ამბობს სიცოცხლის ამ ფორმაზე.
ტოტალიტარიზმის მიერ შემოღებულ სიცოცხლის ფორმაში ადამიანებს არ შეუძლიათ, თავი შეიცნონ, არ შეუძლიათ გათანაბრება ვინმე პიროვნებასთან, ვისაც შეიძლება პატივს სცემდნენ, რაკიღა ხედავენ ცხოვრების იმ წესს, რომელსაც ის ეწევა, ან – ვინმე ისეთთან, ვინც ადამიანური ღირსების მატარებელია. დაჟინებით ვაცხადებ, რომ სწორედ ყოველდღიურობაშია წარმოდგენილი ადამიანური ღირსების ღირებულებები – მე განსაკუთრებულ ყურადღებას ვაქცევ ამ საკითხს, რადგან ეს ის უპირველესი გრძნობაა, რომლის წყალობით ადამიანი შეიძლება დაუბრუნდეს სიცოცხლეს არაცოცხალი სამეფოდან, ფანტომების სამეფოდან, იმ ცხოვრების სამეფოდან, რომელშიც ცხოვრობენ უსიცოცხლო და უსხეულო ხატები. ტოტალიტარიზმს არა აქვს სოციალური აგებულება. მისი სხეული ფიქციურია და ნიშნებით მართვადი. ამ სხეულის არსებობა რეაქტიულია და რეალიზდება მოკლე დროში. იგი მოქმედებაში მოჰყავთ ნიშნებს და არა – ხატებსა და რეალურ კონცეპტებს ისტორიულ დროში, რაც კულტურული განვითარების ხანგრძლივი პერიოდის მაუწყებელია. ხანგრძლივ დროში მოქმედება აქტიურობაა; ნიშნებით მართულ მოკლე ტოტალიტარულ დროში კი რეაქტიულობაა, ანუ გიჩხვლეტენ და შენც ხანმოკლედ რეაგირებ. ხანმოკლე პერიოდი არ უშვებს პროგრესული ძალების ჩამოყალიბებას, – ცხოვრების ევოლუციის ძალების, რომელთაც დიდი დრო სჭირდება; ეს პროგრესული ძალები ყოველთვის დროში არიან „ჩამოკიდებული“ და მოითხოვენ ადამიანურ მცდელობას, ძალისხმევას, მხარდაჭერას. “დროში ჩამოკიდებული” ფიზიკური მეტაფორაა: შენ თავად შენ თავზე ხარ ჩამოკიდებული და შენ ახდენ ტრანსცენდირებას ხანმოკლე პერიოდებისას, რეაქციის იმ პატარა, დანაწევრებული და დაშლილი რიტმებისას, რომლებიც არაფერს ცვლიან.
აი, ეს არის, რაც ძალიან გვიმძიმებს სიცოცხლისაკენ მიბრუნებას, ხელახლა დაბადებას. იქნებ, ეს შეუძლებელიცაა; იქნებ, ჩვენ უკვე გავცდით არდაბრუნების ზღვარს?! სიცოცხლესთან დაბრუნება აღარ შეუძლია იმას, ვინც სიცოცხლის სურვილი დაკარგა ან საერთოდ არ შეუგრძვნია სიცოცხლის გემო. თუ პროგრამებითა და აბსტრაქტული ხედვებით ვიხელმძღვანელებთ, ჩვენ ვერ შევძლებთ სიცოცხლესთან დაბრუნების ლტოლვის საკუთარ თავში ხელახლა დაბადებას.
რუსი ეთნოსის გამო განსაკუთრებულად ჩავძიებივარ ხოლმე საკუთარ თავს: აქვს კი მას უნარი, დაუბრუნდეს სიცოცხლეს? როდესაც ადამიანი დიდხანს ფეხების გაუნძრევლად ზის, ანკილოზი ანუ სახსრების უძრაობა ემართება. როდესაც კვლავ იწყებს სიარულს, სისხლის ამოძრავება საშინელ ტკივილს აყენებს. საზოგადოებასაც ასე ემართება. ფსიქო-ფიზიკური ტკივილის, – ეგზისტენციური ტანჯვის გამო ისეთმა შიშმა შეიძლება შეიპყროს ადამიანი, რომ გაუნძრევლად ჯდომა ამჯობინოს: „ჯდომა მირჩევნია, ვერ შევძლებ ამ ტკივილის ატანას“, – ეტყვის ის საკუთარ თავს. ეს არის გაუსაძლისი მდგომარეობა... როგორც გერმანელები ამბობენ, ისეთი მდგომარეობა, ისეთი ტანჯვა, რომ ვეღარ აცნობიერებ, რა გაწამებს. ამგვარი ტანჯვა ფიზიკურთან ერთად ფსიქიკურიცაა, – ადამიანის მოძრაობა ადრე ქმედითი იყო, ის საკუთარი ინტერესებისა და ღიღსების განხორციელებას ემსახურებოდა, ახლა კი შეუძლებელია, შეიქმნას მისი შესაფერი ფიზიკური გარემო, მაგალითად, – ლამაზი მაგიდა, გემრიელი ვაშლი, კარგად შესრულებული სამუშაო, დასუფთავებული ტროტუარები და ა. შ.
ყველასთვის თვალში საცემია, რა დაბალ დონეზეა რუსეთში ყოველდღიურობა. ადამიანებმა დაკარგეს ყოველგვარი ინტერესი ღირსეული ფიზიკური გარემოს შესაქმნელად: თუ კაცი აღარ ჭამს ქაშაყს გაზეთის ნაგლეჯზე და მაგიდას სუფრას აფარებს, ეს უკვე ტრანსფორმაციის დასაწყისია. ასეთი უმნიშვნელო რამეების რიცხობრივი ზრდა შეიძლება დიდი სოციალური პრობლემების თვისებრივი მახასიათებელი გახდეს. როდესაც მილიონობით ადამიანი გადაწყვეტს,
„არა, თუნდაც ამ რთულ სიტუაციაში, მე მაინც ვიჯდები შიშველი საჯდომით ტრიალ მინდორში“! – მაშინ, შესაძლოა, მოვლენები შეიცვალოს. მაგრამ ამგვარ სურვილსა თუ გადაწყვეტილებას ვერ ვხედავ საბჭოთა კავშირში. სხვა ეთნოსები ამ მხრივ ცოტა სხვაგვარად ამჟღავნებენ თავს. ცხადია, მაგალითად, ბალტიისპირელებს არ დაუკარგავთ საკუთარი დამოკიდებულება სიცოცხლესთან. ისინი შინაგანად არ არიან დაჩაჩანაკებულნი; ამ ხალხში სიცოცხლესა და სიკვდილთან საფუძვლიანი მიმართების ჯაჭვი არ გაწყვეტილა, როგორც არც, კავკასიის, არც სამხრეთის ხალხებში. მე არ ვიცნობ ცენტრალურ აზიას და, ამდენად, მის შესახებ ვერაფერს ვიტყვი.
სწორედ ეროვნული ცნობიერების გამონათების და განახლების კვალდაკვალ სამოქალაქო საზოგადოებაში იდგმება პრაქტიკულად სწორი ნაბიჯი სოციალური საკითხის მოწესრიგებისა და დიფერენციაციისაკენ. დიფერენცირების საკითხი ერთობ რთულია და გულისხმობს იმ პირთაგან, რომლებიც ცხოვრობენ რთულსა და მრავალფეროვან პირობებში, ცხოვრების ხელოვნების, ცხოვრების უნარის გამოვლინებას; Know-how-ს გარკვევას განსხვავებულ ინტერესთა სტრუქტურიზაციის პირობებში, როცა ეს ინტერესები და მათი განსხვავებულობაც კანონიერად არის მიჩნეული. ამგვარი სიმრავლის და ნაირგვარობის პრაქტიკული გამოყენების ცოდნა – სწორედ ეს არის კულტურა, სამოქალაქო კულტურა, ანუ ცივილიზაცია ე. ი. სამოქალაქო საზოგადოება – სწორედ ის, რაც სუბიექტს ქმნის. იმავე აზრით, შეიძლება ითქვას, რომ ეკონომიკაც კულტურაა; ის არ არის მხოლოდ მატერიალურ ინტერესთა განხორციელება, ეს არ არის მხოლოდ ფული, ფიზიკურ სურვილთა და სხვა ეგოისტურ ლტოლვათა დაკმაყოფილების საგანი. ასე რომ, შეიძლება ითქვას, სამოქალაქო საზოგადოებისაკენ დაბრუნება არის დაბრუნება კულტურასა და ცივილიზაციასთან. სწორედ ამ აზრით არის შესაძლებელი ტრანსფორმაცია.
და აი, პრობლემა, რომელიც გადაწყვეტილი ეგონათ, დგება დღის წესრიგში. რატომ? თუ ამ პროცესის კვალდაკვალ, რომელზეც ესეს არის ვისაუბრე, ხელახლა განხორციელდება სამოქალაქო საზოგადოება, ეს არ იქნება შემთხვევითობა; მაგრამ საბჭოური სივრცის ეთნოსებში, – ეთნოსებში, რომელთაც ვერ მიაღწიეს მოდერნულობას ოქტომბრის რევოლუციამდე, სამოქალაქო საზოგადოება ვერ შედგება, ვერ განხორციელდება. მოდერნულობა არის კონცეპტი, რომელიც ახასიათებს დასავლეთ ევროპის საზოგადოებას XVII საუკუნის დასასრულიდან მოყოლებული. მას შემდეგ ერი-სახელმწიფოები [ნაციონალური სახელმწიფოები], რომელთაც მოგვარებული ჰქონდათ ნაციონალური პრობლემები, შევიდნენ მოდერნულობის მდგომარეობაში. ამ უკანასკნელს განვითარების სულ სხვა რიტმი ახასიათებს. ჩვენში ეთნოსები მხოლოდ ახლა შედიან მოდერნულობაში, რომლისთვისაც დამახასიათებელია დამოუკიდებელი და თავისუფალი მწარმოებელი ინდივიდი სოციალური და კულტურული სახით. მოდერნულობაში შესვლა დამოუკიდებელი ნაციონალური ცხოვრების ხელახალი აგების სურვილით არის გპანპირობებული. ამ საკითხთან დაკავშირებით ბევრი შიშობს კიდეც, მაგრამ თავისუფალი მწარმოებელი სხვა პირებს უკავშირდება საზოგადოებრივი ხელშეკრულებებით, რაც მოდერნულობის ყველაზე პრინციპული მხარეა. სამოქალაქო საზოგადოებაში ეროვნული პრობლემის რიტმს ემატება მოდერნულობის რიტმიც. აღნიშნული ორი რიტმი განსხვავებულია, რადგან ორივე პრობლემა თავისი ბუნებით ერთმანეთისაგან განსხვავებულია; ისინი ერთვიან პოსტ-ტოტალიტარულ სახელმწიფოს, ე. ი. ანტი-ტოტალიტარულ რევოლუციას, რამაც, შესაძლოა, სირთულეები შეუქმნას პოლიტიკოსებსა და მოქალაქეებს. აღნიშნული პროგრესი ნიშნავს იმას, რომ ჩვენ ვყალიბდებით როგორც „ერი“ და, იმავდროულად, ვხდებით სამოქალაქო საზოგადოების მოქალაქეები.
ჟურნალისტი: შეიძლება შევაჯამო თქვენი ნათქვამი, რათა შევამოწმო, კარგად გავუგეთ თუ არა ერთმანეთს? ხდება შემდეგი: ერები დაინტერესებულნი არიან სამოქალაქო საზოგადოების შექმნით, მიუხედავად ტოტალიტარული თუ პოსტ-ტოტალიტარული საზოგადოების ბურუსისა და ეს სამოქალაქო საზოგადოება უფრო ნათლად წარმოჩნდა ე. წ. გამჭვირვალების პოლიტიკის წყალობით.
მერაბ მამარდაშვილი: სწორედ ეს არის ბალტიისპირეთის ქვეყნების შემთხვევა.
ჟურნალისტი: ...და, გარკვეულად, სამხრეთის ქვეყნებისაც. მე ვგულისხმობ ამიერკავკასიას. ფაქტია, რომ არის კონფლიქტი საზოგადოებათა შორის, რომელთაგან ზოგმა მიაღწია არ-დაბრუნების ზღვარს – თქვენ გულისხმობთ რუსულ საზოგადოებას – და იმ საზოგადოებათა შორის, რომელთაც ჯერ კიდევ აქვთ პრინციპად ცოცხალი, მოდერნული სამოქალაქო საზოგადოების მიმართება საკუთარ ინდივიდუალობასთან. დაახლოებით გავიგე?
მერაბ მამარდაშვილი: დიახ. შევაჯამოთ, რაც ვთქვი აქამდე. მე განვმარტავ, რომ სამოქალაქო საზოგადოება იწყება არსებული საზოგადოების მულტინაციონალურ საზოგადოებად გარდაქმნით; მოგეხსენებათ, ტოტალიტარიზმი არის მონო-ნაციონალური საზოგადოება. მეორე მხარე ამ რეზიუმესი გახლავთ შემდეგი: მოდერნულობის პრობლემიდან გამომდინარე, შემიძლია ვთქვა, რომ ეს უკანასკნელი სახეზეა – და სწორედ ეს არის არსებული მომენტის სპეციფიკურობა და სირთულე, რომ ყოველივე ეს ხდება პოსტ-ტოტალიტარიზმის არგო იგი, ე. ი. განვლილი ტოტალიტარიზმის, ტოტალიტარული ცხოვრების ნარჩენების, ტოტალიტარიზმის მეხსიერების, მაგრამ უკვე დაშლილი ან დაშლის პროცესში მყოფი ტოტალიტარიზმის არგოში. ეს არის რეფორმის პირობები, რეფორმისა ბრძოლის მნიშვნელობით. მე არ ვლაპარაკობ რეფორმაზე ეკონომიკური გარდაქმნის პროგრამის მნიშვნელობით, არამედ მხედველობაში მაქვს ისტორიოსოფიული სიტყვა.
ჟურნალისტი: მართლაც, ისე, როგორც დღეს, არასოდეს ყოფილა ამდენი ლაპარაკი საბჭოთა კავშირში მიმდინარე პროცესებთან დაკავშირებით.
მერაბ მამარდაშვილი: დიახ, ღირს ლაპარაკიც და დაფიქრებაც იმ სირთულესა და სპეციფიკურობაზე, ასევე, ამაღელვებელსა და თითქმის სკანდალურ ასპექტებზე, რომლებიც ახლავს ეროვნულის გამოვლინებებს. ეს ასპექტები შემდეგია: ყველა ეროვნება, რომელიც შედის საბჭოთა კავშირის შემადგენლობაში, ერთგვარად დარწმუნებული იყო საკუთარ ნაციონალურ თვითმყოფადობაში, მაშინ, როდესაც მათი ეროვნულობა დატვირთული იყო ოდენ ეგზოტიკური თუ ფოლკლორული შინაარსითა და არსით; ამგვარი ფიქციური ფორმა აკმაყოფილებდა ნაციონალური იდენტობის მოთხოვნილებას და, საკუთარი თვითმყოფადობის ნიშნების კვალდაკვალ, შეიცნობოდა ერი და მას იდენტობაც თითქმის გარანტირებული ჰქონდა. ამჟამად ხდება ამგვარი ნიშნების წაშლა, ჩამოშორება; პოსტ-ტოტალიტარიზმთან ერთად ეროვნული რეალობის ეგზოტიკური და ფოლკლორული ფიქციებიც იშლება ე. ი. ერები იღვიძებენ, უბრუნდებიან საკუთარ თავს.
ჟურნალისტი: მაშასადამე, ქვეყნის სათავეში გორბაჩოვის მოსვლის შემდეგ ამ ნიშნებს ანგრევენ?
მერაბ მამარდაშვილი: დიახ, ეს ასეა. ეს ნიშნები აღარ მოქმედებს, რადგან ტოტალიტარული გარსი დასკდა და დაირღვა; ბლოკირებულია ადამიანთა ფსიქიკაცა და აზროვნებაც. ადამიანები, თითქოს, თავისთავად იღვიძებენ ნაციონალურ რეალობაში და არა იმ ნიშნების სამყაროში, რომლებიც ერთგვარ აღფრთოვანებასა და ეროვნული თვითმყოფადობის ბუნდოვან უსაფრთხოებას იწვევდნენ. ნიშანთა ეს გარსი, ფოლკლორული და ეგზოტიკური დატვირთვის მქონე ეს ნაჭუჭი, დაცული იყო ძალადობის მონოპოლიით, ტოტალიტარული სახელმწიფო რომ ახორციელებდა. ამის გამო იყო, რომ არავინ თავს შეურაცხყოფილად არ გრძნობდა არც ფესვების გარკვევისას, არც საკუთარ ცხოვრებისეულ პროცესებში, არც ეროვნული გრძნობების სფეროში. მაგრამ გამოღვიძებისას ერებს ერთმანეთის მიმართ შიში გაუჩნდათ. თურქებს ანუ აზერბაიჯანელებს ქართველებისა და სომხების შეეშინდათ, სომხებს – აზერბაიჯანელებისა, ქართველებსაც დაეუფლათ აზერბაიჯანელების შიში და ა. შ. ერთა გამოღვიძების პირველი მომენტი არის შიში სხვების მიმართ. ჟურნალისტი: ტერორი (შიში) აღარ არის პარტიის მონოპოლია?
მერაბ მამარდაშვილი: არა, ახლა თითოეული თავის საკუთარი ძალადობის მეთოდს ახორციელებს. ამით აიხსნება დამნაშავეობის პროცენტული ზრდა.
ჟურნალისტი: იქნებ დამისახელოთ მაგალითი იმ პრინციპისა, რაც ახლა განმარტეთ. მაინც როგორ ხდება გარეგანი ფოლკლორული ნიშნების გაუჩინარება, რაც ეროვნული თვითმყოფადობის ილუზიას ქმნიდა?
მერაბ მამარდაშვილი: მთელი ინფორმაციის ფონი, რომელიც ეხება რეალურ ცხოვრებას, ასევე, კავკასიის მოვლენები ამ საკითხის ნათელი გამოხატულებაა. ამ რეგიონის ერებს ერთმანეთის მიმართ გაუჩნდათ შიში, თითქოს, არასოდეს უცხოვრიათ ერთად, ერთმანეთის მეზობლად, თითქოს, არც არსებობდა თანაცხოვრების გამოცდილება; ეს არ არის მართალი! ე. ი. ეს ისეთი მომენტია, როდესაც საჭიროა ხელახლა სწავლა, ხელახლა გახსენება ამ ცოდნისა, ამ კულტურისა – ანუ ცოდნა სხვებთან ერთად მშვიდობიანი ცხოვრებისა ან მათთან საომარ მდგომარეობაში ყოფნისა, რადგან, ომიც, ასევე არის ერთგვარი რიტუალამდე აყვანილი მოვლენა ტრადიციულ სამყაროში. ამით იმის თქმა მსურს, თუ კვლავ კავკასიის მაგალითს ავიღებთ, ვნახავთ, რომ ეს არის მთელი სამყარო, სახე თავისთავად – თავისი პოლიტიკით, კულტურით, სოციალური ცხოვრებით. აქაცაა მთელი ხელოვნება სხვებთან თანაცხოვრებისა, მშვიდობისა და ომის წარმოებისა. ეს მემკვიდრეობა გასაახლებელია და დიდ პასუხისმგებლობასაც გულისხმობს. ეს არის გენეტიკური მეხსიერების რთული აქტი, რადგან ცნობიერებისა და მეხსიერების ლინგვისტური სივრცე მოწამლულია ტოტალიტარიზმით.
მოხდა ისე, რომ ეს ხალხები სიცოცხლეს უბრუნდებიან და მოულოდნელად ერთიმეორისა შეეშინდათ, თითქოს არ იცოდნენ, ერთად როგორ იცხოვრონ. ქართული სახელმწიფო ამის აშკარა მაგალითია. აქ წარმომავლობის ასპექტები კვეთდა პოლიტიკურ ასპექტებს. ქართველები ეგუებოდნენ ქართული სახელმწიფოს ტერიტორიაზე თურქებთან თანაცხოვრების წესს მრავალი საუკუნის განმავლობაში; ქართველები ომობდნენ მეზობელ სახელმწიფოსთან, – თურქეთთან, მაგრამ თურქი მოსახლეობა ცხოვრობდა საქართველოს ტერიტორიაზე, ე. ი. ქართულ სახელმწიფოს ტრადიციულად ჰქონდა გარკვეული პოლიტიკა, გარკვეული უნარი, გარკვეული კულტურა თანაცხოვრებისა მის სახელმწიფოში მცხოვრებ სხვადასხვა ეთნოსთან, – მათთან, ვისაც საერთო არაფერი აქვთ არც წარმომავლობით, არც თავიანთი უშუალო ინტერესით საქართველოს გაბატონებულ ეთნოსთან.
ჟურნალისტი: დღეს ოსეთის პრობლემა მძიმე პრობლემაა?
მერაბ მამარდაშვილი: ოსეთის პრობლემა მაგალითია ამ მოუქნელობისა, შიშისა, რომელიც აიხსნება იმით, რომ ამჟამად ნაციონალურ იდენტობას გამოეცალა საყრდენი – ფიქციური ნიშნების სამყარო. რეალობა კი ცოდნასა და უნარს მოითხოვს, მაგრამ ამჟამად მეხსიერება ცოტათი შესუსტებულია და საჭიროა ამ მეხსიერების აღდგენა, სახელმწიფოსა და ერების ამ ისტორიული მოწოდების შესაბამისი კუნთების გაჯანსაღება. სრულიად არანორმალურია ქართველისთვის, ოსის ეშინოდეს და – პირიქით. ეს შიში ისტორიულად გაუმართლებელია და შეიძლება იოლად გადაილახოს. ოსები ქართულმა სამეფო დინასტიამ ჩამოასახლა როგორც მეომარი ტომი. მას მერე ისინი ყოველთვის ქართული სახელმწიფოს მოკავშირენი იყვნენ და ამ სახელმწიფოს ფეოდალურ სისტემაში ვასალურ დამოკიდებულებაში იმყოფებოდნენ.
ჟურნალისტი: რატომ ხოცავენ ერთმანეთს უფრო ხშირად სამხრეთში, ვიდრე – ჩრდილოეთში? ეს ძალადობის ტრადიციაა? თუ უფრო ცუდად ცხოვრობენ? იქნებ აზერბაიჯანელები არიან ველურები? მე ეს არ მჯერა! ბაქოს მუზეუმი ერთ-ერთი უმდიდრესია საბჭოთა სახელმწიფოში. თქვენი აზრით, რა არის საფუძველი? რაც შეეხება 17 აპრილის ამბებს, – და ამას დავუბრუნდებით, როდესაც ანტირუსულ ნაციონალიზმზე ვისაუბრებთ, – ნუთუ, ეს პროვოკაცია იყო? ის, რაზედაც ჩვენ ვსაუბრობთ, არის ნაციონალიზმის აღმავლობა ორ განსხვავებულ და მნიშვნელოვან რეგიონში: ბალტიისპირეთის ქვეყნებში, სადაც ეს მართლაც რთულად, მაგრამ მოლაპარაკებებით მიმდინარეობს და ამიერკავკასია, სადაც ერთმანეთს ყელს ჭრიან.
მერაბ მამარდაშვილი: საქმე ის გახლავთ, რომ არსებობენ ძალადობით დაავადებულნი და ამ საკითხთან დაკავშირებით მინდა შემდეგი რამ ვთქვა: ამის თაობაზე უკვე ვისაუბრე, როდესაც ვსაუბრობდი ძალადობის მონოპოლიაზე, რომელსაც ტოტალიტარული სახელმწიფო ეწეოდა თითოეული ეთნოსისა თუ ადამიანის წინააღმდეგ. ამ მონოპოლიის ძირები და მექანიზმები, თითქოს, ბლოკირებულია. ბალტიისპირელები შედარებით ახლახან შევიდნენ საბჭოთა ფედერაციის მულტინაციონალურ შემადგენლობაში, თანაც არა სამოქალაქო ომის სისხლიანი გზით, არამედ – გარეგანი რეპრესიით. ადამიანები ყოველთვის ივიწყებენ სამოქალაქო ომს რუსეთში, საბჭოთა კავშირში, რომლის მკვიდრნიც ჩვენ ვართ. ჩვენი ცხოვრების სათავეები იქ ძევს. სამოქალაქო ომი საკუთარ ტყავზეა გამოცდილი – ჩვენ ვართ ამ ძალადობით დაავადებულნი.
ჟურნალისტი: თქვენთან ეს მოხდა არა ორმოციან, არამედ ოციან წლებში და ამას არსებითი მნიშვნელობა აქვს.
მერაბ მამარდაშვილი: უთუოდ, ეს წლები ისტორიული ხანგრძლივობაა. ამიტომაც ჩვენ ვართ არა მხოლოდ მსხვერპლნი ძალადობისა, არამედ – მატარებელნიც. ჩვენ ჩვენშივე ვატარებთ ამ დაავადების ნარჩენებს. შემიძლია ვთქვა, რომ საბჭოთა კავშირში შემავალ ერთა უმრავლესობა ისევე მძიმედაა დაავადებული, როგორც თითოეული ინდივიდი შეიძლება იყოს უბრალოდ ავად, იმის მიუხედავად, კეთილია ის, თუ – ბოროტი, კარგი, თუ ავი განზრახვის მქონეა და ა. შ... ასე დავიბადეთ ჩვენ და შეუძლებელია, არ ვატარებდეთ ამგვარი დაავადების კვალსა და წყლულებს; ჩვენ დავიბადეთ ჭუჭყსა და სისხლში, სწორედ ამიტომ, არ შეგვიძლია და არც შეგვეძლო ვყოფილიყავით სხვაგვარნი. ამჟამად ტოტალიტარული სახელმწიფოს მიერ დამკვიდრებული ძალადობის მონოპოლიის, თითქოსდა, გაუჩინარების პროცესში, ძალადობის სენით დაავადებულებმა აიწყვიტეს, ზედაპირზე ამოცვივდნენ, თითოეულ მათგანს შეუძლია, გამოავლინოს თავისი დასნებოვნებული ბუნება. მათ შეუძლიათ თავისუფალ დინებაზე მიუშვან რისკი და საფრთხე, ლტოლვა ძალადობისაკენ. ეს, როგორც ვთქვით, ახასიათებს დაავადებულ სახელმწიფოსა და ერს.
ეს პროცესი ვლინდება ყოველდღიურობაში. ყოფილი საბჭოთა ადამიანები გაბოროტებულნი, გაავებულნი არიან. ამიტომაც, იზრდება დამნაშავეობის პროცენტი. ჯარში რაც ხდება, ისტორიულად ავადმყოფი ადამიანის ზნეთა გამოვლინებაა. მე არ ვლაპარაკობ იმ დაავადებებზე, რომლებიც შეიძლება დაადგინოთ სამედიცინო გამოკვლევით, ან ინდივიდუალურად, სხეულის მდგომარეობის მიხედვით, მე ვლაპარაკობ სოციალური ცნობიერების, კულტურისა და ადამიანების, როგორც გარკვეული კულტურისა და სოციალური ცხოვრების ფორმების, გარკვეული პრაქტიკის სუბიექტების დაავადებაზე. ეს ავადმყოფური მდგომარეობა მოიცავს ძალადობის საწყისებს, – თავისუფალს სახელმწიფოს ძალაუფლებისა და იძულებისაგან. ეს სახელმწიფო თავად იყო უკანონო, მაგრამ აკანონებდა ძალადობას. რა დაუპირისპირდა სამართლებრივ სახელმწიფოს? ძალადობა. საკითხი ასე დგას: ვცხოვრობთ კანონებით, ან – თავაწყვეტილი ძალადობით. ახლა თითოეულს შეუძლია, ეწეოდეს ძალადობას საკუთარი რისკისა და საფრთხის გათვალისწინებით. ჩნდება კანონის გარეგანი ნიშნები. ფორმალურად ვლინდებიან დამნაშავეებიც. მაგრამ შეხედეთ კავკასიის რეალობას. ხდება ძალადობები, რომლებზეც იურიდიული ნორმები არ ვრცელდება; არ არსებობს სათანადო იურისდიქცია, რომელიც გამოიყენებდა სამართლებრივ ნორმებს იმის მიმართ, რაც დღეს იქ ხდება.
დავუბრუნდეთ საწყის წერტილს. ისევ კავკასიის თემას შევეხები. გახდება თუ არა კავკასია ბარბაროსული? – საჭიროა, კარგად ჩავიბეჭდოთ თავში, რომ აქ ადგილი აქვს მოდერნულობის პრობლემას, რაც ფუძნდება და მყარდება პოსტ-ტოტალიტარიზმის გარემოში. მოდერნულობა ხანგრძლივი დროის საქმეა, მცდელობა კი, რომელიც თავს გვეხვევა, არის რეფორმა ბრძოლის გზით. შესაძლოა, დაადგნენ იმ გზას, რომელიც არ არის პრე-მოდერნულ ეროვნულ სახელმწიფოდ გახდომის გზა, მაგრამ არის გზა ეროვნულ სახელმწიფოსი, რომელიც ცხოვრობს ერში, მოდერნულობაში. ე. ი. ერი-სახელმწიფო, რომელიც იქნება მოდერნულობის ბირთვის გარშემო: ერი გამოიკვეთება ინდივიდთა შორის თავისუფალი გაცვლა-გამოცვლის საფუძვლებში, ინდივიდის, როგორც ისტორიული და სოციალური კატეგორიის გამოვლინების, თავისუფალი მწარმოებლისა და ისეთი სტრუქტურის გამოკვეთის საფუძველზე, რომელიც ნაკარნახევია საზოგადოებრივ ხელშეკრულებათა ძალითა და ბიძგით. კონფლიქტებისა და შიშების თავიდან აცილების გზა გადის კონსტიტუციასა და კანონმდებლობაზე. საჭიროა, მოქალაქის მოქმედება ექვემდებარებოდეს კანონს ე. ი. საჭიროა ღეს Pუბლიცა. ეს არის ერთადერთი გზა, რომელმაც შეიძლება თანდათან შექმნას თანამედროვე ერები, ე. ი. ერები, რომლებიც შედგებიან მოქალაქე-ინდივიდებისაგან. ამით, მართლაც, შესაძლებელია ასატანი გახდეს ფორმა იმ სწრაფვებისა, რასაც იწვევს სამოქალაქო საზოგადოება ადამიანთა ნებაში. ეს სწრაფვა არის ისტორია, – ჭეშმარიტების ისტორია, როგორც ზოგიერთები უწოდებენ მას.
აი, ეს უნდა იყოს საქართველოს რესპუბლიკის არსებობისა გზა და ეს უნდა იყოს ერთადერთი გზა. იგი უნდა იყოს მხოლოდ საკონსტიტუციო ანუ კანონიერი კანონებით აღჭურვილი, ე. ი. რომლის სათავეც არის ხალხის, ინდივიდთა დამოუკიდებელი ჯგუფის ძალაუფლება – სუვერენიტეტი. ადამიანის უფლებათა განხორციელებით მიღწეული ერთადერთი სუვერენიტეტი, რაც შეიძლება წარმოდგენილი იყოს სახელმწიფოს დონეზე, არის ხალხის სუვერენიტეტი. ამ მიმართებით, იყო სუვერენული, ნიშნავს სუვერენულად ყოფნის ცოდნას. საჭიროა უნარი, რომ ეს იცოდე. ეს არის კულტურა, ეს ერთგვარი ხელოვნებაა, რომელიც ძალისხმევას საჭიროებს. ამრიგად, ერთი მხრივ, საჭიროა კონსტიტუციის შექმნა ძალაუფლების არტიკულაციითა და კაცობრიობისათვის მისაღები საკონსტიტუციო სახელმწიფოს კლასიკური დაყოფით და, მეორე მხრივ, – და ეს მხარე ძალზე მნიშვნელოვანია, როგორც ამას ისტორია მოწმობს, ერთგვარი ონტოლოგიური სიმეტრიის საფუძველზე საკუთარი თავის ჩამოყალიბება უკვე შექმნილი კონსტიტუციის მეშვეობით. კონსტიტუციის შექმნით ჩვენ ვქმნით დუღაბს, რომლითაც ვაშენებთ და ვქმნით საკუთარ თავს. ადამიანები ქმნიან კონსტიტუციას და კონსტიტუცია ქმნის ადამიანებს. ეს არის ონტოლოგიური სიცხადე თავად ისტორიისა, ისტორიის სტრუქტურისა და ადამიანისა, ადამიანური სულისა და არსებობისა. კონსტიტუცია ჩვენ გვესაჭიროება არა მხოლოდ, როგორც ჩამოყალიბებულ სამართლებრივ ნორმათა და კანონთა სფერო, არამედ როგორც სიცოცხლისუნარიანი ორგანო, რომელიც მოქალაქეებსაც მიანიჭებს სიცოცხლეს. უნდა დაიბადო კონსტიტუციის წიაღში. ეს არის ერთადერთი გზა, რითაც შეძლებენ აფხაზეთის, ოსეთის და, რომელიც გნებავთ იმ ეთნოსის პრობლემის მოგვარებას, რომელიც თავისი დასაბამით და ბუნებით, ფარული თუ აშკარა აზრით, გაბატონებული ეთნოსის, ე. ი. ქართული ეთნოსის, მოკავშირე ეთნოსია. მაგალითად, ტერიტორიები, სადაც აფხაზები და ოსები სახლობენ, არ გახლავთ ქართული სამხედრო ექსპანსიის შედეგად მოპოვებული, რამდენადაც შესაძლებელია ამის გახსენება საქართველოს ისტორიის რამდენიმე ათასწლოვანი არსებობის მანძილზე.
კონსტიტუცია თავიდან უნდა დაიწეროს, ან ხელახლა გადამუშავდეს იმ მიმართულებით, რომ ჩამოყალიბდეს ერთმნიშვნელოვანი უფლებები ადამიანისა და მოქალაქისა, განსაკუთრებით მაშინ, თუ ფიქრობენ, რომ კონსტიტუციის შექმნით ჩვენ თავადაც ვყალიბდებით არსებებად, რომელთაც შესწევთ უნარი კონსტიტუციური ცხოვრებისა, იმგვარად ცხოვრებისა, რაც განსაზღვრულია კონსტიტუციაში ან კონსტიტუციით. ამავე დროს, შესაძლოა, დაადგინონ ამ გზის ალტერნატივა, რომელიც რეალურად არც არის ალტერნატივა, რადგან საერთოდ არ არსებობს სიცოცხლის ალტერნატივა, მაგრამ სიკვდილს მაინც აქვს ერთი ალტერნატივა! ის აქ არ არის, რადგან ადამიანები ყოველ წამს ცოცხლობენ. როდესაც ვამბობ სიტყვას „სიკვდილი“, ვგულისხმობ რეალობას, რომელიც, თითქოს, სიკვდილის სახით ძევს ჩვენი სოციალური, ფსიქოლოგიური, ლინგვისტური თუ კულტურული რეალობის სიღრმეებში; ისაა სათავე ბევრი რამისა, მათ შორის, დაუმთავრებელი სამოქალაქო ომებისაც. სამოქალაქო ომი არ დასრულებულა 1922 წელს. სამოქალაქო ომის გადაგვარებულ შედეგებში, იმ უფსკრულში, რომელიც ჩნდება სამოქალაქო ომის კვალდაკვალ ფიქციური ცნებების რიდეთი, არის ისეთი კოაგულაციები, რომლებიც ერთიანდებიან და თავიანთი შეუქცევადობით იძენენ კანონთა მნიშვნელობას. მათი საერთო ნიშანი არის ცხოვრების ფანტომურობა – სამოქალაქო ომში სიკვდილის შემდეგ სიცოცხლის ერთგვარი სახე. თუ არ შევაშველებთ აღქმის გამახვილებულ უნარს ან ინტუიციას ცხოვრების ამ ფანტომური ხასიათის რაციონალურ აღწერას, რასაც რუსეთს გარედან სთავაზობენ და რაც შეადგენს ევროპული ინტელექტუალური საშუალებების ერთობლიობას, ვერაფერს გაუგებენ საბჭოთა რეალობას; ეს შეუძლებელია ფართო ტრადიციული ევროპული პრაგმატიზმის გარეშე. აღნიშნულ საშუალებებს აქვთ საგანგებო კონცეპტები, რომლებსაც ზემოთ ნახსენებ ფანტომურ თვისებებს უმატებენ, რათა საბჭოთა სოციალური და ისტორიული ტოტალურობის, როგორც მოვლენის, გაგება გახდეს შესაძლებელი; საჭიროა გაცხადდეს მოჩვენებითობა და აბსურდულობა კონცეპტუალურ მეტყველებაში, სპეციალურად რომ შეიქმნა ამ შემთხვევისათვის. მასში კანონი არის თანხმობის შეუძლებლობა, სიცოცხლე დაფარულია სიცოცხლის ფიქციებით ან იმიტაციებით, – იმ იმიტაციებით, რომლებიც არარსებულ სიცოცხლეს ბაძავენ მიმიკით, ეს არის სიცოცხლე სიკვდილის შემდეგ. გაუჩინარებული სიცოცხლის ადგილზე ხელახლა იქმნება ახალი სიცოცხლე, როგორც მოჩვენება. მაგრამ ადამიანები ფიზიკურად მაინც სიცოცხლეში რჩებიან და, როდესაც სხვა გზა არა აქვთ, ფანტომების განდევნას იწყებენ, ეს არის სიცოცხლის ნარჩენი სიკვდილის შემდეგ, დაკნინებული და დამახინჯებული სიცოცხლე, რომელიც ზედაპირულად არის გარდაქმნილი, ეს არის ისტორიული უკანდახევა, რომელიც იწვევს მხოლოდ ზედაპირულ გარდაქმნას. ეს ყველაზე არქაული ისტორიული უკანდახევაა. ეს სრულებითაც არ გახლავთ ბარბაროსობა, როგორც ასეთი, რადგან ბუნებრივად შეუძლებელია ბარბაროსობა ცივილიზაციის შემდგომ, როგორც შეუძლებელია, მთელი სიცოცხლე სიცოცხლის იმიტაცია იყოს. უკანდახევა სიცოცხლისა, რეალური უკანდახევა სიცოცხლის ნაწილებისა ჩნდება მაშინ, როდესაც გარეგანი ჯაჭვები წყდება და ყველაზე არქაულ, ბრმა და მძაფრ ლტოლვებს ეძლევათ ფართო გასაქანი. ეს განახლებული ლტოლვები, როგორც ბორხესი ამბობდა, მიწის, სისხლისა და გრძნობის კერპები, ხელახლა დაფარავს ჭეშმარიტების იდუმალ და გამჭვირვალე გზებს. ეს არის, მე ვიტყოდი, ყველაზე ბნელი ბუნება ადამიანისა, რომელიც, თითქოს, გაურკვეველ მდგომარეობაში დარჩა და მხოლოდ თავს გვაჩვენებს სხვაგვარად; ამას ემატება ტოტალიტარულ სახელმწიფოში (ამაზე უკვე ვისაუბრე) ძალადობის მონოპოლიისა და უკანონობის დაკანონების რღვევაც.
აი, ასე მიიღებთ ბენზინის ფეთქებად კასრს. ეს არის კავკასიის ლიბანიზაციის საფრთხის რეალობა. ვფიქრობ, რომ აზერბაიჯანელებმა და სომხებმა, – სასიკვდილოდ გადაწნულ-გადახლართულებმა, – უკვე მრავალი ნაბიჯი გადადგეს კავკასიის ლიბანიზაციის უფსკრულისაკენ მიმავალ დაღმართზე. ვიღებთ აბსოლუტურად გადაუჭრელ პრობლემათა ისეთ კვანძს, როცა ყველა მართალია და ყველა შავ დღეშია.
თითოეულ ცალკე აღებულ პროტესტს თავისი რაციონალური გამართლება აქვს, ერთობლიობაში კი გამოუვალი და უგუნური ფსიქოზია. მათ შეუძლიათ ამ ციცაბოზე ჩაითრიონ კავკასიის სხვა ხალხებიც, – გენოციდისა და სიკვდილის ხატით მონუსხულები. მაგრამ, მეორე მხრივ, ეს ისეთი მოვლენაა, რომელმაც ჩვენში უნდა გამოაცოცხლოს პასუხისმგებლობის გრძნობა, აღადგინოს საქართველოს ისტორიული და გეოპოლიტიკური მოწოდება, – იყოს მშვიდობის დამამყარებელი და შუამავალი ძალა კავკასიის ეთნოსებსა და სახელმწიფოებს შორის. კავკასია, როგორც ახლახან გითხარით, ეს არის მთელი ცალკე სამყარო, რომელსაც არ მიესადაგება რუსი დემოკრატების ნალოლიავები სქემები; მე ამ სქემებს რუსული „მატრიოშკის პრინციპს“ ვუწოდებ. კავკასიის პრობლემების გადასაჭრელად ამ პრინციპების გამოყენება იქნებოდა პროვოკაციული მოქმედების ნაღმი, რომელიც გამოიწვევდა ორგანულად ერთმანეთთან დაკავშირებული სამყაროს, კავკასიის, აფეთქებასა და ნგრევას. ამ სამყაროში სხვაგვარი სიბრძნე, სხვა სქემა, სხვა პრინციპი მოქმედებს. არსებობს მრავალსაუკუნოვანი პოლიტიკური გამოცდილებაც და არ არის საჭირო კავკასიის ამ შიდა, ინტიმური რეალობის ხელყოფა; არ კმარა აბსტრაქტული პრინციპების, ადამიანის უფლებების ქონა, საჭიროა, გაგაჩნედეს კონკრეტული რეალობის ინტუიციაც და კავკასიისათვის დამახასიათებელი მულტინაციონალიზმის, კოსმოპოლიტიზმისა და გენეტიკური უნარის დალექილი შრეების ნდობა და მაშინ იქ, სადაც უკიდურესი საშიშროება ჩნდება, იქნებ, ხსნის გზაც გამოჩნდეს. იმედი მაქვს, ეს სიტუაცია გამოაღვიძებს ქართველებში მათი ისტორიული და გეოპოლიტიკური დანიშნულების შეგნებას, იმას, რაც გენეტიკურად ძევს ჩვენში – ვიყოთ კავკასიის ხალხებისათვის მშვიდობის მომტანი შუამავალი; ეს არის ის მოწოდება, რომლითაც უნდა გამოფხიზლდეს ქართული სახელმწიფო, როგორც კავკასიის გასაღები. ვინც ფლობს საქართველოს, კავკასიასაც ფლობს.
ამჟამად საქართველო არის მთელი ამიერ და იმიერ კავკასიური სამყაროს სტაბილურობის საყრდენი, მშვიდობის გასაღები, კავკასიის ხალხთა ერთად ცხოვრების გასაღები. საჭიროა, ამას დაემატოს რელიგიური შემწყნარებლობა, რაც ასე ტრადიციულია ქართული სახელმწიფოსათვის. ქართულ კულტურასა და ზნეში ყოველთვის არის ადგილი გარკვეული სახის ეკუმენიზმისათვის. ჩვენ, ქართველებს, გაგვივლია მუსულმანებთან ერთად ცხოვრების გზა, უფრო მეტიც, – ჩვენ ჩვენი საკუთარი ქართველი მუსულმანები გვყავს. ეს მხოლოდ ახლა, როცა ცნობიერება სოვიეტიზმით დეფორმირებულია, გვეშინია ჩვენივე საკუთარი მუსულმანი ძმებისა; ესენი არიან მესხები, მათი სპეციფიკურობის პრობლემა არასდროს მდგარა ქართველების წინაშე, ამჟამად, საჭიროა, საკუთარ თავზე ავიღოთ ქართველი ხალხის ამ ნაწილზე პასუხისმგებლობა.
იგივე ითქმის აფხაზეთზე, რომელიც არის, და ეს არავის უნდა დაავიწყდეს, ლინგვისტურ და სიმბოლურ სიბრტყეზე, თვით საქართველოს, როგორც ისტორიული სახელმწიფოს, სინონიმი. არც ერთ ქართველს არ შეუძლია, გამოეთიშოს სიტყვა „აფხაზს“. ყველა ქართველისათვის მიუღებელია ვარაუდი – შეიძლება, აფხაზეთი ტერიტორიულად ჩამოცილდეს საქართველოს; ამგვარ დაშვებას არავითარი საერთო არა აქვს აფხაზების, როგორც ეთნიკური, სოციალური და კულტურული ჯგუფის ავტონომიის პრობლემასთან. ავტონომიურობის პრობლემა საპარლამენტო და საკონსტიტუციო გზით არის გადასაწყვეტი, როგორც ცხოვრების ნებისმიერი სხვა პრობლემა ადამიანთა ეთნიკური ერთობის შესახებ. ეს უნდა მოხდეს სამართლებრივ საზოგადოებაში, რომლის შექმნას ვესწრაფვით. საჭიროა საპარლამენტო და სამართლებრივი გზებით გადავუკეტოთ გზა კორპორაციულ ინტერესებს კავკასიის სანაპიროს მიმართ; საჭიროა, საწარმოები, საკურორტო ადგილები და მეურნეობები, რომლებიც ეკუთვნის ცენტრალურ ხელისუფლებას, გადაეცეს საქართველოს რესპუბლიკისა და ადგილობრივი ხელისუფლების იურისდიქციას. ეს იქნება როგორც, საზოგადოდ, სახელმწიფოს, ისე ადგილობრივი აფხაზური სინამდვილის განვითარების გზაც. აფხაზი ხალხის პირადი ინტერესების დასაკმაყოფილებლად საჭიროა, დაიშალოს მონოპოლიებისა და კორპორაციების სისტემა, რაც აფხაზთა საგარეო რეალობის უკან მალავს მოსკოვს. ეს ჩვენ გვაბრუნებს კონსტიტუციის პრობლემასთან, რომელიც უკვე განვიხილეთ. ახლა, მინდა განვსაზღვრო, რას ვგულისხმობ ნაციონალურ დამოუკიდებლობაში. აქ მე არ გამოვიყენებ სიტყვას ნაციონალიზმი ან ნაციონალური მოძრაობა. ჩვენ საქართველოში არა გვაქვს ნაციონალური მოძრაობა, სამაგიეროდ, გვაქვს ბრძოლის გამომხატველი სიტყვები, გამოთქმები, როგორც ანაბეჭდი სიტყვებისა, რომლებიც ახასიათებენ ნამდვილ ნაციონალურ ბრძოლებს. ეს სიტყვები შესაძლებელია განვიხილო მხოლოდ მოძრაობის შიგნით, სადაც მე შემიძლია მოძრაობის მონაწილეები წარმოვადგინო ნაციონალისტებად. ეს შესაძლებელია მაშინ, თუ ამაში ვგულისხმობთ რეალური პრობლემების გარკვეულ კონცეფციას. მაგრამ აღნიშნული სიტყვები არ შეიძლება გარედან მიესადაგოს მთლიანი მოძრაობის განსაზღვრას და რეალურ პრობლემატიკას. თავად მოძრაობის შიგნით არიან მაქსიმალისტები, რომლებიც იკვებებიან საკუთარი ნაციონალური განსაკუთრებულობის გრძნობით, მაგრამ არიან, ასევე, კონსტიტუციონალისტები, რომლებიც უფრო ახლოს არიან რეალურ პრობლემებთან. ფაქტი, რომ ქართული მოძრაობა, სინამდვილეში, არ არის ნაციონალისტური მოძრაობა, დასტურდება მისი მიმართებით რუსეთისადმი ინდივიდუალურ, ყოფითსა და კულტურულ დონეზე. საქართველოში არ არსებობს ანტირუსული გრძნობა; ადამიანები მხოლოდ ადამიანური, სამოქალაქო თავისუფლებისათვის ბრძოლის აზრით არიან პოლიტიკურად ანტი-საბჭოურები, ე. ი. რუსების მიერ თავს მოხვეული ძალაუფლების წინააღმდეგნი.
იმ სიტუაციაში, როდესაც ორი განსხვავებული – ერი-სახელმწიფოს და მოდერნულობის – პრობლემა ჩნდება, როცა ეს ორი პრობლემა ერთმანეთის მიმართ დისჰარმონიულ ურთიერთობაშია და თითქმის გამოუვალი მდგომარეობაა შექმნილი, ძირითადი რგოლი, საიდანაც აიგება მთელი ჯაჭვი, უნდა იყოს შემდეგი: მონახოს დამოუკიდებელი ქცევებისა და უნარების მაგალითები და რეალურად განხორციელდეს საქმეში. აი, ეს იქნება თავისუფლება, არა როგორც რაღაც გარეგანი საბოძვარი, არამედ – შინაგანი ნიჭი, უნარი, რაც თავისთავად დამკვიდრდება თითოეულის სულსა და ხორცში.
საჭიროა, იცოდე დამოუკიდებლობის პრაქტიკულად გამოყენება ეკონომიკურ, სოციალურ, კულტურულ საქმეებში. ეს გულისხმობს ქართველი პოლიტიკური კლასის ჩვევებისა და ადათების ამოძირკვას, კლასისა, რომელიც მემკვიდრეობით გვერგო, როგორც მოსკოვის მონა. მე ვიმეორებ, საჭიროა, შეიქმნას დამოუკიდებელი ცხოვრების რეალური სივრცე, ხოლო რა დაერქმევა ამ დამოუკიდებლობას, არა აქვს მნიშვნელობა; სიტყვების, სახელდებების მიღმა უნდა შეიქმნას თავისუფალი საქართველო. შესაძლოა, ჩვენ გამოვიდეთ საბჭოთა კავშირიდან, თუ თავად რუსეთი არ დაადგება კონსტიტუციისა და დემოკრატიის გზას. ვნახოთ! არ შეგვიძლია ჩვენი სული და ნიჭი დავიმახინჯოთ სიტყვების გამო ბრძოლით. ყოველგვარი საერთაშორისო ხელშეკრულების ხელახალი ფორმულირების საფუძველი, იქნება ეს ფედერალური თუ კონფედერალური ხელშეკრულება, არის რესპუბლიკის მიერ საქმეში განხორციელებული თავისუფლება. დიდ თეორიებს აქ არა აქვს მნიშვნელობა. არც იმაზე ვინაღვლებთ, რას დაგვიძახებენ! რაკი გვეცოდინება დამოუკიდებლად ცხოვრება, ვიქნებით თავისუფალი ადამიანები და ადამიანურ ურთიერთობებს დავამყარებთ მთელ სამყაროსთან, ვნახავთ, როგორ აღსრულდება ეროვნული თავმოყვარეობითა და სიამაყით ნაკარნახევი ჩვენი სურვილები.
საჭიროა, მთელი ნაციონალური ცხოვრება, – ქალაქებისა თუ სოფლების მშენებლობა, განათლება, ჯანმრთელობის სამსახური, კულტურული მოღვაწეობა და ა. შ. – წარიმართოს ერთი მოვლენის კვალდაკვალ – ეს არის თავისუფალი შრომა. ეს იმასაც გულისხმობს, რომ უნდა ვისწავლოთ მუშაობა, შრომა მოდერნული ანუ თანამედროვე მსოფლიოს დონეზე. ამისათვის საჭიროა, ხელახლა მოვიპოვოთ ადამიანის ერთ-ერთი ყველაზე ფუნდამენტური უფლება უფლება, და არა მოვალეობა შრომისა. ესაა – ინდივიდუალური და შრომაში სხვებთან დადგენილი წესით თანამშრომლობა – შრომის უფლება, რაც გამომდინარეობს თავისუფლად გასაკეთებელი ნივთიდან. პოლიტიკურ დონეზე ამგვარი შრომისათვის დაშვებულია მოხერხება, მანევრირება, თვალთმაქცობა, კომპრომისი და სიმარჯვე პოლიტიკურ მოწინააღმდეგესთან იქნება ეს, თუ ცენტრალურ ხელისუფლებასთან მოლაპარაკებისას. ეს ყოველივე საჭიროა, თუ სურთ, მოიპოვონ გამარჯვება, რაც ყოველთვის არის ბრძოლის ერთადერთი მიზანი. ბრძოლა არავის სჭირდება ბრძოლისათვის, ბრძოლაში გამარჯვებისათვის ებმებიან. უშუალოდ ბრძოლის წარმოებისას საჭირო არ არის გორბაჩოვის შინაგანი მენტალიტეტის გამოცნობა, საკმარისია, დადგინდეს სიტუაცია, გორბაჩოვის მოქმედებათა შედეგები და ისინი გამოყენებულ იქნას საკუთარ მოქმედებაში. ეს ერთგვარი საფეხურებია, რომელთაც შემიძლია დავეყრდნო ჩემს გზაზე სვლისას. მაგალითად, მე შემიძლია დავადგინო, რომ მისი ქმედებანი საფუძველს ქმნიან იმისათვის, რომ ჩვენი ბრძოლა წარმატებით დაგვირგვინდეს.
ჩვენ არ შეგვიძლია, წარმატებით განვსაზღვროთ ჩვენი საჭირო ენერგია ჩვენსავე ბრძოლაში, იმიტომ, რომ ჩვენ გვჯერა, ან არ გვჯერა, ვხვდებით ან ვერ ვხვდებით ისეთი ადამიანების ფსიქოლოგიას, როგორებიც არიან გორბაჩოვი, ელცინი და სხვანი. მაგალითად, მე არ მჭირდება გორბაჩოვის რწმენა, – ისევე, როგორც, სხვათა შორის, ქართველი ეროვნული გმირებისა. მისი უმალ მადლიერი ვარ იმ ფიზიკური, მატერიალური ფაქტების გამო, რომლებიც მე საკუთარ მოქმედებას მიადვილებენ. მე მაინტერესებს მხოლოდ ის, რომ გორბაჩოვმა და მისმა ელიტამ გაიცნობიერონ მათ წინაშე არსებული ისტორიული მომენტი, – ეს არის საპრეზიდენტო მომენტი. ცხადია, თუ ხვდებიან, თუ ესმით, პარტიულობისა და მისი იდეოლოგიის გარეშე არსებული საპრეზიდენტო ძალაუფლების ახალი ტიპი, რომლის ბუნებრივი მოკავშირეებიც იქნებიან რესპუბლიკები, საკონსტიტუციო პროცესები რესპუბლიკებში და არაფორმალური მომენტები მასების ცხოვრებისა, როგორიცაა მუშათა კლასისა და კოოპერატივების პროფკავშირული მოძრაობები. ასეთ დროს ძირითადი ამოცანა გახლავთ შუალედური კორპუსის დანგრევა პრეზიდენტს, როგორც ხალხის მსახურის სიმბოლოსა, და ხალხს შორის. ამგვარივე შუალედური რგოლების დამსხვრევაა საჭირო რესპუბლიკებთან და ხალხთა მოძრაობასთან – ნომენკლატურის, პარტიის ძალაუფლების, იდეოკრატიული ძალაუფლების, მმართველი საბჭოთა კლასის გარეშე. ამ ურთიერთქმედებისას იქმნება არტიკულაციისა და დიფერენციაციის გზაც, ერთობ ხელსაყრელი სამოქალაქო საზოგადოებისათვის.
ანტი-რუსული ლოზუნგები, სინამდვილეში, მხოლოდ პოლიტიკური ლოზუნგებია, ანუ ისინი მიმართულია რუსული პოლიტიკური ძალაუფლების წინააღმდეგ. ჩვენში არასდროს ყოფილა ეთნიკური სიძულვილის გამომხატველი ლოზუნგები. არასოდროს ყოფილა რუსული მოსახლეობის დარბევის მცირედი ნიშანიც კი, თვით ცხრა აპრილის ტრაგიკური კონფლიქტის შემდეგაც კი. ყოველდღიურობის თვალსაზრისით (ქუჩაში, ქალაქსა თუ დაბაში) რუსების მიმართ, რომლებიც იმ დროისათვის საქართველოში ტურისტებად იმყოფებოდნენ, არავითარი ნიშანი მტრობისა, ანდა ძალადობისა არ გამოვლენილა. ქუჩებში არც ერთი რუსისათვის „თავ-პირი არ დაუმტვრევიათ“. მაგრამ არის ერთი რამ, რაც რუსებმა უთუოდ უნდა გაიგონ და თანაც შეეგუონ: ქართველებს სურთ დამოუკიდებლობა. ქართველს, როგორც ქართველს, შეუძლებელია, არ სურდეს თავისი ქვეყნის სახელმწიფოებრივი დამოუკიდებლობა და თავისუფლება. არ შეიძლება, იგი არ ისწრაფვოდეს ამისაკენ. ეს არის თავისთავადი მოცემულობა, ეს არის ისტორიული ლტოლვა, რომელიც ძალზე შორიდან მოდის, რომელიც ძევს გენეტიკაში და რომელიც შეუქცევადია. ეს ის ბასრი ისარია, უხსოვარი დროიდან რომ გამოტყორცნილა და დღეს აღარ შეუძლია ფრენის მდგომარეობაში დარჩენა; იგი არაა მიმართული ვინმეს წინააღმდეგ, იგი არავის უმიზნებს, მას არა აქვს ასეთი განზრახვა – იგი მხოლოდ და მხოლოდ ფრენის მდგომარეობაშია; ეს არის ის, რაც რუსებმა უთუოდ უნდა გაიგონ და ამაში არ უნდა დაინახონ ცუდი ზრახვები, უმადურობა, ინტრიგები და ა. შ. ეს ის ყვავილია ტროტუარის საფარს რომ გააპობს და მაინც ამოვა. მტრულად რად უნდა შეხვდნენ ამ ყვავილის გაშლას?! მისი ამოსვლა ხდება არა იმიტომ, რომ ჩვენ სიამოვნება ან უსიამოვნება მოგვანიჭოს, არამედ – სიცოცხლის დაუძლეველი ძალის წადილით. ყვავილის თავისთავადობა, დამოუკიდებლობა ღირსეული მოვლენაა ყველა ჩვენი სიამოვნების გამომხატველი რეაქციების მიუხედავად, ზრახვათა გამოვლინების მიუხედავად, ყოველივე იმის მიუხედავად, რაც ხდება ჩვენ თავში, როდესაც ყვავილს ვუყურებთ. ამრიგად, დიახ, ასეთი რამ პრობლემას უქმნის ყველას, ვინც არ არის საკმარისად განვითარებული და მომწიფებული, საკუთარი თავის გვერდით აიტანოს ამგვარი ავტონომია, ამგვარი მიზანსწრაფულობა, – დაფუძნებული მხოლოდ საკუთარ კანონებზე.
ახლა მე მივმართავ რუსებს და მე მათ ვუბიძგებ კულტურისაკენ, ე. ი. ვაჟკაცობისაკენ, ცოდნისა და იმის უნარისაკენ, შეიცნონ ავტონომიურ მოვლენათა სირთულე მრავალფეროვან პირობებში. ეს მათ არ სურთ, მაგრამ არ შეუძლიათ, წაშალონ ეს ყოველივე ადამიანურ შესაძლებლობათა რუკიდან. ჩვენს ირგვლივ ავტონომიური მოვლენებია, რომლებიც აღმოცენდნენ საკუთარ საფუძველზე და საკუთარი კანონის ძალით. ამიტომ საჭიროა, იცოდე მათთან მეზობლობა და იქონიო მათთან ურთიერთობა. ამისათვის თავად უნდა იყო მომზადებული, მრავალმხრივი და ჩამოყალიბებული. თუ თავად არ გაგაჩნია საკმაო ვაჟკაცობა, საკმაო ძალა, რათა აიტანო შენს ირგვლივ დამოუკიდებელი მოვლენები, ზემოთ რომ განვსაზღვრეთ, ან გაგიჟდები, ან იქცევი სასტიკ მკვლელად. ყოველთვის დაეჭვდები, რომ მტრებს მიზნად მხოლოდ შენი განადგურება აქვთ. აქედან, როგორც აფეთქებული ატომიდან, წამოვა შიში და აგრესია იმ მარტივი მიზეზით, რომ შენ არა ხარ მრავალმხრივი და რთული ელემენტების ერთობლიობა, შენ მოკლებული ხარ საკმაო სიმხნევესა და გონების სინათლეს. ამ აზრით, რუსულ სოციალურ კულტურასა და პოლიტიკაში არის გარკვეული უკმარისობა. ამის გამო რუსები არსებულ ავტონომიურ მოვლენებში ბოროტ ზრახვებს ჭვრეტენ. მათ ეჩვენებათ მხოლოდ უფსკრული, სადაც დემონები იმალებიან. უდავოდ, ეს განწყობა ერთვის ძალადობის, სადიზმის და სიბრმავის კაპიტალს, რაც უკვე ძევს საბჭოთა ხალხთა სულებში იმ ატმოსფეროს წყალობით, რომელშიც სუნთქავდნენ ათეულობით წლების განმავლობაში. მათში განსაკუთრებით დალექილია კრისტალები სამოქალაქო ომისა, არასდროს რომ არ დამთავრებულა ადამიანთა ზნეში, ადათ-წესებში, ცნობიერებასა და კოლექტიური თანაცხოვრების კულტურაში.
საჭიროა ბრძოლა ყოველივე ამის წინააღმდეგ, ე. ი. რუსების ბრძოლა საკუთარი თავის წინააღმდეგ, ამ ისტორიული და გენეტიკური მემკვიდრეობის წინააღმდეგ, განსაკუთრებით იმ რეაქციული სტრუქტურის წინააღმდეგ, მათ სულში რომ არის ჩაკირული ყოველგვარი უცხო, ავტონომიური და რთული მოვლენის მიმართ. მე ვლაპარაკობ პოლიტიკური კულტურის უნარზე. ნახავენ, როგორი იქნება ხელშეკრულება იმ ხალხებს შორის საბჭოთა კავშირის შემადგენლობაში რომ არიან. ეს მოხდება მას შემდეგ, როცა ყველა ხალხი, და, განსაკუთრებით, რუსი ხალხი, თავად გაივლის კულტურული, საკონსტიტუციო და საპარლამენტო ფორმაციის ღია პროცესს. ამაზე ყველამ ბევრი უნდა იფიქროს და არ უნდა ჩამოეკიდონ ლოზუნგებს, რაოდენ მიმზიდველადაც არ უნდა ეჩვენებოდეს ისინი ეროვნულ თავმოყვარეობასა და სულისკვეთებას.