ქვეყანაში შექმნილი სამხედრო ვითარების, უამინდობისა და სხვადასხვა მიზეზთა გამო, ბორჩალოს მაზრაში, ზემო სვანეთში, დუშეთის მაზრის რამდენიმე უბანზე, სოხუმის ოლქში, ახალქალაქსა და ახალციხეში არჩევნები ვერ გაიმართა, თუმცა, მოგვიანებით, აქ დამატებითი არჩევნები ჩატარდა.
გაზ. საქართველოს რესპუბლიკა, არჩევნების გარშემო, 1919, 28 იანვარი, № 21
Newspaper. Republic of Georgia, Around the Elections, 1919, January 28, № 21
საკანონმდებლო ორგანო ასე დაკომპლექტდა: №1 - საქართველოს სოციალ-დემოკრატიული მუშათა პარტია - 102 მანდატი; №5 - საქართველოს სოციალისტ-ფედერალისტთა პარტია - 9 მანდატი; №2 - საქართველოს ეროვნულ-დემოკრატიული პარტია - 8 მანდატი; №3 - საქართველოს სოციალისტ-რევოლუციონერთა პარტია - 6 მანდატი; №4 - პარტია „დაშნაკცუთიუნ“ - 3 მანდატი; №8 - საქართველოს ეროვნული პარტია - 2 მანდატი.
1919 წლის 12 მარტს დამფუძნებელი კრების პირველი სხდომა უხუცესი წევრის, სილიბისტრო ჯიბლაძის მიერ გაიხსნა. კრების პირველ სხდომას ვერ დაესწრო აკაკი ჩხენკელი, მან მხოლოდ 1920 წელს შეძლო მონაწილეობა მიეღო დამფუძნებელი კრების მუშაობაში.
აკაკი ჩხენკელის პუბლიცისტური წერილი „ხმა აჭარიდან“, 1920 წელი, გამოხმაურება გაზეთ „დამოუკიდებელ საქართველოში“ დაბეჭდილ მოხუცი აჭარელის წერილზე აჭარის მდგომარეობის შესახებ ბოლშევიკური ხელისუფლების პირობებში. (დაცულია საქართველოს ეროვნულ არქივში)
Akaki Tchkhenkeli's opinion letter „Voice from Adjara“, 1920, a response to the „Old Adjarreli's“ letter published in the newspaper „Independent Georgia“ about the situation in Adjara under the Bolshevik government. (Preserved in the National archives of Georgia)
აკაკი ჩხენკელის მოგონებები საქართველოში დაბრუნებისას, 1920 წელი, 3-4 იანვარი
„ვუახლოვდები სამშობლოს, ხვალ ტრაპეზონდში ვიქნებით. რასაკვირველია, რომ ბრაზი არ მომდის ამ ქალაქის მიახლოებაზე, რამდენი სიმწარე მახსოვს იქიდან! მე მომხრე ვარ, რომ ეს გასავალი სომხებს დაეთმოს, რომ ჩვენ ლაზისტანი მოგვცეს! თან, როცა სომხებს თავისი კარი ექნებათ ევროპისკენ, ისინი დაკარგავენ რუსეთისაკენ მიმზიდველობას, ჩვენც არ მოგვაწვებიან ისე მძლავრად უკნიდან. მათ შეიძლება პირდაპირ იქონიონ მიმოსვლა საქართველოს ავტონომიურათ შეუერთდება (მხურვალე ტაში).
თქვენ კარგად იცით, რომ საქართველო დამოუკიდებლად ცნობილია: ინგლისის, საფრანგეთის, იტალიის და სხვა… სულ 22 სახელმწიფოს მიერ საქართველოს შეუძლია მოუაროს თავს და ძმობა გაგიწიოთ თქვენ. (ხანგრძლივი ტაში).
საქართველოს დამფუძნებელი კრების გახსნა, 1919 წლის 12 მარტი. (დაცულია საქართველოს ეროვნულ არქივში)
Opening of Georgia's Constituent Assembly, March 12, 1919. (Preserved in the National archives of Georgia)
საქართველო არაა განმარტოებული, იგი მოკავშირეა დიდი სახელმწიფოების: ძლიერ სახელმწიფოებთან ხელი-ხელ ჩამოკიდებული საქართველო შესძლებს სამუსლიმანო საქართველოს ფეხზე დაყენებას (ტაში).
აქ რაც ხდება ან შეცდომის შედეგია ან ბოროტი განზრახვის. ამას მთელი ჩვენი ძალღონით უნდა შევებრძოლოთ. გადაჭრით უნდა მოვითხოვოთ საკითხის ჩვენდა სასარგებლოთ გადაწყვეტა, ბათომი და მისი ოლქის დედა საქართველოსთან ავტონომიურათ შეერთება.
დასასრულს გამოვთქვამ უდიდეს სიხარულს, რომ ყოველივე ამ საქმისთვის თქვენ აქ შეკრებილხართ. იბრძვით თქვენდა საკეთილდღეოდ. მთელი ჩვენი ხალხი, მათი ყური და თვალი აქეთკენაა. იმედია თქვენს მუშაობას ნაყოფიერათ დაამთავრებთ, ჩვენ ძმურ დახმარებას გაგიწევთ. გამოვალ ევროპის წინ და აზიის წინ და დაგიცავთ თქვენ. თქვენ იცით, რომ მე ე. ი. თქვენი დეპუტატი ვიყავი გაგზავნილი ჯერ ტრაპიზონში, შემდეგ აქ ბათუმში ოსმალეთთან მოსალაპარაკებლათ და ვცდილობდი მორიგებით გამეთავებია საქმე. იგი ჩვენი მეზობელია და გვსურს მასთან მეზობლობა, მაგრამ ჩვენს მიწაზე არავის შემოვუშვებთ.
ჰასან ლორთქიფანიძის მიმართვა ბათუმიდან „აჭარელთა ძვირფასი მეგობრის“ აკ. ჩხენკელისადმი გლეხთა დეპუტატების საოლქო ყრილობაზე მისი დასწრების შესახებ. 6 ივლისი, 1917.
ყრილობაზე განიხილება სკოლებში სასწავლო ენის საკითხი. ეს ჩემი აზრით ყრილობის ყველაზე მნიშვნელოვანი ნაწილია. ამ საკითხზეა დამოკიდებული აჭარლების სამომავლო ბედ-იღბალი. (დაცულია საქართველოს ეროვნულ არქივში)
Hasan Lortkiphanidze's appeal from Batumi to „dear friend of the Adjarians“ Tchkhenkeli about his attendance at the District Congress of Peasants' Deputies. 1917, July 6.
The issue of the language of instruction in schools will be discussed at the congress. This, in my opinion, is the most important part of the conference. The future fortunes of the Adjarians depend on this issue. (Preserved in the National archives of Georgia)
ორი წლის ჩვენმა მუშაობამ დაარწმუნა ევროპა, რომ ჩვენ ჩინებულად შეგვიძლია საკუთარი სახელმწიფოს მოვლა-პატრონობა და ამიტომაც აღიარა ჩვენი დამოუკიდებლობა (ტაში).
ვენ შეგვიძლია ჩვენი თავის მოვლა და მოვუვლით კიდეც.
გაუმარჯოს გაერთიანებულ საქართველოს!
გაუმარჯოს სამუსლიმანო საქართველოს!
გაუმარჯოს ჩვენს ძმობას და მეგობრობას“!
(ხანგრძლივი ტაში და ოვაციები).
გაზ. საქართველო, 1920, №124
„ხმა აჭარიდან“
„დიდის ინტერესით წავიკითხეთ თებერვლის ნომერში მოთავსებული მოხუც აჭარლის წერილი. უკანასკნელი საყურადღებოა არა მარტო შინაარსით, ნათელი წარმოდგენით საგანზე, ეპიური სიმარტივით და კილოთი, არამედ იმითაც, თუ ვინ გვწერს მას. ჩვენ შეგვიძლია მივულოცოთ „დამოუკიდებელ საქართველოს“, რომ მას მიუგნია ჩვენი მაჰმადიან ძმების გულისთვისაც, რომელსაც ასე მოკრძალებით და უმზაკვროთ გვიშლის მოხუცი აჭარელი. უნებლიეთ გვებადება აზრი, რომ დღევანდელ დუხჭირ ხანას ერთი დადებითი მხარეც თან ახლავს: ბევრი რამ ვისწავლეთ და შევიგნეთ არა მარტო მაჰმადიან, არამედ ქრისტიან ქართველებმაც. აი, როგორ გამოთქვამს ჩვენი ძვირფასი კორესპონდენტი ამ აზრს: „გამოიცვალა მარტო სახელები, იყო შავი რუსეთი, არის წითელი რუსეთი, არ გამოცვლილა ერთი რამ, - ეს იმპერიალისტური პოლიტიკაა. ნურვის ჰგონია, რომ ჩვენ, ქართველი მუსულმანები, ვერ ვერკვევით ბოლშევიკების დაფასებაში. ჩვენ, ისე, როგორც მთელი საქართველო, მოველით ბოლშევიზმის დანგრევას და მთლიანი საქართველოს გამარჯვებას.
მოსკოვსა და თფილისში მოკალათებულ ქართველთ მოდგმის არამზადებს გამოეპარათ ოსმალეთის ეროვნული რევოლუციის უმნიშვნელოვანესი მომენტი და მისი ღრმა გავლენა აჭარლების სულისკვეთებაზე. „ბოლშევიკებმა შემოსვლისთანავე, მოგვი-თხრობს მოხუცი აჭარელი, სამუსულმანო საქართველო აჭარისტანის რესპუბლიკად გამოაცხადეს. როცა ჩვენს თვალწინ ანგრევდენ ეკლესიებს და სდევნიდნენ სამღვდელოებას, ქართველ მუსულმანებისთვის ხელი არ უხლიათ. პირიქით, იყო შემთხვევები, როცა ჯამეზე მოგროვილ ხალხს ოფიციალურათ, მთავრობის სახელით, უცხადებდენ: კარგათ შეინახეთ რამაზი (მარხვა) და სადღესასწაულოთ დაგირიგებთ პურის ფქვილს, შაქარსა და ბრინჯსაო. ვისაც კი შევუტყობთ, რომ რამაზი გასტეხა, დავატუსაღებთო.“
სოციალ-დემოკრატიული პარტიის საარჩევნო ბიულეტენი (დაცულია საქართველოს ეროვნულ არქივში)
Election ballot of the Social Democratic Party (Preserved in the National archives of Georgia)
3 თებერვალი
„მოვიარე იმერეთი, სამეგრელო, აბხაზეთი, გურია, რა თქმა უნდა უმთავრესი დაბა-ქალაქები და ზოგიერთი სოფელი, რომელსაც მიუწვდებოდა რკინის გზა და მთავარი გზა-ტკეცილები. ყველგან ხალხი მესეოდა, ვაკეთებდი მოხსენებებს, დაკვირვებებისათვის კი დრო არ მქონდა, ამიტო საერთო შთაბეჭდილებით უნდა დავკმაყოფილდე.
შედარებით სიწყნარეა, წეს-რიგი არაა დარღვეული საერთოთ. იმერეთში და გურიაში ერობას კარგი პირი უჩანს. საერობო დაწესებულებათ ეტყობათ სიცოცხლე, მომუშავენი დიდ ინტერესს იჩენენ. მთავარი ნაკლი ისაა, რომ ყველაფერს ერთბაშათ ეკიდებიან და შესაძლოა ამით საქმეს ავნონ. სამეგრელოში და უფრო კი აბხაზეთში ერობა კოჭლობს, თუმცა აქაც ინტერესი და საქმიანობა ემჩნევათ. სენაკის და ზუგდიდის მაზრებში ბარზე შიმშილი იწყება, საჭიროა ზომები. იქვე ავკაცობას საპატიო ალაგი უჭირავს, თუმცა უკანასკნელათ შენელებულა. აბხაზეთში კი ნამდვილ სენად ქცეულა ავ-კაცობა. გლეხობა სასოწარკვეთილებას ეძლევა, მთავრობაზე გული უტყდება. სპეკულაცია და მოხელეთა მექრთამეობა საზოგადო წესია. უკმაყოფილება და დრტვინვა გაისმის აქეთ-იქიდან, თუმცა ვინც მე გარს მეხვია, ცდილობდა ამაზე არ ელაპარაკნა. თუ ასე გაგრძელდა, ბოლშევიზმი და ანარქია მოსალოდნელია.
აბხაზები არ არიან კმაყოფილი. აბხაზთა საბჭოს მთავრობა მატყუარად აქვს წარმოდგენილი: შეგვპირდნენ ავტონომიას და მოგვატყუენო. ადგილობრივი სოციალ-დემოკრატიული ორგანიზაცია და აბხაზთა საბჭოს ფრაქცია ვერ არის მომენტის სიმაღლეზე. ისინი გულში ავტონომიის წინააღმდეგი არიან, აშკარათ კი ვერ ბედავენ ამის თქმას. თფილისი დედინაცვლურათ ეპყრობა აბხაზეთს.
სენაკის ქალაქის გამგეობის შეტყობინება აკაკი ჩხენკელისადმი ქ. სენაკის მე-2 პირველ-დაწყებითი სასწავლებლისთვის მისი სახელის მინიჭების შესახებ. (10 სექტემბერი, 1920 წელი). (დაცულია საქართველოს ეროვნულ არქივში)
Message of the Senaki City Board to Akaki Tchkhenkeli. On naming the 2nd primary school in Senaki after him (September 10, 1920). (Preserved in the National archives of Georgia)
ამას ზედ დაუმატეთ თამბაქოს მონოპოლია, რომელიც, თავის თავათ, შეიძლება სასარგებლოა, მაგრამ უხეიროთ ტარდება. თამბაქო გააქვთ და სამაგიეროთ არაფერი მოაქვთ - საშინელ ცუდ გავლენას ახდენს, ხალხი ამხედრებულია.
ამდენი ოქრო - თამბაქო ხელში გქონდეს და ვერ მოიხმარო! ჩვენ არც კი გვეჭირვებოდა სესხი, ვალიუტას სულ ადვილათ შევქმნიდით, მაგრამ ... მაგრამ ჩვენ ხომ უსუსური ვართ.“ (აკაკი ჩხენკელის დღიურები, ნაწილი 1, 2021).
საქართველოს ეროვნული ბანკის გამგეობის წევრები. 24 ივნისი, 1920.
სხედან მარცხნიდან: აკაკი ჩხენკელი, გრიგოლ ლორთქიფანიძე, რაჟდენ არსენიძე, მეხუთე - ნოე რამიშვილი. (დაცულია საქართველოს ეროვნულ არქივში)
Board members of the National Bank of Georgia. June 24, 1920.
Sitting from the left: Akaki Chkhenkeli, Grigol Lortkipanidze, Razden Arsenidze, fifth - Noe Ramishvili. (Preserved in the National archives of Georgia)
აკაკი ჩხენკელი აქტიურად თანამშრომლობდა იმ პერიოდის პერიოდულ გამოცემებთან, სადაც მისი არაერთი წერილი და ინტერვიუ დაიბეჭდა:
აკაკი ჩხენკელთან
„გუშინდელ გაზეთებში მოთავსებულია საუბარი აკაკი ჩხენკელთან. მოგვყავს შინაარსი შემოკლებით.
ევროპის დამოკიდებულება საქართველოსთან
- ევროპაში ხანგრძლივი ყოფნის შემდეგ, რანაირი ყველასთან, როგორც ჩვენ, თან ჩვენი დამოკიდებულება უფრო მეგობრული და ძმური იქნება, ვინემ აქამდის.
დილით ბათუმში ვიქნებით! ძლივს. საკვირველია ჩემი თვითგრძნობა თითქო ცარიელია, გამოფიტული. როგორ მოვილტვოდი და ახლა კი შეშასავით უგრძნობი ვარ. ვიხილავ თავისუფალ, დამოუკიდებელ საქართველოს ... უკეთესს აბა რას ვიხილავ, განა ეს არ იყო ჩემი უმაღლესი მისწრაფება, ჭმუნვა, ნატვრა, სატრფიალო? მერე რათ ვარ ასე უსულო, უგულო? ვერ ამიხსნია. შეიძლება მიზეზი ისაა, რომ ერთხელ მიღწეული არაა უკვე ის სანუკვარი. ადამიანი მაშინ აფასებს რამეს, როცა ის ჯერ კიდევ მისაღწევია, იდეალია, განყენებულია მისთვის. შეიძლება მეორე მიზეზიცაა. მე მეშინია რაღაცისა, არ ვარ დაიმედებული, სკეფსი მიპყრობს. არ ვარ ისე მტკიცეთ დარწმუნებული ჩემს ერში, ის ცუღლუტია, ყველაფერს ადვილათ ითვისებს, და აქედან ადვილათ ივიწყებს. მე არ მჯერა მაინცდამაინც, რომ ის სერიოზულათ უყურებს თავის ნამოქმედარს ამ წელიწად ნახევრის განმავლობაში. არ მჯერა, რომ მან შეიყვარა თავისუფლება, დამოუკიდებლობა, რომ ის მზათაა მისთვის თავი განსწიროს, რომ ის გრძნობს სრულს პასუხისმგებლობას მისგან გადადგმულ ისტორიულ ნაბიჯისა, რომ მან აქცია მოპოვებული თავისუფლება თავის არსად ან უკეთ მასში ჩააქსოვა მან მთელი თავისი არსი... ამბობენ, ყური გამომიჭედეს, საქართველო უკვე დასრულებული სახელმწიფო ორგანიზმიაო. მისი აღმშენებლობა სრულიად ნორმალურია, მისი წაქცევა, გარდა სტიქიურ ძალმომრეობისა რომელსამე უძლიერეს გარეშე ძალისა, არაფერს შეუძლიაო. არ მჯერა, წარმოიდგინეთ. და ეს იმიტომ კი არა, თითქო მე არ ვაფასებდე ქართველის ნიჭსა, უნარსა, ხერხსა და სხ. პირიქით, ყველა ამას მე დიდათ ვაფასებ, დარწმუნებულიც ვარ, რომ ქართველს შეუძლია შეჰქმნას თავისი სახელმწიფო და სულ ცოტა ხანში აქციოს ის სამაგალითოდ სხვებისთვის. მე რას ვამბობ ეს ისაა, რომ ქართველი ერი ჯერ კიდევ არაა ძირიან-ფესვიანათ შენძრეული, არა აქვს მას აღებული ახალი ცხოვრების გემო, არ არის გაღრმავებული მისი გრძნობა და გონება, აკლია მას პასუხისმგებლობის გრძნობა, ერთობ ზეზეურია ხახალაკი, არ გრძნობს ის ნეტარებას იმაში, რომ თვით არის გამომჭედელი თავის სვე-ბედის... მას აქვს სახელმწიფო, ყოველგვარი დაწესებულებანი: სკოლა, სამსაჯულო, ჯარი, პოლიტიკა შინაგანი, გარეშე ... მაგრამ ჩემის წინაგრძნობით თითქო ყველა ეს დედოფალაა, არა სერიოზული, რომელიც პირველივე ქარიშხლის დაბერვას ვერ გაუძლებს ... ცილს გწამებ? მაშ ჩამქოლე“! (აკაკი ჩხენკელის დღიურები, ნაწილი 1, 2021).
აკაკი ჩხენკელის მგონებები, დამფუძნებელი კრების პირველ სხდომაზე დასწრების შემდეგ, 1920 წელი, 14 იანვარი
„დღეს პირველათ დავესწარი დამფუძნებელი კრების სხდომას, კარგი შთაბეჭდილება მოახდინა ჩემზე. მხოლოდ მე შევიტანე დისონანსი: ვილაპარაკე მთელი საათი! ჩემი ფრაქციის ბრალია, რომელმაც მომანდო გამოსვლა საზეიმო სხდომაზე. მე კი ვინაიდან პირველათ გამოვედი, იძულებული ვიყავი ვრცლათ მელაპარაკნა, რადგან ჩემი პიროვნების ირგვლივ ერთგვარი განგაში იყო თავის დროზე ატეხილი მოკავშირეთა ცენტრებში, საჭირო იყო რამდენათმე მაინც ამეხსნა ჩემი პოზიცია საერთოთ. ამას მიკარნახებდა ჩემი ქვეყნის ინტერესები, რომ ჩემი აქ მივლინება მისთვის ხელისშემშლელი არ გამოსულიყო.
დავესწარი ამაზე წინეთ მთავრობის სხდომას, ჩემზე კარგი შთაბეჭდილება მოახდინა. ვიგრძენი, რომ სახელმწიფოში ვცხოვრობ“ (აკაკი ჩხენკელის დღიურები, ნაწილი 1, 2021).
დამფუძნებელ კრების წევრის მანდატით აკაკი ჩხენკელი აქტიურად იყო ჩაბმული აჭარის საკითხის მოგვარებაში. იგი ჯერ კიდევ 1912 წელს გახდა რუსეთის დუმის დეპუტატი აფხაზეთიდან და ბათუმ-ყარსის ოლქიდან. იცნობდა ადგილობრივთა პრობლემებს და ქვეყნის ტერიტორიული მთლიანობის საკითხის გადასაჭრელად ბათუმსაც არაერთხელ ეწვია.
1920 წლის 12 ოქტომბერს აკაკი ჩხენკელი სიტყვით გამოვიდა ბათუმის მეჯლისის სხდომაზე.
„მე ბედნიერათ ვრაცხავ თავს, რომ შემთხვევა მომეცა აქ მოსვლის და შეძლება მაქვს პირადათ მიულოცო სამუსლიმანო საქართველოს უმაღლეს დაწესებულებას - მეჯლისს (ტაში) ვესალმები თავმჯდომარესაც, დიდათ პატივცემულს, ჩემს მეგობარს მემედ-ბეგ აბაშიძეს (ტაში).
სისხლით და ეროვნებით ძმებო! ორი წელიწადია მას შემდეგ, რაც მე აქ არ ვყოფილვარ. ვიყავი ევროპაში ჩვენი საერთო საქმისათვის, სამუსლიმანო საქართველოს და საქრისტიანო საქართველოს საქმეთა მოსაგვარებლად. არ ვიცი რა მოხდა ჩემს აქ არ ყოფნის დროს, მაგრამ როგორც ირკვევა, დიდი ტანჯვა დამარცხება გამოგივლიათ.
თქვენმა ძმებმა, ქართველმა ქრისტიანებმა დაამსხვრიეს ბორკილები. განთავისუფლდა და დღეს ბატონ-პატრონია თავისი. თავის ცხოვრებას თავის სურვილისამებრ აწყობს. ასე უნდა მოხდეს აქაც. თქვენ უნდა იქნათ თქვენი ბატონ-პატრონი (მქუხარე ტაში).
აქ კი გადამთიელნი მოსულან ბალშევიკების და დენიკინელების სახით და ისინი ბატონობენ.
აფარებს თავს ინგლისის მძლავ ფრთებში, თითქოს ისინი მოწვეულნი იყონ ბრიტანეთის მთავრობის მეირ თქვენზე გასაბატონებლად. მე გადაჭრით ვაცხადებ თქვენ წინაშე რომ ბრიტანეთის მთავრობა ლონდონში სრულიად არ იზიარებს მათ თარეშს (ტაში). ისინი ყალბათ ავრცელებენ ასეთს ხმებს უგუნურნი გადმობარგებულნი ცდილობენ ამით ნიადაგი მოიპოვონ აქ.
ამას ბოლო უნდა მოეღოს.
აქაურობის ბატონ-პატრონი თქვენა ხართ. ეს მხარე ადგილობრივ ხალხს უნდა გადაეცეთ, რომელიც დედა შეხედულება გაქვთ თქვენ საქართველოს საერთაშორისო მდგომარეობის შესახებ? იცნობენ თუ არა საქართველოს დამოუკიდებლობას?
- პოლიტიკური ბედი, ნაციონალური და პოლიტიკური დამოუკიდებლობის საკითხი დასავლეთ ევროპაში დღეს დაზღვეულია. ევროპის საქმეების ობიექტურ მიმართულებამ და ნათელმა პერსპექტივებმა, დასავლეთ ევროპის სახელმწიფოები დაარწმუნა ამიერ-კავკასიაში შექმნილ ახალ რესპუბლიკების სასიცოცხლო მომავალში.
ამიერ კავკასიის რესპუბლიკების დამოკიდებულების სასარგებლოდ ასეთ შეხედულების შემუშავებას ევროპის სახელმწიფოებში ხელი შეუწყო არა მარტო ლიბერალური და დემოკრატიული წრეების პროპაგანდამ, არამედ მოკავშირე სახელმწიფოების წარმომადგენელთა ინფორმაციამ კავკასიიდან, რომელთაც თავიანთ მოხსენებებში არ შეეძლოთ არ აღენიშნათ ამიერ-კავკასიის რესპუბლიკების სახელმწიფოებრივი სიმწიფე, მაშინ როდესაც თვით რუსეთში ანარქია მძვინვარებდა.
მე მაინც უნდა აღვნიშნო, რომ ევროპაში საქართველოს გაცნობის საქმემ ჩვენგან დიდი შრომა მოითხოვა.
- ბევრი შრომა დაგვჭირდა, ვიდრე ევროპას დავარწმუნებდით იმაში, რომ რუსეთში მომხდარ ცვლილებების გამო, ძირიანად გამოცვლილ იქმნა პოლიტიკური და სახელმწიფოებრივი აზრები და მიდრეკილებანი. ამ გეზით იყო მიმართული მთელი ჩვენი მუშაობა ორი წლის განმავლობაში. ყოველნაირად გვიხდებოდა ამ აზრის დაცვა, რომ საქართველოს თავისთვის, არის რუსეთი კიდევ თავისთვის.
მე მივახწიე იმას, რომ საქართველოს საკითხი, როგორც დღეს მთელი ამიერ-კავკასია, ირჩევა სრულიად განცალკევებულ საკითხად-რუსეთთან დამოუკიდებლად.
ამაში ჩვენ ხელი შეგვიწყო ამიერ კავკასიის საერთაშორისო და გეოგრაფიულმა მდგომარეობამაც. ამიერ კავკასიის საკითხი დღეს ევროპაში ირჩევა სრულიად განცალკევებულად.
ამრიგად, დაინტერესებული სფეროებისთვის ობიექტურ გამოკვლევის შემდეგ ნათელი ხდება ის, რომ საუკეთესო გამოსავალი შექმნილ მდგომარეობიდან იქნება ამიერ-კავკასიის სრული ნეიტრალიზაცია და ამიერ-კავკასიის ხალხთა თავისუფალი თვითგამორკვევა. ამიერ კავკასია, ევროპიელების ტერმინოლოგიით-არის დღეს საერთაშორისო ჯვარედინი გზა.
დღეს ჩვენი გეოგრაფიული, ეკონომიკური და პოლიტიკური მდგომარეობა შეგვიძლიან მხოლოდ ევროპის ორიენტაციასა და დემოკრატიაზე დავამყაროთ. ამაში არის საწინდარი ჩვენი შემდეგი განვითარებისა.“
(გაზ. საქართველოს რესპუბლიკა, აკაკი ჩხენკელთან, 1920, 11 იანვარი, №7).
During the constituent assembly's deputation
On February 14-16, 1919, the elections of the Constituent Assembly were held in the Democratic Republic of Georgia. Six hundred candidates from the fifteen political entities approved by the Election Commission participated, including Akaki Tchkhenkeli, number 9 on the list of the Social-Democratic Party.
Due to the military situation in the country, bad weather and various other reasons, elections could not be held in Borchalo Mazra district, Upper Svaneti, several districts of Dusheti Mazra district, Sokhumi District, Akhalkalaki and Akhaltsikhe. Fortunately, at a later date additional elections were held in these districts.
The legislative body was composed as follows: №. 1 - Social Democratic Workers' Party of Georgia - 102 mandates; №. 5 - Socialist-Federalist Party of Georgia - 9 mandates; №. 2 - National Democratic Party of Georgia - 8 mandates; №. 3 - Party of Socialist-Revolutionaries of Georgia - 6 mandates; №. 4 - "Dashnaktsutyun" party - 3 mandates; №. 8 - National Party of Georgia - 2 mandates.
On March 12, 1919, the first session of the constituent assembly was opened by the oldest member; Silibistro Jibladze. Akaki Tchkhenkeli could not attend the first session of the assembly, he was able to participate in the work of the founding assembly only in 1920.
Memories of Akaki Tchkhenkeli on his return to Georgia, 1920, January 3-4
"I am getting closer to my homeland, tomorrow we will be in Trabzon. Of course, I don't get angry when approaching this city, how much bitterness I remember from there! I am in favor of giving this passage to the Armenians, to give us Lazistan! Moreover, when the Armenians have their own door to Europe, they will lose their attractiveness towards Russia, and they will not push us from behind as strongly. They may communicate directly with everyone, as we do, and our attitude will be mor independent state: by England, France, Italy and others... a total of 22 states, Georgia can take care of itself and fraternize with you (long applause).
Georgia is not isolated, it is an ally of great powers: standing hand in hand with powerful states, Georgia will be able to put Muslim Georgia on its feet (applause).
What is happening here is either the result of a mistake or an evil intention. We have to fight this with all our efforts. With a solution, we should demand the solution of the issue in our favor, the autonomous joining of Batumi and its district to mother Georgia.
In conclusion, I express my great joy that you have gathered here for all this work. Fight for your own good. All our people, their ears and eyes are here. I hope you will finish your work fruitfully, we will provide you brotherly help. I will come before Europe and before Asia and protect you. You know that I, your deputy, was first sent to Trabzon, then here in Batumi to negotiate with the Ottomans, and I tried to settle the matter. He is our neighbor and we want to be neighbors with him, but we will not allow anyone to enter our land.
Our two years of work convinced Europe that we are perfectly capable of maintaining our own state, and that's why it recognized our independence (applause).
We can and will take care of ourselves.
Long live the united Georgia!
Long live Muslim Georgia!
Long live our brotherhood and friendship!“
(long applause and ovations).
Newspaper. Georgia, 1920, №. 124
„Voice from Adjara“
„We read with great interest the letter of the „Old Adjareli“ (old adjarian - Ed.) in the February issue. The last one is noteworthy not only for its content, clear presentation of the subject, epic simplicity and weight, but also for who writes it for us. We can congratulate ?Independent Georgia? that it has reconciled with us for the sake of our Muslim brothers, whom the ?Old Adjareli? is so modestly and impertinent to us. Involuntarily, we get the idea that the current hard times have one positive side: we have learned and understood a lot, not only the Muslim, but also the Christian Georgians. This is how our dear correspondent expresses this opinion: ?Only the names have changed, there was once a black Russia, there is now a red Russia, one thing has not changed - this is the imperialist policy. No one thinks that we, Georgian Muslims, respect the Bolsheviks. We, like the whole of Georgia, expect the destruction of Bolshevism and the victory of the whole of Georgia.
The most important moment of the Ottoman national revolution and its profound impact on the spirit of the Adjarians escaped the unpreparedness of the Georgians hiding in Moscow and Tiflis. „As soon as the Bolsheviks entered, an „Old Adjareli“ tells us, they declared Muslim Georgia as the Republic of Adjara. When they were destroying churches and persecuting the clergy before our eyes, Georgian Muslims were not spared. On the contrary, there were cases when officials, in the name of the government, announced to the people gathered at in the Mosque: keep Ramaz (fasting) well and we will distribute bread flour, sugar and rice to you during the festive season. Whoever breaks it, we will imprison them.“
February 3
„I visited Imereti, Samegrelo, Abkhazia, Guria, of course, the main townships and some villages that were accessible by the railway and main roads. People were talking to me everywhere, I was making reports, but I didn't have time for observations, so I had to be satisfied with the general impression.
It is relatively quiet, in general the order is not broken. In Imereti and Guria, the self-government seems to have a good face. The institution seems to be alive, the working people show great interest. The main drawback is that they do everything at once, and they might hurt the business. In Samegrelo and even more so in Abkhazia, the nation is limping, although there is interest and activity here as well. In Senaki and Zugdidi, there is a hunger, measures are needed. There, malevolence holds an honorable mention, although it has slowed down lately. And in Abkhazia, cruelty has become a real sin. The peasantry is given to despair, its heart breaks on the government. Speculation and bribery of officials is a public rule. Dissatisfaction and grumbling can be heard from here and there, although those who surrounded me tried not to talk about it. If this continues, Bolshevism and anarchy are expected.
Abkhazians are not satisfied. The government of the Abkhaz Council has false assumptions: as if they promised us autonomy and lied to us. The local social-democratic organization and the faction of the Abkhazia Council cannot see eye to eye. They are against autonomy in their heart, but they don't dare to say it openly. Tiflis treats Abkhazia with care.
Add to this the tobacco monopoly, which, in itself, may be useful, but is clumsily administered. They take away tobacco and bring nothing in return - it has a terrible bad effect, people are rioting.
So much gold - tobacco in your hands and you can't use it! We didn't even need a loan, we could easily create currency, but ... but we are weak“ (Akaki Tchkhenkeli's diaries, part 1, 2021).
Akaki Tchkhenkeli actively cooperated with the periodicals of that period, where many of his letters and interviews were printed:
„Yesterday's newspapers contained a conversation with Akaki Tchkhenkeli. Here is the content in brief.
Europe's attitude towards Georgia
- After a long stay in Europe, what is your opinion about friendly and fraternal.
We will be in Batumi in the morning! Finally! It is surprising that my sense of self is empty, exhausted. I will see a free, independent Georgia, what better thing will I see, wasn't this my highest aspiration, wish, object of worship and frown? Then why am I so soulless, heartless? I couldn't explain it. Maybe the reason is that once it is achieved, it is no longer cherished. A person appreciates something when it is still attainable, ideal, set for him. Maybe there is another reason. I am afraid of something, I am not hopeful, I am overcome with skepticism. I am not so firmly convinced of my nation, it is negligent, it absorbs everything easily, and forgets it easily. I still don't believe that he is serious about his work for this year and a half. I don't believe that he fell in love with freedom, independence, that he is ready to sacrifice himself for it, that he feels full responsibility for the historic step taken from him, that he made the freedom he gained into himself, or rather, he wove his whole essence into it... They say that Georgia is already a finished state organism. Its construction is completely normal, nothing can destroy it, except for some of the strongest natural forces. I don't believe it, imagine. And it's not because I don't appreciate Georgian's talent, ability, skill, etc. On the contrary, I highly appreciate all of this, I am sure that Georgians can create their own state and make it an example for others in a short time. What I am saying is that the Georgian nation has not yet been rooted, it has not acquired the taste of a new life, its feelings and mind have not been deepened, it lacks a sense of responsibility, it does not feel bliss in the fact that it itself He is the master of his own destiny... He has a state, all kinds of institutions: school, judiciary, army, internal and external politics... But according to my intuition, it seems that all these are facade, not serious ones, who cannot withstand the first storm... Do you think I defame you? So, stone me! (Diaries of Akaki Tchkhenkeli, part 1, 2021).
Akaki Tchkhenkeli's memories after attending the first meeting of the Constituent Assembly, 1920, January 14
„Today I attended the meeting of the constituent assembly, it made a good impression on me. Only I introduced dissonance: I talked for an hour! It is the fault of my faction, which ordered me to speak at the ceremonial session. As for me, since I was the first to come out, I was forced to speak at length, because there was a kind of alarm around my person in the centers of the allies, which at that time broke out, it was necessary to at least somewhat explain my position. This was dictated by the interests of my country, so that my mission here would not be a hindrance to it.
I attended the meeting of the government before, I was impressed. I felt that I was living in a state" (Diaries of Akaki Tchkhenkeli, part 1, 2021).
Akaki Tchkhenkeli was actively involved in solving the Adjara issue with the mandate of the member of the constituent assembly. In 1912, he had already become a deputy of the Russian Duma from the Abkhazia and Batumi-Kars districts. He was familiar with the problems of the locals and visited Batumi many times to solve the issue of territorial integrity of the country.
On October 12, 1920, Akaki Tchkhenkeli gave a speech at the session of the Batumi Mejlis:
„I am happy that I had the opportunity to come here and personally congratulate the highest institution of Muslim Georgia - Mejlis (applause), I also greet the chairman, most respectable, my friend Memed-beg Abashidze (applause).
Brothers by blood and nationality! It's been two years since I was here. I was in Europe for our common cause, to settle the affairs of Muslim Georgia and Christian Georgia. I don't know what happened while I was not here, but it seems that you have suffered a lot.
Your brothers, Georgian Christians, broke the shackles. They were freed and today they are masters of their fate. They arrange their lives according to their wishes. That should happen here too. You must be your own master (clap applause).
And here the foreigners came in the form of Bolsheviks and Denikinites and they dominated.
Taking refuge in the mighty wings of England, as if they had been invited by the British government to rule over you. I resolutely declare before you that the British Government in London do not entirely share their pillaging (applause). They are spreading fake noises like this, foolish people trying to gain ground here.
This has to end.
You are the owner of this place. This area should be handed over to the local people, who will join Mother Georgia with autonomy (warm applause).
You know very well that Georgia is recognized as an the international situation of Georgia? Are they familiar with Georgia's independence?
- Political fate, the question of national and political independence in Western Europe is assured today. The objective direction of European affairs and clear perspectives convinced the Western European states of the vital future of the new republics created in the Caucasus.
The development of such a view in favor of the attitude of the republics of the Caucasus in Europe was facilitated not only by the propaganda of liberal and democratic circles, but also by the information of the representatives of the allied states from the Caucasus, who in their reports could not fail to mention the state maturity of the republics of the Caucasus, while anarchy was raging in Russia itself.
At least I must mention that the task of introducing Georgia to Europe required a lot of work from us.
- It took us a lot of work before we could convince Europe that due to the changes in Russia, political and state thoughts and tendencies were fundamentally changed. All our work for two years was directed in this way. In every way, we had to defend this idea that Georgia is for itself, and Russia is for itself.
I have come to the point that the issue of Georgia, like the entire Caucasus today, is chosen as a completely separate issue - independently from Russia.
The international and geographical situation of the Caucasus helped us in this. Therefore, the issue of the Caucasus is chosen completely separately in Europe today.
Thus, after an objective investigation for the interested areas, it becomes clear that the best way out of the current situation will be the complete neutralization of the Trans-Caucasus and the free self-determination of the Trans-Caucasus peoples. Therefore, the Caucasus, in the terminology of Europeans, is today at an international crossroad.
Today, we can base our geographical, economic and political situation only on European orientation and democracy. This is the beginning of our next development.??
(Newspaper. Republic of Georgia, with Akaki Tchkhenkeli, 1920, January 11, №. 7).
10 საგარეო ურთიერთობები პირველი რესპუბლიკის დროს |
საქართველოს დამოუკიდებლობის გამოცხადების დღეს შეიქმნა საგარეო საქმეთა სამინისტრო, რომელსაც სათავეში აკაკი ჩხენკელი ჩაუდგა. 1918 წლის ნოემბრიდან მინისტრის პოსტი იურისტმა და გამოცდილმა დიპლომატმა - ევგენი გეგეჭკორმა დაიკავა.
1918-1921 წლებში მინისტრის მოადგილის პოსტს იკავებდნენ: კონსტანტინე გვარჯალაძე, კონსტანტინე საბახტარიშვილი და ნიკოლოზ ქარცივაძე.
მინისტრი აკაკი ჩხენკელი და საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტრო დაარსებისთანავე აქტიურ დიპლომატიურ საქმიანობას აწარმოებდა. სამინისტრო მთავრობის სახელით წარმართავდა მოლაპარაკებებს, დებდა ხელშეკრულებებს და შეთანხმებებს საზღვარგარეთის ქვეყნებთან პოლიტიკურ, ეკონომიკურ, სავაჭრო, სამხედრო თუ სხვა საკითხებზე.
საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარის, ნოე რამიშვილის მიერ საგარეო საქმეთა მინისტრის აკაკი ჩხენკელისათვის 1918 წლის 26 მაისს გაცემული - გერმანიის, თურქეთის, ავსტრია-უნგრეთისა და ბულგარეთის მთავრობებთან მოლაპარაკებების წარმოების, ხელშეკრულებების გაფორმებისა და სხვა უფლებებით აღჭურვის ნებართვა. (დაცულია საქართველოს ეროვნულ არქივში)
On May 26, 1918, the Chairman of the Government of the Democratic Republic of Georgia, Noe Ramishvili, issued permission to the Minister of Foreign Affairs, Akaki Chkhenkeli, to conduct negotiations with the governments of Germany, Turkey, Austria-Hungary, and Bulgaria, sign agreements, and provide him with other rights. (Preserved in the National Archives of Georgia)
საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის მთავრობა, საგარეო საქმეთა სამინისტრო, დიპლომატები ყველა ღონეს ხმარობდნენ იმისთვის, რომ საქართველოს დამოუკიდებლობა საერთაშორისო ასპარეზზე გაემყარებინათ.
გაზ. „ახალი საქართველო“, ჩხენკელის წერილი, 1919. 8 ივლისი. № 3.
Newspaper „New Georgia“, Tchkhenkeli's letter, 1919. July 8. № 3.
„ჩვენი ევროპაში მოღვაწეობის დღის წესრიგში იდგა, უმთავრესათ მაშინ უკვე ფაქტიურათ არსებულ დამოუკიდებელ და თავისუფალ საქართველოსთვის სხვა სახელმწიფოთაგან ფაქტიური და იურიდიული ცნობა მოგვეპოვებია... საქართველოს დამოუკიდებლობა მაშინ ახალი ამბავი იყო. თვით ქვეყნის ამბავიც ისე მივიწყებული იყო დროთა განმავლობაში, რომ მხოლოდ სპეციალისტთა ვიწრო წრემ იცოდა სიტყვა „საქართველო“ - აღნიშნავდა დიპლომატი ხარიტონ შავიშვილი.
![]()
გაზ. „საქართველოს რესპუბლიკა“, ახალი ამბები, 1918, 29 სექტემბერი, №53.
Newspaper „Republic of Georgia“, News, 1918, September 29, №. 53.
…
საქართველოს დემოკრატიულმა რესპუბლიკამ დამოუკიდებლობა გერმანიის იმპერიის მხარდაჭერით გამოაცხადა. 1918 წლის 28 მაისს, ქალაქ ფოთში, საქართველოსა და გერმანიას შორის გაფორმდა თანამშრომლობის დროებითი ხელშეკრულება, რომლის თანახმად, გერმანიას საქართველოს რკინიგზის ხაზის გამოყენების შესაძლებლობა მიეცა, ამავე დროს, გერმანულ ჯარის ნაწილებს საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის ტერიტორია უნდა დაეცვა.
1918 წლის ივნისში საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრი აკაკი ჩხენკელი დიპლომატიური მისიით გერმანიაში გაემგზავრა. საქართველოს დელეგაციის შემადგენლობაში იყვნენ: ნიკო ნიკოლაძე, ზურაბ ავალიშვილი, მიხაკო წერეთელი, გიორგი მაჩაბელი და ვლადიმერ ახმეტელაშვილი.
დიპლომატების მიზანს საქართველოსა და გერმანიას შორის ორმხრივი ხელშეკრულების გაფორმება და საქართველოს დამოუკიდებლობის აღიარების იურიდიულად დადასტურება წარმოადგენდა.
ოტო ჰერმან ფონ ლოსოვი (1868-1938) - გერმანელი სამხედრო პირი პირველი მსოფლიო ომის დროს ოსმალეთის გენერალურ შტაბში. საქართველოს დამოუკიდებლობის გამოცხადების ერთ-ერთი იდეოლოგი.
Otto Hermann von Lossow (1868-1938) - German military officer in the Ottoman General Staff during the First World War. One of the ideologues of the declaration of independence of Georgia.
1918 წლის 2 ივლისს ბელგიის ქალაქ სპაში, გერმანიის საგარეო და სამხედრო შტაბის მონაწილეობით, საქართველოს საკითხის განხილვა გაიმართა. შეხვედრის შემდეგ, გერმანიამ ღიად დაუჭირა მხარი საქართველოს დამოუკიდებლობას. 12 ივლისს კი ხელი მოაწერეს სამ ეკონომიკურ შეთანხმებას. ხელშეკრულების თანახმად, გერმანია ჭიათურის მანგანუმზე მონოპოლიას მოიპოვებდა, ჭიათურიდან ფოთის პორტამდე რკინიგზა და თვით ფოთის პორტი გერმანულ სინდიკატის ხელში გადადიოდა. 27 აგვისტოს გერმანიასა და რუსეთს შორის ბრესტ-ლიტოვსკის ხელშეკრულების მე-13 პუნქტით კი, რუსეთი გერმანიის მიერ საქართველოს დამოუკიდებლობის აღიარებას ეთანხმებოდა. 1920 წლის 24 სექტემბერს გერმანიამ აღიარა საქართველოს დამოუკიდებლობა და თბილისში თავისი დიპლომატიური წარმომადგენელიც გამოგზავნა (გ. ასტამაძე, ქართულ-გერმანული კულტურის მოზაიკა 1918-1921 წწ., ქართულ გერმანული ურთიერთობები 1918-1921 წლებში, 2021, გვ. 49-69).
გერმანიის საიმპერატორო მთავრობის წარმომადგენელ გენერალ-მაიორ ფონ ლოსოვსა და საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრ აკაკი ჩხენკელს შორის ფოთში დადებული შეთანხმება (პირველი გვერდი აკაკი ჩხენკელის მინაწერით). ფონ ლოსოვის წერილი აკაკი ჩხენკელისადმი. დედანი. (28 მაისი, 1918 წელი)
ფოთის ხელშეკრულების მნიშვნელობაზე საუბრობს თავის ნაშრომში (საქართველოს დამოუკიდებლობა 1918-21 წლების საერთაშორისო პოლიტიკაში, მოგონებები, ნარკვევები, თბ., 1990) საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის გამოჩენილი დიპლომატი ზურაბ ავალიშვილი და აღნიშავს შემდეგს:
„ამ ხელშეკრულების წყალობით საქართველო თავიდან იცილებდა თურქეთის მხრიდან მოსალოდნელი ოკუპაციის უღელს, და არავის გარდა გერმანიისა, არ შეეძლო, 1918 წლის ზაფხულში მაინც, ეს მოემოქმედებინა. გერმანია გამოვიდა საქართველოს სახელმწიფოებრივი დამოუკიდებლობის ნათლიათ - და იმ წუთში მხოლოდ მას შეეძლო ეს როლი შეესრულებინა. მხოლოდ მისი დახმარებით კითხვამ მიიღო საერთაშორისო მნიშვნელობა.“
ბატონო მინისტრო,
მე მაქვს პატივი თქვენი აღმატებულების წინაშე გავაკეთო შემდეგი განცხადება:
გპირდებით, ყველაფერს გავაკეთებ იმისთვის, რომ საიმპერატორო გერმანიის მთავრობა დაეხმაროს საქართველოს რუსეთის მთავრობასთან მოლაპარაკებებში, რუსეთის იმპერიისგან საქართველოს გამოყოფის შესახებ და, გამოყოფის შემდეგ, აღიაროს საქართველო თავისუფალ და დამოუკიდებელ სახელმწიფოდ და საქართველომ მიიღოს მათი დახმარება საზღვრების დაცვასა და მეზობელ ქვეყნებთან ურთიერთობის მოწესრიგებაში.
საქართველოს საზღვრები განისაზღვრება შემდეგი წესით:
ბატონო აკაკი ჩხენკელო, საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრო და სხვ.
იმ ადგილიდან, სადაც ქუთაისის გუბერნიის ჩრდილოეთი საზღვარი ხვდება შავ ზღვას, საზღვარი გადის ამ ზღვის სანაპიროზე ქუთაისის გუბერნიის სამხრეთ საზღვრამდე. შემდეგ მიჰყვება ამ გუბერნიის საზღვრებს ბათუმის რაიონის აღმოსავლეთ საზღვართან, შემდეგ თბილისის გუბერნიის საზღვრამდე ქუთაისის გუბერნიის ჩრდილოეთ საზღვრებთან შეერთებამდე და მიემართება მის გასწვრივ სოხუმის რაიონის ჩრდილოეთ საზღვრის კვეთამდე, რომელსაც მიჰყვება შავ ზღვამდე.
ზემოაღნიშნული დეკლარაცია ასევე გავრცელდება სოხუმის ოლქზე, გაგრის ოლქის ჩათვლით, სანამ საქართველო რჩება ერთიან სახელმწიფოდ კავკასიაში.
მეორე მხრივ, თუ ჩამოყალიბდება კავკასიელ ხალხთა კონფედერაცია, რომელსაც საქართველო უერთდება, სოხუმის ოლქის, მათ შორის გაგრის რაიონის მაცხოვრებლებმა, თავისუფლად უნდა გადაწყვიტონ საკუთარი პოზიცია კავკასიის ქვეყნებში.
შემიძლია აღვნიშნო, რომ გერმანიის უზენაესი სარდლობის გზავნილის მიხედვით, გერმანული ჯარები საქართველოში მოემართებიან. ფოთში ჩამოსვლის დრო უკვე განსაზღვრულია.
ვისარგებლებ შემთხვევით, რომ თქვენი აღმატებულება დავარწმუნო ჩემს უდიდეს პატივისცემაში. (დაცულია საქართველოს ეროვნულ არქივში)
The agreement concluded in Poti between the representative of the German Imperial Government, Major-General von Lossow, and the Minister of Foreign Affairs of Georgia, Akaki Tchkhenkeli (the first page is written by Akaki Tchkhenkeli). Von Lossow's letter to Akaki Tchkhenkeli. (May 28, 1918)
Zurab Avalishvili, a prominent diplomat of the Democratic Republic of Georgia, talks about the significance of the Poti Treaty in his work (Georgia's Independence in the International Politics of 1918-21, Memoirs, Essays, Tbilisi, 1990) and notes the following:
„Thanks to this agreement, Georgia avoided the yoke of expected occupation by Turkey, and no one but Germany could do it, at least in the summer of 1918. Germany emerged as the godfather of Georgia's state independence - and at that moment only it could fulfill this role. Only with his help did the question gain international importance."
Mr. Minister
I have the honor to make the following statement before your Excellency:
I promise you that I will do my best to help the Government of Imperial Germany to negotiate with the Government of Russia about the separation of Georgia from the Russian Empire and, after the separation, to recognize Georgia as a free and independent state and Georgia to receive their help in protecting the borders and regulating relations with neighboring countries.
The borders of Georgia are defined as follows:
Mr. Akaki Tchkhenkeli , Minister of Foreign Affairs of Georgia and others.
From the place where the northern border of Kutaisi Governorate meets the Black Sea, the border runs along the coast of this sea to the southern border of Kutaisi governorate. Then it follows the borders of this Governorate to the eastern border of Batumi district, then to the border of Tbilisi governorate to join the northern borders of Kutaisi governorate and goes along it to the intersection of the northern border of Sukhumi district, which it follows to the Black Sea.
The above declaration will also apply to Sukhumi District, including Gagra District, as long as Georgia remains a unified state in the Caucasus.
On the other hand, if a confederation of Caucasian peoples is formed, to which Georgia joins, the residents of Sukhumi district, including Gagra district, should freely decide their position in the Caucasus countries.
I can mention that according to the message of the German Supreme Command, the German troops will move to Georgia. The time of arrival in Poti has already been determined.
I take this opportunity to assure your Excellency of my highest esteem. (Preserved in the National Archives of Georgia)
აკაკი ჩხენკელის მოგონებები გერმანიაში ელჩად დანიშვნასთან დაკავშირებით:
1918 წლის 24 ნოემბერი, ბერლინი
„გუშინ-წინ მივიღე ნ. ჟ. (ნოე ჟორდანიასაგან) მთავრობის თავმჯდომრისაგან, რადიო, რომელიც მაუწყებს, რომ საგარეო მინისტრად ჩემს ადგილზე ინიშნება ევგენი გეგეჭკორი, მე კი აქ უნდა დავრჩე ელჩად; იქვეა ნათქვამი, რომ მე უნდა დავამთავრო ჩემ მიერ დაწყებული ხალხის გაგზავნა სხვა და სხვა სახელმწიფოებში, აგრეთვე წერეთლის1 მაგიერ დავნიშნო ჭუმბაძე2 სტოკჰოლმში. ძალიან მოსაწონია ჩემი დაცვლა, ეს ასეც უნდა მომხდარიყო და მე კიდეც ვფიქრობდი ამაზე მიწერას. მართლაც, დღეს, როცა გამარჯვებული ანტანტი მიადგება საქართველოს კარზე, სწორეთ სხვას უნდა ეჭიროს ხელში საგარეო მინისტრის პორთფელი. ეს პარლამენტური პრაქტიკა უთუოთ შესაფერია. ასეთ შემთხვევაში თვით კაბინეტიც უნდა შეცვალოთო, მაგრამ ეს პრაქტიკულათ უხერხულია ალბათ, ვინაიდან შესაფერი კანდიდატები არც ისე ადვილათ მოსაძებნია. შეიძლებოდა კაკის3 დაყენება სათავეში, მაგრამ ეს მან არ ინდომა ალბათ და გულიც არ ერჩის, საუბედუროთ მას, სამუდამოთ დათმოს რუსეთის ორიენტაცია. რაც შეეხება ევგენის კანდიდატურას, ეს არაა ურიგო. თუმცა, ისიც კაკისავით რუსეთისაკენ იყურება. ის არის დისციპლინის კაცი და ვფიქრობ, დაიცავს პარტიის პოზიციას, რომელიც, იმედია, დამოუკიდებლობაში გამოიხატება. ერთია მხოლოდ: ზარმაცია და უილაჯო, ცოტა მაფიქრებს, ვაითუ ენერგიული საქმიანობა ვერ გამოიჩინა. მისი მიკიბულ-მოკიბული მოლაპარაკება ალექსეევთან4 ცოტათი მაფიქრებს. პირადათ მე, დიდი ხანია გამოსაცვლელი ვიყავი, ამდენი ხანია მინისტრად ვიყავი და თბილისში არც კი ვყოფილვარ, რაც დამოუკიდებლობა გამოცხადდა! ანტანტისათვის მე მიუღებელი ვარ, ამას სუმბათაშვილიც5 მატყობინებს ბერნიდან და ეს არცაა გასაკვირი, როცა ბერლინში ვგებულობდი ამას. რა თქმა უნდა, არსებითათ ანტანტა სულაც არაა მართალი, ვინაიდან ჩემი ერთადერთი ორიენტაცია იყო და არის საქართველოს დამოუკიდებლობა და არა ამა თუ იმ კოალიციის ბატონობა საქართველოში. ელჩობა ბერლინში კარგიცაა და სასარგებლოც პირადათ ჩემთვის ასეთ საინტერესო დროს, მაგრამ საქმისთვის აჯობებს გადავბარგდე სადმე ნეიტრალურ სახელმწიფოში და განვაგრძო საქმიანობა, როგორც უბრალო მომაკვდავმა, საქართველოს დამოუკიდებლობისთვის. ვნახოთ, მ. წერეთლის გამოცვლა გადაწყვეტილია ალბათ იმავე მოტივით, მისი საქმიანობა ამ ომის დროს ანტანტას არ მოსწონს, რა თქმა უნდა, რომ ჩვენშიც ზოგიერთები მას და მის ამხანაგებს გერმანიის „აგენტებად“ თვლიან, ეს არაა სამართლიანი, ვინაიდან ისინი იღწვოდენ იდეისთვის - საქართველოს დამოუკიდებლობისთვის, ისინი იბრძოდნენ კიდეც რუსეთის წინააღმდეგ, მართალია, გერმანიის გვერდით, მაგრამ იმავე მიზნით. მათ არ ქონდათ მანდატი ერისგან, მოქმედებდენ საკუთარი პასუხისმგებლობით, მაგრამ გარემოებამ მოიტანა, რომ მათი ნამოქმედარი გამოადგა ერს, რამდენათაც გერმანია დაინტერესდა კიდეც ადრე ჩვენი ქვეყნის სვე-ბედით და როცა აქ ჩამოვედი, ნიადაგი რამდენათმე მომზადებული დამხვდა“.
ბერლინში მყოფი აკაკი ჩხენკელი გერმანიის რევოლუციის ამბების მომსწრე გახდა, რამაც მის მოგონებებში ჰპოვა ასახვა: „მე ვფიქრობ, რევოლიუცია იხსნის გერმანიას სრულის განადგურებისაგან, ის მისცემს მას ადამიანურ ზავს. მეტსაც ვიტყვი, რევოლუცია მიანიჭებს გერმანიას იმავე პირველობას პოლიტიკურ აღმშენებლობის საქმეში, როგორც მას ეჭირა სამართლიანათ მეცნიერებისა, ტეხნიკის და მუყაითობის სფეროში ...“ (ბერლინი, 9 ნოემბერი, 1918 წელი).
გენერალ ფონ ლოსოვის წერილი ფოთიდან აკაკი ჩხენკელისადმი, საქართველოს საზღვრების დასაცავად გერმანიის მიერ ჯარის ნაწილებით დახმარების აღმოჩენის შესახებ.
დედანი. გერმანულ ენაზე. 28 მაისი, 1918. (დაცულია საქართველოს ეროვნულ არქივში)
General von Lossow's letter from Poti to Akaki Chkhenkeli, about finding help from Germany with army units to protect the borders of Georgia.
In German language. May 28, 1918. (Preserved in the National Archives of Georgia)
აკაკი ჩხენკელი ბერნში
აკაკი ჩხენკელი ბერლინიდან ბერნში (შვეიცარია) გაემგზავრა შეთანხმების სახელმწიფოთა წარმომადგენლებთან საქართველოს შესახებ მოსალაპარაკებლად (გაზ. „საქართველოს რესპუბლიკა“, საინფორმაციო ბიუროს ცნობები, 1918, 15 ნოემბერი, №92).
აკაკი ჩხენკელის სიტყვა ბერნის საერთაშორისო სოციალისტურ კონფერენციაზე
„ინტერნაციონალი ამდენხანს იცნობდა ქართველ სოციალ-დემოკრატებს, როგორც რუსეთის სოციალ-დემოკრატიული პარტიის წევრთ (მენშევიკებს). და თუ ეხლა ჩვენ გამოვდივართ, როგორც საქართველოს დამოუკიდებელი სოციალ-დემოკრატიული პარტიის წარმომადგენელნი, ეს მიტომ კი არა, რომ ჩვენ გვეღალატოს რუსეთის დიდი რევოლუციისთვის, ან გამოგვეცვალოს ჩვენი რევოლუციონური თვალსაზრისი, პირიქით, დავიფარეთ ჩვენს ქვეყანაში რევოლუციონური პრინციპები და მისი მონაპოვარი; აზიისა და ევროპის საზღვარზე შევქმენით თავისუფალი სახელმწიფო.
ჩვენში სუფევს სრული თავისუფლება ბეჭდვის, კრების, კავშირების და გაფიცვის. ცხოვრებაში გატარებულია რვა საათის სამუშაო დღე. ოთხ წევროვანი საყოველთაო საარჩევნო უფლება ვრცელდება ორივე სქესზე, როგორც საერობო და თვითმმართველობის არჩევნებში, აგრეთვე პარლამენტშიაც.
თქვენ იცით, რომ ყოველივე ეს უფლებანი მოსპობილია რუსეთში. მე თვითონ ვიყავი წევრი რუსეთის დამფუძნებელი კრებისა, რომელიც გარეკილ იქნა ბოლშევიკების მიერ.
აგრარული საკითხიც გადაჭრილია ჩვენში. მემამულეთა მიწები დაყოფილია გლეხთა შორის. უმცირესობათა ეროვნული უფლებანი დაცულია.
საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრ აკაკი ჩხენკელის მიმართვა შვეიცარიის კონფედერაციის პრეზიდენტისადმი. 15 ოქტომბერი, 1918.
საქართველოს მთავრობამ მიიღო ცნობა შვეიცარიის კონფედერაციის მზაობის შესახებ მის მიერ საქართველოს რესპუბლიკის აღიარების საკითხის განსახილველად. საქართველოს მთავრობა, რომელიც მოწადინებულია საერთაშორისო საზოგადოებასთან მჭიდრო ურთიერთობების დამყარებით მუშაობს როგორც ომში ჩართულ ასევე ნეიტრალურ სახელმწიფოებთან საქართველოს საერთაშორისო იურიდიული სტატუსის მოსაპოვებლად. ამ მიზნით საქართველოს რესპუბლიკა აგზავნის თავის სპეციალურ წარმომადგენელს, მიხეილ სუმბათაშვილს, შვეიცარიის კონფედერაციაში. (დაცულია საქართველოს ეროვნულ არქივში)
Address of the Minister of Foreign Affairs of Georgia, Akaki Chkhenkeli, to the President of the Swiss Confederation. October 15, 1918.
The Government of Georgia received a notification about the readiness of the Swiss Confederation to discuss the issue of its recognition of the Republic of Georgia. The government of Georgia, which is eager to establish close relations with the international community, is working with both warring and neutral states to gain international legal status of Georgia. For this purpose, the Republic of Georgia sends its special representative, Mikheil Sumbatashvili, to the Swiss Confederation. (Preserved in the National Archives of Georgia)
პოლიტიკური გამარჯვება არგუნა საქართველოს ორმა გარემოებამ:
1. სოციალ-დემოკრატიულ პარტიას თანაუგრძნობს მცხოვრებთა დიდი უმრავლესობა;
2. ქართველი ერი დიდ ინტერესს იჩენდა მომენტისადმი და ჰქონდა მასზე საღი წარმოდგენა. სოციალ-დემოკრატიულ ფრაქციას, რომლის თავმჯდომარეც არის თქვენთვის ცნობილი ამხ. წერეთელი, ჰყავს დიდი უმრავლესობა პარლამენტში, რომლის თავმჯდომარეც არის აგრეთვე თქვენთვის ცნობილი ამხ. ჩხეიძე. ჩვენი პარტიის დამაარსებელი ამხ. ჟორდანია საქართველოს მთავრობის თავმჯდომარეა. სოციალ-დემოკრატიული პარტიის ხელშია მინისტრების მთავარი პორტფელები: შინაგან საქმეთა მინისტრის, გარეშე საქმეთა მინ., სამხედრო მინ. და მიწათ-მოქმედებისა და შრომის მინისტ.
სოციალ-დემოკრატიულ პარტიას ჰყავს არა ნაკლებ 70000 წევრისა, რომელნიც შესდგებიან ორგანიზაციულად შეკავშირებულ მუშებისა და გლეხებისაგან. პროფესიონალურ კავშირებსა და სხვებს კიდევ მეტი წევრი ყავთ. ეს მცირე ცნობები გაჩვენებთ თქვენ ჩვენი ცხოვრების პირობებს.
მიტინგი თბილისში, ტრიბუნასთან სიტყვით გამოდის ჯეიმს რამსი მაკდონალდი. (დაცულია საქართველოს ეროვნულ არქივში)
Rally in Tbilisi, James Ramsay Macdonald gives a speech at the tribune. (Preserved in the National archives of Georgia)
დღემდე ჩვენ არ გვიცნეს დიდმა სახელმწიფოებმა, ეს ალბათ, მით აიხსნება, რომ ჩვენს მხარეში უმთავრეს როლს თამაშობენ სოციალისტები. არ უნდათ გვიცნონ ჩვენ, მიუხედავათ იმისა, რომ სრულიად დამოუკიდებელი ვართ. ის მხარე, რომლის მთავარი სახელმწიფოებრივი მოღვაწენი თქვენი ამხანაგები არიან უპირველესად, რასაკვირველია თავისი დამოუკიდებლობის აღიარებას მოელის ინტერნაციონალისაგან. ჩვენ დარწმუნებული ვართ, ეს მოხდება დღეს.
მიტინგი თბილისში, ტრიბუნასთან სიტყვით გამოდის ალბერტ ინგელსი. (დაცულია საქართველოს ეროვნულ არქივში)
Meeting in Tbilisi, Albert Ingels gives a speech at the tribune. (Preserved in the National archives of Georgia)
ეს მორალური აღიარება ჩვენთვის დიდმნიშვნელოვანია. მაშინ ჩვენ გაორკეცებულ ენერგიით მოვითხოვთ პარიზის კონფერენციაზე ჩვენი დამოუკიდებლობის აღიარებას“ (გაზ. „საქართველოს რესპუბლიკა“, აკაკი ჩხენკელის სიტყვა ბერნის საერთაშორისო სოციალისტურ კონფერენციაზე, 1919, №122).