საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების იურისდიქცია არ ვრცელდება ყოფილ სამხრეთ ოსეთის ავტონომიურ ოლქზე; არაკონტ- როლირებადი ტერიტორიის დე-ფაქტო ხელისუფლება კონცენტრირებუ- ლია რუსეთთან ინტეგრაციაზე (განსაკუთრებით, ახლო კომუნიკაციებია განვითარებული მეზობელ ჩრდილოეთ ოსეთის რეგიონთან). თუმცა, აფ- ხაზეთის სეპარატისტული რეჟიმისგან განსხვავებით, სამხრეთ ოსეთის ხელისუფლებამ ვერ მიაღწია საერთაშორისო პოლიტიკის დონეს.
2.3 სხვა ასპექტები 2.3.1 საზღვრების დადგენა და
საზღვრების დადგენის და დემარკაციის გადაუჭრელი პრობლემები საზღვართშორისი კავშირების განვითარების კიდევ ერთი დამაბრკოლე- ბელი ფაქტორია.
საქართველოს საზღვრის შემდეგი სეგმენტები რჩება დასადგენი და სადემარკაციო: სახმელეთო საზღვარი რუსეთთან (906 კმ), აზერბაიჯანთან (458 კმ), სომხეთთან (216 კმ) და რუსეთ-საქარ- თველოს საზღვაო საზღვრები შავ ზღვაში (სადაც საჭიროა ტერიტო- რიული წყლების, სპეციალური ეკონომიკური ზონის და კონტიტენტუ- რი შელფის დემარკაცია; საზღვაო საზღვრის მთლიანი მონაკვეთი შე- ადგენს 300 კმ-ს). ამჟამად მხოლოდ თურქეთ-საქართველოს საზღვრის (263 კმ) სეგმენტია დადგენილი საერთაშორისო სამართლის ნორმების შესაბამისად, ვინაიდან ეს იყო სახელმწიფო საზღვარი სსრკ-სა და თურ- ქეთს შორის. ბოლო წლებში მიმდინარეობს მოლაპარაკებები მეზობელ ქვეყნებთან, მაგრამ აშკარა წარმატების გარეშე.
მკაფიოდ დადგენილი საზღვრების არარსებობა სასაზღვრო პოლიციას საზღვრების დაცვის პრობლემას უქმნის. ადამიანის უფლებათა ინფორმა- ციის და დოკუმენტაციის ცენტრის თანახმად, აზერბაიჯანელი მესაზღვრე- ების მიერ ქართველი მოქალაქეების მოტაცების ფაქტებს ადგილი ჰქონდა საქართველო-აზერბაიჯანის ლაგოდეხის მონაკვეთზე. აზერბაიჯანელმა მე- საზღვრეებმა გამოიყენეს ის ფაქტი, რომ საზღვრის ეს მონაკვეთი დაუდ- გენელია და დაიწყეს სახღვრის ახლოს მდებარე სოფლების მცხოვრებთა დაკავება ტერიტორიაზე, რომელიც თითქოს ეკუთვნოდა აზერბაიჯანს, სვამ- დნენ ციხეში და სძალავდნენ გამოსასყიდს მათ ნათესავებს.
2.3.2 ხალხის მოძრაობა
ხალხის მოძრაობის პირობები მეზობელი ქვეყნების მომიჯნავე ად- მინისტრაციული ერთეულების საზღვართშორისი თანამშრომლობის ეფექტური განვითარების კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი ფაქტორია.
საქართველომ ცალმხრივად შემოიღო უვიზო რეჟიმი ევროკავში- რის მოქალაქეთათვის. 2006 წლის პირველ იანვრამდე სავიზო რეჟიმი ძალაში იყო ორ მეზობელ ქვეყანასთან თურქეთთან და რუსეთთან.
2006 წლის იანვრიდან თურქეთმა და საქართველომ მიაღწიეს შეთანხმებას - მათ შორის სავიზო რეჟიმის გაუქმებაზე. თურქეთისა და საქართველოს მოქალაქეებს უფლება აქვთ, მეორე სახელმწიფოს ტერიტო- რიაზე ვიზის გარეშე 90 დღემდე დარჩნენ.
2000 წლის დეკემბერში რუსეთმა შემოიღო სავიზო რეჟიმი საქართ- ველოს მოქალაქეებისთვის. თუმცა, 2004 წლის ზაფხულში რუსეთის ფე- დერაციასთან სავიზო რეჟიმის გასამარტივებლად საქართველომ ცალმხ- რივად მიიღო ზომები. რუსეთის მოქალაქეებს მიეცათ ნება, შესასვლელი ვიზა მიეღოთ უშუალოდ სასაზღვრო გამშვებ პუნქტებზე საზღვრის გა- დაკვეთისას (აეროპორტებში, საზღვაო პორტებში და სახმელეთო სასაზ- ღვრო გამშვებ პუნქტში “ყაზბეგი”). უფრო მეტიც, უპირატესმა უვიზო რეჟიმმა საქართველო-რუსეთის საზღვარზე მდებარე რეგიონების მცხოვ- რებლებს, როგორებიცაა ჩრდილოეთ ოსეთის რესპუბლიკა – ალანია (რფ) და მცხეთა-მთიანეთის რეგიონი, მეზობელ რეგიონში ნებართვის გარეშე 10 დღემდე ვადით დარჩენის უფლება მისცა. ქართულ-რუსული ურთი- ერთობების გაუარესების შემდეგ, 2006 წლის 28 სექტემბრიდან შეწყდა ვიზების გაცემა საქართველოს მოქალაქეებზე. 3 ოქტომბერს შეწყდა საზ- ღვართშორისი მოძრაობა რუსეთის ფედერაციასა და საქართველოს შორის. იმის გამო, რომ რუსეთის ფედერაციის მოქალაქეები საქართველო- ში ჩამოდიოდნენ მესამე ქეყნების – სომხეთის, აზერბაიჯანის და თურ- ქეთის გავლით, მიღებულ იქნა გადაწყვეტილება, რუსეთის მოქალაქე- ებს მიეცეთ შესასვლელი ვიზა საქართველოს სასაზღვრო გამშვებ პუნქ- ტებზე: სადახლო-1, წითელი ხიდი, სარფი და ვალე.
თავისუფალი შესვლის რეჟიმი შენარჩუნდა საქართველოს და სომ- ხეთსა და აზერბაიჯანს შორის. თუმცა ამ საზღვრების გადაკვეთა სატრან- სპორტო საშუალებებით მნიშვნელოვან ხარჯებთან არის დაკავშირებული. საზღვართშორისი თანამშრომლობის კავკასიური ცენტრის (Caucasian Center of Transborder Cooperation, CCTC) თანახმად, საქართველოს მო- ქალაქეებისთვის საქართველო-აზერბაიჯანის საზღვრის სამგზავრო ტრანს- პორტით გადაკვეთა 60 აშშ დოლარი ღირს. უფრო მეტიც, საქართველო- აზერბაიჯანის სატრანსპორტო საშუალებით გადაკვეთისას, მან უნდა წარ- მოადგინოს მინიმუმ 800 აშშ დოლარის დეპოზიტი (რაც დამოკიდებულია ტრანპორტის სახეობაზე), რომელიც დაბრუნების შემდგომ ანაზღაურებას ექვემდებარება. ეს სიტუაცია რომ შეიცვალოს, საქართველომ და სომ- ხეთმა 2006 წლის აპრილში ხელი მოაწერეს შეთანხმებას საავტომობი- ლო ტრანსპორტის კომუნიკაციაზე. შეთანხმება მოიცავს უცხოურ ტრან- სპორტზე კვოტის გაუქმებას და საქართველოდან სომხეთში მიმავალი ყვე- ლა სატვირთო და სამგზავრო ტრანსპორტის საგზაო გადასახადებისგან გათავისუფლებას. თუმცა შეთანხმება ძალაში არ შევა, სანამ სომხეთის რესპუბლიკის პარლამენტი არ მოახდენს მის რატიფიკაციას.
თურქეთთან უვიზო რეჟიმის შემოღების შემდეგ მოსალოდნელია საზღვრის გადამკვეთთა რაოდენობის ზრდა. ამიტომ, საჭიროა დამატე- ბითი სასაზღვრო-გამშვები პუნქტის გახსნა მაჭახელაში (აჭარა). საზღ- ვრის დაცვის დეპარტამენტი აცხადებს, რომ მზადაა გადადგას გარკვე- ული ნაბიჯები ამ გადაწყვეტილების გასატარებლად.
3. საერთაშორისო გამოცდილება – პოლონური გამოცდილება
საზღვართშორისი ურთიერთობების ორგანიზების პოლონური გამოც- დილება საქართველოსთვის ერთობ საინტერესოა. ადმინისტრაციულმა რეფორმამ, რომელიც ჩატარდა 1999 წლის პირველ იანვარს, რადიკა- ლურად შეცვალა რეგიონული პოლიტიკის იმპლემენტაციის ინსტიტუ- ციური და სამართლებრივი გარემო. პოლონეთი დაიყო 16 პროვინცი-
ად (voivodship), 373 ოლქად (powjat) და 2489 თემად (gmina). 16 ახალი პროვინცია გახდა არა მარტო ადგილობრივი ხელისუფლების (სამთავრობო) უდიდესი ერთეულები, არამედ ადგილობრივი ადმინის- ტრაციის (თვითმმართველობის) ერთეულებიც.
რეფორმის შედეგად ტერიტორიული თვითმმართველობის უფლე- ბები მნიშვნელოვნად გაიზარდა. არსებითად, პროვნიციების თვითმმარ- თველობა ჩამოყალიბდა რეგიონული პოლიტიკის დამოუკიდებელ სუ- ბიექტად, რომელიც თვითონ განსაზღვრავს ამ პოლიტიკის მიზნებს და პრიორიტეტებს. კანონი რეგიონული თვითმმართველობის შესახებ აყა- ლიბებს რეგიონული თვითმმართველობის ძირითად როლსა და ფუნქ- ციებს. 77-ე მუხლი ადგენს, რომ რეგიონებს პოლონეთის რეგიონული თანამშრომლობის ზოგადი პრიორიტეტების შემუშავების ფუნქცია აკის- რიათ; ეს დამტკიცებული და მიღებული უნდა იყოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიერ. რეგიონული მმართველი ორგანოები წარმოაჩენენ პრიორიტეტებს, რომლებიც მათ რეგიონისთვის მნიშვნელოვნად მიაჩ- ნიათ. საერთაშორისო თანამშრომლობის პრიორიტეტების მომცველი ასეთი დოკუმენტი უნდა შედგეს ყოველ ოთხ წელიწადში.
ისეთი საერთაშორისო დოკუმენტების ხელმოწერა და რატიფიკა- ცია, როგორებიცაა ევროპის ჩარჩო-კონვენცია - ტრანსსასაზღვრო თე- მებზე და ხელისუფლებებზე (European Outline Convention on Transfrontier Communities or Authorities) ე.წ. მადრიდის კონვენცია (1980) და ევროპული ქარტია ადგილობრივ თვითმმართველობაზე, ასევე ეხმარება იმას, რომ საფუძველი შეიქმნას საზღვართშორისი თანამშ- რომლობის განვითარებისათვის. მადრიდის კონვენცია უფრო ფართო თანამშრომლობის კარგი ბაზაცაა, რომელიც სცილდება საზღვართშო- არის აქტივობებს. ის ქმნის რეგიონებს შორის თანამშრომლობის კონ- ცეფციასაც, რაც ძალიან წაადგება საქართველოს ხელისუფლებას გა- მოცდილების და ნოუ-ჰაუს მიღებაში; ამასთან, გაუდვილებს ევროპელ პარტნიორებთან კავშირების დამყარებას.
1990-იანი წლების დასაწყისიდან პოლონეთმა მეზობელ ქვეყნებთან საზღვართშორის და რეგიონულ თანამშრომლობაზე ჩვიდმეტ შეთანხ- მებას მოაწერა ხელი. ამ შეთანხმებების შედეგად შეიქმნა თორმეტი კომიტეტი (ზოგიერთ შემთხვევაში საბჭო) საზღვართშორის თანამშ- რომლობის საკითხებზე. კომიტეტის სამდივნო არსებობს შინაგან საქ- მეთა და ადმინისტრაციის სამინისტროს საზღვართშორისი თანამშრომ- ლობის დეპარტამენტთან. კანონმდებლობის თანახმად, კომისია იკრი-
ბება რეგულარულად (წელიწადში ერთხელ მაინც) და მიზნად ისახავს ერთიანი პოზიციის ჩამოყალიბებასა და ინფორმაციის გაცვლას.
პოლონეთსა და საქართველოს შორის რეგიონთშორის თანამშრომ- ლობაზე შეთანხმებას ხელი მოეწერა 1993-1995 წლებში. მისი ერთ- ერთი პუნქტი ადგენს, რომ უნდა შეიქმნას კომისია, მაგრამ ჯერ-ჯე- რობით ის არ შექმნილა.
კომისიების ფარგლებში ფუნქციობს მუშა-ჯგუფები. მათი რაოდენობა და თემატიკა კომისიების მიხედვით განსხვავდება. კომიტეტების/საბჭოე- ბის ფუნქციები აერთიანებს ადგილობრივ და სამთავრობო ხელისუფლე- ბებს, განსაზღვრავს თანამშრომლობის მიმართულებებს. კოორდინატორის ფუნქცია სამდივნოს აკისრია. პრაქტიკული სამუშაოს იმპლემენტაცია ხორ- ციელდება მუშა-ჯგუფების მიერ, რომლებიც შედგებიან ექსპერტების, ად- გილობრივი მთავრობების და სხვადასხვა სამინისტროს წარმომადგენლე- ბისგან (მაგალითად, განათლების სამინისტროს, ტრანსპორტის სამინისტ- როს და ა.შ.). კომიტეტის მუშა-ჯგუფების აქტივობები ფინანსდება სხვა- დასხვა საშუალებით, რაც დამოკიდებულია წამყვან სტრუქტურაზე: თუ ეს არის პროვინიცია – პროვინციის ბიუჯეტიდან, თუ მარშალი (რეგიონული პარლამენტის სპიკერი) – მარშალის ბიუჯეტიდან, თუ სამინისტრო დე- პარტამენტი – შესაბამისი სამინისტროს ბიუჯეტიდან.
საზღვართშორისი თანამშრომლობის დეპარტამენტი კოორდინაცი- ას უწევს რეგიონთა შორის შეთანხმებების საფუძველზე შექმნილი კო- მისიების მუშაობას. თუმცა, ბევრი პოლონური რეგიონი თანამშრომ- ლობს საფრანგეთის, იტალიის, ესპანეთის და სხვა რეგიონებთან ყო- ველგვარი სახელმწიფოთშორისი შეთანხმებების გარეშე. პოლონეთის რეგიონული და თვითმმართველობის დაწესებულებებმა ხელი მოაწერეს ასზე მეტ რეგიონთშორის შეთანხმებას დასავლეთ და აღმოსავლეთ ევ- როპელ პარტნიორებთან და უკანასკნელ პერიოდში ხელი მოეწერა ზო- გიერთ შეთანხმებას ჩინეთის რეგიონთან.
პოლონეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრო ჩართულია ადგილობ- რივი თვითმმართველობის საერთაშორისო თანამშრომლობის შემდეგ ასპექტებში:
პოლონეთის რეგიონების საერთაშორისო თანამშრომლობის პრიო- რიტეტების დამტკიცება; პოლონეთის თვითმმართველობის და რეგიონული ხელისუფლების და პარტნიორების საერთაშორისო შეთანხმებებისათვის ნებართ- ვის მიცემა;
საერთაშორისო ხასიათის განსაზღვრული ასოციაციის წევრობაზე ნებართვის გაცემა.
ამგვარად, საგარეო საქმეთა სამინისტროს ოფიციალური ფუნქციაა გაანალიზოს, მიიღოს ან დართოს ნება ხელი მოეწეროს საერთაშორი- სო ხელშეკრულებებს, რომლებიც იდება პოლონეთის რეგიონულ თვით- მმართველობასა და შესაბამის უცხოურ სტრუქტურებს შორის. პრაქ- ტიკულად, საგარეო საქმეთა სამინისტრო არ ახორციელებს ამ თანამ- შრომლობაზე ზედამხედველობას მას უფრო კონსულტაციური და მონიტორინგის ფუნქცია აკისრია, ვიდრე კონტროლის. სამინისტრო აყა- ლიბებს მოსაზრებებსაც. საგარეო საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენ- ლები უნდა ესწრებოდნენ ადგილობრივი და რეგიონული ხასიათის შეხ- ვედრებს და შეუერთდნენ საერთაშორისო ასპექტის ინიციატივებს. სა- მინისტროს წარმომადგენლები ცდილობენ დაესწრონ ყველაზე მნიშვნე- ლოვან ღონისძიებებს, რომლებიც შეეხება ევროპაში რეგიონულ და ადგილობრივ თანამშრომლობას (მაგ. ევროსაბჭოს შეხვედრები).
კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი ორგანიზაცია, რომლის მუშაობაც უკავ- შირდება საერთაშორისო თანამშრომლობას პოლონეთის რეგიონების მო- ნაწილეობით, არის რეგიონული განვითარების სამინისტრო. სამინისტ- რო ამზადებს და ახდენს სახელმწიფო განვითარების სტრატეგიის იმ- პლემენტაციას, რაც მოიცავს ქვეყნის ზონებად დაყოფის კონცეფციას და ევროკავშირის დამხმარე ფონდების მენეჯმენტთან დაკავშირებულ საკითხებს. იგი პასუხისმგებელია 2007-2015 წლების სახელმწიფო გან- ვითარების სტრატეგიების მომზადებაზე. სხვა პრიორიტეტებთან ერ- თად, სამინისტრო ავითარებს 2007-2013 წლების სახელმწიფო ერთი- ანობის სტრატეგიას და სამოქმედო პროგრამებს (რომელთაგან ზოგი- ერთი საზღვართშორისი ხასიათისაა) და ამზადებს კანონპროექტს გან- ვითარების პოლიტიკაზე და ამ სფეროში სახელმწიფო ორგანოებს შო- არის თანამშრომლობის პრინციპებზე.
ტერიტორიული თანამშრომლობის დეპარტამენტი და რეგიონული განვითარების სამინისტრო პასუხისმგებლები არიან პოლონეთში INTERREG III პროგრამების შედგენასა და მართვაზე და ამ პროგრა- მების ფარგლებში გაწეული ხარჯების მონიტორინგსა და კონტროლზე. ის ახორციელებს პროგრამებს ევროპის ტერიტორიული თანამშრომ- ლობის და ევროპის სამეზობლო და პარტნიორობის ინსტრუმენტების მეშვეობით, რომლებშიც პოლონეთი მიიღებს მონაწილეობას 2007-2013 წლებში (ევროკომისიამ ოფიციალურად დაამტკიცა INTERREG IVC