ნ. ჟორდანიას საპასუხო სიტყვა
მოქალაქენო, იმ შენიშვნებში, რომელითაც ჩემს წინააღმდეგ გამოილაშქრეს ზოგიერთმა ორატორებმა, მე ავირჩიე რამოდენიმე მუხლი, ისეთი მუხლები, რომელთაც აქვთ საერთოდ პოლიტიკური მნიშვნელობა და მინდა ამ მუხლების შესახებ ვილაპარაკო. ეკონომიურ კითხვებზე აქ უკვე ილაპარაკა ბ. ავალიანმა და კიდევ წინათ მეორე საკითხზე ილაპარაკა მომარაგების მინისტრის ამხანაგმა.
აქ, უპირველეს ყოვლისა, მიაქციეს ყურადღება თვით ამ კაბინეტის გადაჯგუფებას, ამ მინისტრების შეფასებას და სთქვეს: აქ რაღაცა ამბავია, რაღაცა საიდუმლოებაა, თორემ რატომ ეხლა მოაგონდათ, რომ სამი კაცი ახლა დანიშნეს მინისტრებათო. მე მგონია, რომ საიდუმლო არაფერი არ არის იმისთვის, ვინც საერთოდ ადევნებს თვალყურს პოლიტიკურ ურთიერთობას და ანგარიშს უწევს ცხოვრებას. ჩვენ არასოდეს არ გვქონია პრინციპად, რომ 5, 10 თუ ოცი ყოფილიყო მინისტრი. ასეთი პრინციპით ჩვენ არასოდეს არ ვხელმძღვანელობთ; ეს არის კითხვა მიზანშეწონილების, პრაქტიკული მოთხოვნილებისა, და არა პრინციპისა. თქვენ იცით, რომ ლოიდ-ჯორჯმა 12 მინისტრის მაგივრად აიყვანა 20 მინისტრი. ეს იქ მოულოდნელი არ ყოფილა და არ წაურთმევიათ ლოიდ-ჯორჯისათვის უფლებები, რომ მას 12 მინისტრის მაგივრად 20 აეყვანა. ამის გამო მის წინააღმდეგ არც ერთ ჯგუფს, პარტიას, არაფერი უთქვამს. ეს იქნებოდა სადავო მაშინ, რომ ამით იცვლებოდეს პოლიტიკა. აქ მართლა შეიცვალა თუ არა ჩვენი პოლიტიკა? აქ ზოგიერთმა ორატორებმა დიდი პოლიტიკური დებატები გამართეს, თითქოს ახალი კაბინეტი გამოცხადდა და უნდა გააკეთოს რაღაც ახალი რამ. ჩვენი პოლიტიკა სრულებით არ შეცვლილა, მაშასადამე, პრინციპი რჩება ის, რაც იცით და გვაქვს. მხოლოდ ეს მინისტრების აყვანა და კაბინეტის ცვლილება და გადაჯგუფება არის პრაქტიკული კითხვა და პრაქტიკული საჭიროებისაგან გამომდინარეობს. აქ ბ-ნი ვეშაპელი შეეხო ამ კითხვას და მოიხსენია მინისტრის პირადობა. უნდა ვსთქვათ აქ ყველას საგულისხმიეროთ, რომ ამ ტრიბუნიდან არ უნდა იყოს სხვისი სიტყვა დამახინჯებული. ეს შეიძლება საგაზეთო პოლემიკაში, მაგრამ აქ კი დაუშვებელია. აქ იწერება ყოველი სიტყვა და ამიტომ ყველას, ვისაც სურს ჩემი სიტყვის შესახებ ლაპარაკი, შეუძლია მოითხოვოს სტენოგრამა და წაიკითხოს. აქ მე არ მითქვამს, რომ სამხედრო მინისტრმა ყველაფერი გააკეთა-მეთქი; მე ვთქვი, რომ საფუძველი ჩაყრილია და ამ საფუძველზე უნდა აშენდეს მაგარი, მტკიცე და მამაცი ჯარი. ასე რომ, ახალ მინისტრს საპატიო საქმე და დიდი ალაგი აბარია და მაშასადამე, მის მხნეობაზეა დამოკიდებული ჩვენი იმედები. ჩვენ ვიწვევთ მინისტრს და ვიცით, რომ ის ამ მოვალეობას აასრულებს.
არც ის მითქვამს, რომ ახალი მინისტრი იმისთვის არის მოწვეული, რომ მან კოდიფიკაცია მოახდინოს. მე არა ვარ იურისტი, მაგრამ ვიცი მაინც, რომ კოდიფიკაცია ნიშნავს არსებული კანონების აწყობას. აქ კი ლაპარაკი არის ახალ სამოქალაქო კანონების გამოცემაზე, რომელიც შეეფერება ჩვენს დემოკრატიულ რესპუბლიკას. ამ სამოქალაქო კანონებშია საქმე. ვინც იცის ცხოვრების ამბავი, ვინც შორიდან მაინც უყურებს ძირითად კითხვებს, სწორედ სამოქალაქო დებულება არის ძირითადი და ამ დიდი საჭიროების საქმისათვის მოწვეული მინისტრი არსენიძე არის თავის ალაგას.
აქ ერთმა ორატორმა, შენგელაიამ, დააყენა კითხვა ფორმალურად: აქვს თუ არა მთავრობის თავმჯდომარეს უფლება, რომ თავისი უფლებით მოახდინოს ეს მინისტრების გადაჯგუფება. უნდა ვსთქვათ, რომ ამ მხრით, ფორმალურად, სწორედ რომ ვერაფერი სანუგეშო მდგომარეობაში არის შენგელაია. არავითარი ფორმა, არავითარი კანონი სამინისტროს და მინისტრების შესახებ არ არსებობს (ლ. შენგელაია: მით უარესი!). ეს სხვა საქმე არის, მაგრამ მე ვამბობ იმას, რაც არის (შენგელაია: ფორმულა?). ფორმულაში, რომელიც დამფუძნებელმა კრებამ მიიღო, სწერია, რომ თავმჯდომარემ მთავრობა შეადგინოსო და არა ის, თუ 5 ან 10 მინისტრი მოიწვიოსო; და ვინაიდან მე ვთქვი, რომ არავითარი ფორმა გარდა იმისა, რაც შემოვიღეთ, არ არსებობს და ამას მოგახსენებთ, მიიღებთ ამას თუ არა, ეს დამფუძნებელი კრების საქმეა. მაშასადამე, არ არის რაიმე ფორმალური დარღვევა. უნდა გითხრათ, რომ მთავრობისათვის, მინისტრებისათვის, არა გვაქვს არავითარი დებულება. ის ძველი დებულება, რომელიც არსებობს რუსეთში და რომლითაც სარგებლობა შეიძლებოდა, ჩვენში დიდი ხანია გაუქმებულია. პირველი ტომი კანონებისა გაუქმებულია და არავითარი ტომი არა გვაქვს და თავის თავად ცხადია ვლაპარაკობთ იმაზე, რაც მიიღო დამფუძნებელმა კრებამ: ეს არის ჩვენი კანონი, ჩვენი ტომი. უეჭველია, როდესაც შემდეგ იქნება კონსტიტუცია მიღებული, რასაკვირველია, ისიც იქნება, თუ რამდენი პირისაგან შესდგებოდეს მთავრობა და რამდენი სამინისტროები იქნება, მაგრამ დღეს არ არის. ამიტომ ბ. შენგელაიას შეკითხვა არის სრულიად უბრალო. აი, სწორედ ის რეზოლიუცია, რომელიც იქნება დამფუძნებელი კრების მიერ მიღებული, აი, ეს არის ჩვენი ფორმალური მხარე, ეს არის ჩვენი კანონი და მაშასადამე, სხვა კანონი არც გვქონია და არცა გვაქვს (ლ. შენგელაია: ფორმულაში ნათქვამი იყო - მთავრობის შედგენა მიენდოსო). ბ-ნო შენგელაია, მე ეს მოგახსენეთ და სწორედ მაკვირვებს, რომ არ დაგიგდიათ ყური. დიახ, მთავრობის თავმჯდომარემ უნდა მთავრობა შეადგინოსო, იყო ნათქვამი ფორმულაში, და მე კიდევაც შევადგინე მთავრობა; რასაკვირველია, სამინისტროებიც მქონდა და მინისტრებიც მყავდა.
აქ სამინისტროს დაარსების დასაბუთება ზოგიერთებმა დამიწუნეს. აქ ბ. ღლონტმა სთქვა, რომ რა ახალი ამბავი არის, სპეკულიატიური კანონის არსებობაო, ეს დიდი ხანია არსებობს, ძველი ამბავია და აქამდე სად იყავით, დღემდი უნდა დაგეარსებინათო. უნდა ვსთქვა, რომ მართალია. არის იმნაირი პოლიტიკა, როცა ამბობენ, რომ ეს ყველაფერი წინათ ყოფილაო. აი, „ურიელ აკოსტაში“ ერთი მოხუცი იტყვის ხოლმე - ეს ყოფილა დიდი ხანიაო. ჩვენ ვამბობთ, რომ რაც დღეს არის, ეს არის ცხოვრების მოთხოვნილებისა, ამას ცხოვრება აყენებს დღიურ წესრიგში და ამას უნდა გავუწიოთ ანგარიში. მე ვამბობ: დღიურ წესრიგში ეხლა სდგას ეს კითხვა მთელი თავისი სიმწვავით, როგორც არ იდგა არც რევოლიუციის პირველ დღეებში, არც ომიანობის დროს. თქვენ იცით, რომ ომიანობის დროს არ ყოფილა ის ეკონომიური სიმწვავე, როგორც არის დღეს. მაშინ პური შაური ღირდა, ახლა კი 10 მან. და მეტიც. საქმე იმაშია, რომ ომიანობის დროს იყო ნამუშევარი ბევრი თაობისა, ეს იყო დაგროვილი და ამას 10-20 მილიონი სჭამდა და სვამდა. და შემდეგ, როცა ეს გამოილია და არაფერი არ გაკეთებულა გარდა ომისა და ამ ჯარისკაცებს არც მოუმკიათ და არც უთესიათ, ეხლა ყველა დაგროვილი გამოილია. ეს ეკონომიური სიმწვავე ეხლა იჩენს თავს იმიტომ, რომ ეხლა არის დალეული წინანდელი თაობის მიერ დაგროვილი სიმდიდრე და ამიტომ თავის თავად ცხადია, რომ იმ დროს არ ყოფილა ეს სიმწვავე, რომ ჩვენ სამინისტრო დაგვეარსებინა (ღლონტი: წინათ არ არსებობდა?). მართალია, მომარაგების სამინისტრო იყო დაარსებული კერენსკის დროს, მაგრამ ეს იყო გამოწვეული იმით, რომ ჯარისთვის მიგვეწოდებინა ის პური, რომელიც ყველგან იყიდებოდა და რომ ჯარს უკეთ მიწოდებოდა ეს პური, იყო დაარსებული ეს სამინისტრო. ამ ჟამათ კი სპეკულიატიურ კაპიტალს მიეცა ფართო ასპარეზი და ამ ასპარეზზე ჩვენც უნდა გამოვიდეთ და ამ კაპიტალს უნდა შევებრძოლოთ. აქ ამბობენ, რომ რა შუაშია აქ შრომის სამინისტროვო, ის თავისთვის უნდა იყოსო. ეს რასაკვირველია, არ არის პრინციპიალური კითხვა, ეს არის, ასე ვსთქვათ, ერთგვარი პრაქტიკული მოსაზრება: სად სჯობდა, რომელ სამინისტროში უფრო მოხერხდებოდა მომარაგების სამინისტროს მოქცევა. და ვინაიდან მე ვთქვი, რომ შრომის პოლიტიკა არ შეიძლება ისე გავატაროთ, როგორც წინათ, როდესაც უფრო იაფი იყო სასმელ-საჭმელი, შრომის პოლიტიკას უნდა ვამყარებდეთ არა ცარიელ სიტყვებზე, არამედ ხალხს უნდა მოუტანოთ ის, რაც მას სჭირია, თორემ რამდენიც არ უნდა ელაპარაკოთ ლამაზი სიტყვები და უთხრათ: „არ ვარგა გაფიცვები, ერთი და მეორე, ამით თუ არაფერს მოუტანთ, ცარიელი სიტყვები ვერავის დააკმაყოფილებს“. ჯერ კიდევ ამ მომარაგების სამინისტროს დაარსებამდე 50 მილიონი მანეთი გამოვიღეთ და მივეცით შრომის სამინისტროს და აი, ამ ფულით მუშებისათვის მას უნდა ეყიდნა საჭირო სურსათ-სანოვაგე ისე, რომ სანამ ჩვენ სამინისტროს დავაარსებდით, უკვე ავიღეთ ეს ალღო, შრომის სამინისტრომ უკვე დაიწყო მოქმედება. ჩვენ ეს ფაქტი დავადასტურეთ და მას მივეცით ერთნაირი იურიდიული აზრი, სანქცია (ისმის ხმა: „ცუდი აზრია“!). ჩვენ ვსჯით იმისდა მიხედვით, თუ რანაირ პირობებში გვაყენებს ცხოვრება და რანაირ მოთხოვნილებებს გვიყენებს. თქვენ გვითხარით, შეეფერება თუ არა ეს მოთხოვნილება იმ პასუხს, რომელიც თქვენ მოგახსენეთ. გარდა ამისა, უნდა გითხრათ, რომ თუმცა მინისტრი ვარ, მაგრამ ძალიან დიდი წარმოდგენა არა მაქვს იმაზე, როცა სურსათს ანაწილებენ ჩინოვნიკები. აი, სწორედ შრომის სამინისტროში არიან არა ჩინოვნიკები, არამედ საუკეთესო წარმომადგენლები ისეთი კოოპერატორებისა, რომელნიც მუშათა კოოპერატივებში მუშაობენ და იმათ ხელში არის ეს საქმე. მაშასადამე, აქ არის პრაქტიკული გამოცდილება...
(ღლონტი: „აღორძინებაში“ რა ხდება?) - ეს მე არ ვიცი. გუშინ და დღეს იმიტომ ვართ აქ, რომ სამინისტროს ამბები ვიცით, და უნდა მოგახსენოთ, რომ „აღორძინებაში“ ცუდი ამბავი მოხდა, ეს სამინისტროს არ გაეპარება.
აქ ჩვენ გვითხრეს, რომ რა პოლიტიკაა ის, როცა ერობას, თემს, ქალაქს - სუყველას თავისი პოლიტიკა აქვს. მართალი ვსთქვათ, ეს კრიტიკა, შენიშვნა რამოდენიმეთ მართალია. იმას ჩვენც ვებრძვით, რომ თვითეულ ერობას არ ქონდეს სადარაჯოები გაკეთებული და ძველებურ ფეოდალური დროის მსგავსად არ ქონდეს საბაჟოები. მაგრამ თქვენ არ მიგვითითებთ იმ საშუალებებზე, რომლითაც უნდა შევებრძოლოთ. მაგ., როცა თქვენ აირჩიეთ მთავრობის თავმჯდომარე, მიეცით მას რაიმე უფლება? არავითარი ძალა-უფლება მისთვის არ მიგინიჭებიათ. მთავრობის თავმჯდომარისათვის და მინისტრებისათვის არ მიგიციათ ის უფლებები, რომ ამ პირებმა ასეთი მოვლენის წინააღმდეგ მიიღონ რაიმე ზომები (შენგელაია: სასამართლო?). თქვენ იცით, რომ სანამ სასამართლოში საქმე გათავდება, მანამ ბევრი რამე დაინგრევა. სამი ინსტანცია არის და სანამ ამ ინსტანციებს გაივლიდეს, ეს კითხვა მოწონებული იქნება: მანამ საქმე ან დაინგრევა, ან აშენდება (ა. ასათიანი: განა თქვენ არ ბრძანებთ, რომ საქართველო ერთად ერთი ქვეყანაა, სადაც მთავრობას მოხელეები არ ყავსო). დიახ, მოხელეები არ ყავს ცენტრალურ მთავრობას. გთხოვთ, ნუ შეაკეთებთ იმას, რაც მე ვსთქვი. მე ვსთქვი, რომ ცენტრალურ მთავრობას პერიფერიებში თავისი მოხელეები არ ჰყავს-თქო. ეს იმას კი არ ნიშნავს, რომ ვინმეს იქ არ ყავდეს მოხელეები - იქ არიან ადგილობრივი თვითმმართველობის მოხელეები; ხოლო დამოკიდებულება ერობათა და ცენტრალურ მთავრობას შორის ჯერ არ არის ჩამოყალიბებული. ეს დიდი კითხვა არის, მაგრამ სანამ ეს ჩამოყალიბდებოდეს, მანამ ჩვენ არა გვაქვს ძალა, რომ მოხელეთა უკანონობას შევებრძოლებით. მე პარტიულ ყრილობაზედაც ვსთქვი, რომ ჩვენში მეტად ძნელი გახდა დაცვა კანონიერებისა, იმიტომ რომ არავის სურს მოთავსდეს კანონის ფარგლებში, არამც თუ მოხელეს, არამედ უბრალო მოქალაქესაც. იმას უნდა აღზრდა, უნდა დისციპლინა. ამისთვის საჭირო არის მაგარი ხელი და ეს ხელი თუ გვექნება, მაშინ ჩვენ მოვახერხებთ კანონიერების დაცვას.
ყოველ შემთხვევაში, როცა აფასებთ მთავრობის პოლიტიკას, უნდა შეაფასოთ ის არა განყენებულად, არამედ იმის ნაყოფის და გვარად. მე შემიძლია ვთქვა ერთი რამ: რომ ეკონომიური მდგომარეობა, რომელიც არის ყოფილ რუსეთის ტერიტორიაზე აღმოცენებულ სახელმწიფოებში, გაცილებით უარესია, ვინემ ჩვენი სახელმწიფოსი. იქ, სადაც პური ყოველთვის აუარებელი იყო, განიცადეს საშინელი სიძვირე. მაგ., როსტოვი. იქაც უფრო ძვირია პური, ვინემ ჩვენში. აიღეთ, თუ გნებავთ, ბათუმი და ბაქო: იქაც უფრო ძვირია, ვინემ აქ. შედარებით სხვა სახელმწიფოებთან, ჩვენ რაღაცას ვახერხებთ და ეს უნდა უკვირდეს ადამიანს. კაცო, ეს რა ხდება, რომ იმისდა მიუხედავად, რომ იქ ფული არის, აქ კი ბონი, ცხოვრება იქ უფრო ძვირია, ვიდრე აქ (ღლონტი: ვინ გააკეთა ეს? სპ. კედია: რაშია სეკრეტი?). ეს სასწაული არ არის. ეს არის საღი პოლიტიკის ნაყოფი. საღ პოლიტიკას პურის მოტანაც შეუძლია. და იმ პოლიტიკას რომ გავყვეთ, რომელზედაც შენგელაია ლაპარაკობდა, მაშინ აქ პური კი არა, ქვა-ქვაზე არ დარჩება. აი, ბატონებო, თქვენ გახსოვთ, რა ილაპარაკა შენგელაიამ: „ჩვენში არც თავისუფლებაა, არც არაფერი; კაპიტალისტური პოლიტიკის მომხრენი ვართ, და სხვ.“ არ ვიცი, თუ ჩვენში არ არის თავისუფლება, მაშინ სად არის? უეჭველია, არ არის თავისუფლება იმათთვის, ვინც ანგრევს რკინის გზებს, ეცემა ჩვენს გვარდიას, კომისარიატს და სხვა, ვინც აწყობს ასეთ შეიარაღებულ გამოსვლებს. თუ ბ. შენგელაიას სურს ამათ მივცეთ თავისუფლება, მაშინ თავისუფლება უნდა მივცეთ იმათაც, ვინც ქურდობს და კაცს კლავს. ეს ნიშნავს თავისუფლებას? ასეთი თავისუფლება ჩვენ არ გვწამს და ამას რამოდენიმედ აქვს გავლენა იმაზე, რომ ჩვენში შედარებით პური იაფია.
აქ სთქვეს: არც მარჯვნივ, არც მარცხნივ - ეს ნიშნავს ცოტა რევოლიუციისაკენ, ცოტა ბურჟუაზიისაკენო. მე ვიცი ერთი პარტია, რომელიც ფიქრობდა: ცოტა რევოლიუციისაკენ, ცოტა რეაქციისაკენო, და ამით დაიქცა რუსეთი. ეს არის რუსეთის სოც.-რევოლიუციონერთა პარტია (გობეჩია: ჩხეიძე და წერეთელი ხომ იქ იყვნენ?). იყვნენ, მაგრამ იმათ გვერდთ ედგნენ ესერები, რომელნიც ეუბნებოდნენ, რომ ყველა ქალაქებში ესერები ვართო; მხოლოდ ესერები ნიშნავს ამას: ცოტა რევოლიუციისაკენ, ცოტა რეაქციისაკენ, და ამან დაანგრია რუსეთი. ჩვენ ვიდექით და ვდგევართ რევოლიუციის ნიადაგზე და თქვენ დამისახელეთ რომელიმე რევოლიუციონური მთავრობა ან პარტია, რომელმაც მოახერხა გატარება თავის ქვეყანაში ისეთი რეფორმების, რომელიც აქ მოვახდინეთ. დამისახელეთ ამისთანა მთავრობა და მაშინ თქვენ მართალნი იქნებით, მაგრამ თქვენ ამისთანა მაგალითს ვერ მოიყვანთ (სპ. კედია: რევოლიუცია ხომ ფოსტით მივიღეთ?) ფოსტით მიღებულსაც, ბ-ნო სპირიდონ, მოვლა უნდა. აი, მე ვამბობ, რომ შენგელაიას პოლიტიკას ჩვენ ვერ ვაწარმოებთ და ვინაიდან ამ პოლიტიკას ვერ ვაწარმოებთ, ამიტომ რასაკვირველია, არის ის, რომ სხვათა შორის აქ ცხოვრება უფრო იაფი არის, ვიდრე იმ მოსკოვში, საითკენაც შენგელაია იყურება (გობეჩია: везетъ, везетъ). ბ. везетъ, везетъ, მაგრამ ჭკუაც ხომ უნდა! (სპ. კედია: сегодня везетъ, завтра везетъ...)
ჩვენი ეკონომიური პოლიტიკა გახლავთ შემდეგი: ჩვენ დარწმუნებულნი ვართ, რომ ევროპიდან ვერაფერს დიდს ვერ მივიღებთ, შეიძლება სრულებითაც არაფერი მივიღოთ (შენგელაია: აზიიდან?). აზიაში ასათიანი იყურება და იმას კითხეთ. ჩვენ ვფიქრობთ, რომ ისე უნდა მოვაწყოთ ჩვენი ცხოვრება, რომ მიწა-წყალმა მეტი ნაყოფი მოგვიტანოს. ეს არის ჩვენი უაღრესი მიზანი, რომ ჩვენში ყველა მიწა ყოველნაირი საშუალებით იქნეს გამოყენებული; რომ ჩვენ ასე თუ ისე დავაგროვოთ და დავამზადოთ ის სურსათი, რომელიც ჩვენს ხალხს ესაჭიროება. სწორედ ეს არის ერთნაირი პრაქტიკული დღევანდელი მიზანი და ჩვენ თუ ამას მივაქციეთ ყურადღება და თუ ამისთვის ერთგვარი თანხაც გავიღეთ, მე მგონია, ამ მიზანს მივაღწევთ. აქ ორი მაზრა ისეთია, რომ იქ პური დავთესოთ; მარტო ის პური ეყოფა მთელს საქართველოს (ვეშაპელი: ამ ზამთრისთვის?). ამ ზამთრისათვის არის ის, რომ დღეს გამოვითხოვეთ 250 მილიონი მან. და ამაზე არის აშენებული ის გეგმა, რომელიც შემუშავებული აქვს შრომის სამინისტროს. თავის თავად ცხადია, რომ თუ ისეთი იდეალი დავისახეთ, როგორც ასათიანს ქონია - სპარსეთი, მაშინ უნდა ვქნათ ის, რაც იქ არის: პარლამენტი დავითხოვოთ, რკინის გზები მოვშალოთ, ლიტერატურა არ იყოს, ტელეფონი მოვშალოთ, ე.ი. ჩავვარდეთ ისეთ მდგომარეობაში, რომელშიაც ვიყავით 100 წლის წინათ და შეიძლება ერთი ნატეხი პურის, ან მჭადის, ან ნესვით და საზამთროთი ვირჩინოთ თავი. მაგრამ ჩვენ გვაქვს ერთნაირი კულტურა და მოთხოვნილებები და ვინაიდან ჩვენ ვართ კულტურულ ხალხთა შორის, არ გვინდა უკან დაბრუნება! (კედია: არც სპარსეთის ბრინჯი გვინდა?) ჩვენ სპარსეთის ბრინჯისათვის ხელს ვერ ავიღებთ, ვერც რკინის გზებზე და ვერც ჩვენს კულტურაზე.
აი, ჩვენი ეკონომიური პოლიტიკა არის ის, რომ იმ კულტურულ და ცივილიზაციის დონეზე შევაჩეროთ, რომელზედაც დღეს ვართ: თუ წინ არ წავალთ, უკან მაინც არ უნდა წავიდეთ. აი, ამისთვის არის საჭირო მთელი მომარაგება და ამაზე არის, ბატონებო, აგებული მთელი ჩვენი პოლიტიკური და ეკონომიური წყობილება, რომ ამ კულტურულ და ცივილიზაციის გზიდან არ გადავიდეთ. შეიძლება ვინმეს ეჩქარებოდეს, მაგრამ ამაზე უნდა მოგახსენოთ, რომ აჩქარებული კვიცი ხრამში გადავარდებაო (ვეშაპელი: დედას რომ გაუსწრებს, არა?) დიახ. (ვეშაპელი: დედა თქვენა ხართ?) ამიტომ ის პოლიტიკა, რომელსაც აწარმოებს დღევანდელი მთავრობა, შეიძლება არ იყოს აჩქარებული პოლიტიკა, მაგრამ არც დაყოვნებით, არც აჩქარებით. მაგონდება ერთი ინგლისელის თქმულება: ნელა, მაგრამ მალე... ნელა, მაგრამ არა უკან, არამედ, სადაც დავდგით ფეხი, უნდა წავიდეთ წინ, და თუ წინ არა, უკან მაინც არ უნდა წავიდეთ. ასეთი სიარულით მივალთ იმ საფეხურამდე, რომელსაც ქვიან ჩვენი საბოლოო მიზანი (ასათიანი: სოციალიზმი!) დიახ, ასეთი სიარულით, მაგრამ ისე აჩქარებით, როგორც სურს ზოგიერთებს, ვერ მივალთ ამ მიზნამდე. და ის რევოლიუცია, რომელზედაც შენგელაია ამბობდა, პერმანენტული რევოლიუციიდან გადაიქცევა პერმანენტულ შიმშილად. სოციალიზმი კი შიმშილს არ ნიშნავს. თქვენ თუ გგონიათ, რომ ბალშევიზმი სოციალიზმია, მაშინ სცდებით. ეს სრულებით არ არის სოციალიზმი. სოციალიზმი ის არის, რომ არ იქნება გაჭირვება. (ვინ შექმნის ამ სიმდიდრეს, ბურჟუაზია?) ხალხმა უნდა შექმნას. უნდა ვსთქვათ, რომ ბურჟუაზია ვერ შექმნის. მაგრამ თუ მარქსიზმი იცით, უნდა იცოდეთ, რომ მუშა ხალხი არის მემკვიდრე ბურჟუაზიისა.
ამ გზაზე ვდგავართ ჩვენ და არ ვფიქრობთ, რომ ჩვენში სხვა რომელიმე კლასი, გარდა მუშათა კლასისა და დემოკრატიულად განწყობილი გლეხობისა, შექმნას ეკონომიური სიმდიდრე. მე ვამბობ, რომ ეს გზა არის ის გზა, რომელიც არჩეული აქვს დემოკრატიას - რეფორმების გზა და ასეთი სიარულით წინ მედგრად - ეს გზა არის არსებითად მისაღები ნაყოფიერი გზა. ამას მოსდევს მთელი ჩვენი დემოკრატია და ამას უნდა მისდევდეს დამფუძნებელი კრებაც. (ხანგრძლივი და მქუხარე ტაში).
რეზოლიუცია
მოისმინა რა მთავრობის თავმჯდომარის მოხსენება კაბინეტის რეორგანიზაციის შესახებ, დამფუძნებელი კრება იწონებს მის მიერ გადადგმულ ნაბიჯებს. უცხადებს მას სრულ ნდობას და ადგენს: სანამ კონსტიტუციით იქნებოდეს განსაზღვრული მთავრობის თავმჯდომარის კომპეტენცია, მიენიჭოს მას განსაკუთრებული უფლებანი მართვა-გამგეობისა და კანონიერების დაცვის საქმეში.
ერთობა. - 1920. - 6 იანვარი. - №4. - გვ. 2.
კამათი იხ. ერთობა. - 1920. - 4 იანვარი. - №3 - გვ. 2.
9.3 ნოე ჟორდანიას მოხსენება პარტიულ თათბირზე |
25 მარტი, 1920 წ.
ამხანაგებო! საქართველოს სოც. დემოკრატიულ პარტიას წილათ ხვდა იშვიათი ისტორიული როლი.
არა თუ იშვიათი, არამედ - ეს არის ერთად ერთი მაგალითი მთელს ისტორიაში. ასეთი როლი არამც თუ არ ჰქონია რომელიმე სოციალისტურ პარტიას, არამედ - ეს არ ჰქონია არც ერთ თანამედროვე პოლიტიკურ პარტიასაც კი. ეს როლი მდგომარეობს იმაში, რომ პარტიას მოუხდა არა მარტო დარღვევა ძველი პოლიტიკური და სოციალური ურთიერთობისა, არამედ - აშენება სრულიად ახალი სახელმწიფოსი, რომელიც პარტიის მოღვაწეობის ხანაში არ არსებობდა. და ამ ახალ სახელმწიფოს ფარგლებში მან უნდა მოაწყოს ახალი პოლიტიკური და სოციალური ურთიერთობა. ეს როლი შეიცავს ორ გვარ საქმეს, ერთი არის აგება ახალი სახელმწიფოს დემოკრატიულ ნიადაგზე, მეორე ამ ახალ, წინათ არ არსებულ სახელმწიფოში, რომელსაც აქვს ახალი ფარგალი, - ისტორიული, კულტურული, ეკონომიკური და ეროვნული. ჩვენი პარტია არა თუ თვითონ უნდა მოწყობილიყო, არამედ - უნდა მოეწყო მთელი სახელმწიფოებრივი ცხოვრება.
ყველა წინანდელი რევოლიუციები არღვევდნენ ძველ სახელმწიფო წყობილებას და შემდეგ ახალ წყობილებას აშენებდნენ იმავე სახელმწიფოს ფარგლებში, რომელშიაც წინათ მუშაობდენ.
ამ დიდ და ძნელ მუშაობას 2 წელია რაც ჩვენი პარტია სანაქებოთ აწარმოებს. ამ მუშაობის გზაზე ჩვენ ბევრგვარი დაბრკოლება დაგვხვდა წინ, დაბრკოლება როგორც საგარეო, ისე საშინაო, მაგრამ მიუხედავათ ყველა ამ დაბრკოლებისა, ჩვენ ყველგან გამოვედით გამარჯვებულნი.
რით აიხსნება ეს?
ეს აიხსნება ორი გარემოებით. ერთი იმით, რომ პარტიას ყოველ მომენტში ჰქონდა ნათელი პოლიტიკური წარმოდგენა. პარტია თან მისდევდა ყოველგვარ პოლიტიკური კონიუქტურის შეცვლას, ამას იგნებდა და სდგამდა შესაფერ ნაბიჯებს. ჩვენ ყოველთვის ვსჭრიდით იმ კვანძს, რომელიც უნდა გაჭრილიყო. ეს გვიხსნიდა მოსალოდნელ საფრთხისაგან. რომ ყოველთვის ნათელი და სწორი პოლიტიკური წარმოდგენა არ გვქონოდა, მაშინ ჩვენ ვერ მოვიპოვებდით იმ გამარჯვებებს რომელიც მოვიპოვეთ.
მეორე მიზეზი ჩვენი გამარჯვებისა იყო ის, რომ ჩვენს პარტიაში იყო მტკიცე ერთობა. ჩვენი პარტია ამ ორი წლის განმავლობაში მუდამ გამოდიოდა როგორც ერთი კაცი. მიუხედავათ მისი სიმრავლისა ის ამოძრავდებოდა ერთიანათ და ამ საერთო მოძრაობაში არ იყო დისონანსი და განხეთქილება. და ვინაიდგან პარტია ასე ერთსულოვნათ მოქმედებდა, მან ხალხში მოიპოვა დიდი გავლენა და მთელი ხალხი ამ პარტიის მედროშეობას ცნობილობდა და ცნობილობს. თუ ეს მართალია, თუ ეს ორი გარემოება იყო მიზეზი ჩვენი გამარჯვებისა, მაშინ ჩვენ ეს კითხვები დღესაც უნდა დავსვათ: გვაქვს თუ არა ნათელი წარმოდგენა დღევანდელ პოლიტიკურ მომენტზე ერთის მხრით, და მეორე მხრით, ვართ თუ არა გამსჭვალული ერთი აზრით, ერთი გრძნობით; თუ ეს ასე არის, მაშინ ვერავითარი ძალა ჩვენ ვერ დაგვძლევს და ყოველგვარ საფრთხიდან გამარჯვებულნი გამოვალთ.
ამ ერთი კვირის წინეთ იყო ბათომის დემონსტრაცია, ეს იყო ერთნაირი ბათომის ეპოპეია. აქედან შეიძლება ვინმემ დაინახოს, რომ ჩვენი დღევანდელი პოლიტიკური კვანძი არის ბათომის საკითხი. მაგრამ ეს არ არის მართალი.
ეს დემონსტრაცია ერთხელ კიდევ გვიჩვენებს ჩვენი ხალხის ერთობას ბათომის საკითხში, მაგრამ ამ გარემოებამ არავის არ უნდა დაუჩრდილოს სინამდვილე.
ბევრი იყო უკმაყოფილო იმით, რომ ბათომში არ შევედით და ამბობდენ: მთავრობამ ვერ შეასრულა მოვალეობა, ის გზიდან უკან წამოვიდაო, მაგრამ უნდა ვსთქვათ, რომ გლახა ტაქტიკოსია ის, ვისაც მხოლოდ წინ წასვლა შეუძლია და უკან დაბრუნება კი არა. ტაქტიკის მოქნილობა იმაშია, რომ თავისი მოქმედება უნდა შეუფარდო ახალ პირობებს, დაგროვილ მდგომარეობას და ისე იმოქმედო და რადგანაც ახალი მდგომარეობა იყო შექმნილი, ჩვენ ბათომის საკითხს მეორე ხარისხოვანი ალაგი დავუთმეთ, როცა ბათუმისკენ მივდიოდით, ჩვენ იმ დროს ვგრძნობდით, რომ ჩრდილოეთიდან გვიახლოვდებოდა ფრონტი, მაგრამ ჯერ კიდევ შორს იყო ის. ახლა ეს ფრონტი უკვე ჩვენს საზღვრებთან არის.
დღეს პირველათაა, რომ ჩვენი და საბჭოთა რუსეთის საზღვარი ერთ ხაზზეა. მართალია, წინეთაც იყო ჩვენს საზღვრებთან საბჭოთა მთავრობა, როცა კავკავი ბალშევიკებს ეჭირათ, მაგრამ მაშინ კავკავის იქით იდგნენ მოხალისენი და მოხალისეების შემდეგ კი საბჭოთა რუსეთი. დღეს კი, მოხალისეთა ჯარი დაირღვა და ჩვენსა და ბალშევიკებს შორის არავინ არ სდგას. მოხალისეთა ჯარების მიმართ ჩვენი დამოკიდებულება ყველასათვის ცნობილია, თუმცა ჩვენ მოხალისეებთან არ ვყოფილვართ აშკარა ომში, მაგრამ მუდამ კონფლიკტში ვიყავით. ჩვენ მათ არ ვსცნობდით, ისინი ჩვენ არ გვცნობდნენ და ამიტომ ჩვენი ჯარი იდგა მათ საწინააღმდეგო ფრონტზე. ამ მხრით ჩვენი სრულიად უარყოფილი დამოკიდებულება მოხალისეებთან ცნობილი იყო.
რა ნაირი იყო ჩვენი დამოკიდებულება ბალშევიკებთან?
ჩვენ მათ მოქმედებას არ ვიზიარებდით, მაგრამ ჩვენ დღიდან მათ მიერ ძალა-უფლების დაპყრობისა ვამბობდით, რომ ჩვენ ვართ წინააღმდეგი რუსეთის სამოქალაქო ომში ჩარევის და როცა ევროპა მოხალისეებს ეხმარებოდა, ჩვენ ამის წინააღმდეგი ვიყავით და ამ დახმარებაში არავითარი მონაწილეობა არ მიგვიღია. და თუ ახლა სამოქალაქო ომი რუსეთში გათავდება, და საბჭოთა რუსეთს ნორმალურ განვითარების საშვალება მიეცემა - ეს ჩვენთვის სასიამოვნო და სამხიარულო მოვლენა იქნება. ჩვენ დარწმუნებული ვართ, რომ როცა იქ შეუდგებიან ეკონომიკური ცხოვრების მოწესრიგებას, მაშინ ბალშევიკები გააკეთებენ იმას, რაც ჩვენ გავაკეთეთ. სხვანაირად ისინი ვერ მოიქცევიან, სხვა გზა მათ არა აქვთ, თუ კი, რასაკვირველია, მათ სურთ ძალა-უფლება შეინარჩუნონ!
ასეთია ჩვენი დამოკიდებულება ბალშევიკებთან, მოხალისეებთან და მათ შორის ატეხილ სამოქალაქო ომთან.
როგორია ბალშევიკების დამოკიდებულება ჩვენს მიმართ? პრინციპიალურად ბალშევიკები სცნობენ ერთა თვითგამორკვევას, მაგრამ პრაქტიკულათ დღევანდლამდის მათი დამოკიდებულება ჩვენთან ისეთია, როგორიც იყო მოხალისეების მხრივ, როგორც მოხალისენი არ გვცნობდნენ, არც ბალშევიკებს აქვთ სურვილი გვიცნონ. თქვენ, ალბათ, ადევნებდით თვალ-ყურს იმ ნოტებს, რომელთა გაცვლა მოხდა ჩვენსა და საბჭოთა მთავრობის შორის. თქვენ, ალბათ გაეცნობოდით ჩიჩერინის უკანასკნელ ნოტას. მთელი ტონი, წერის მანერა პოლემიკურია. აქედან სჩანს, რომ მათ, როგორც წინეთ არ სურდათ მენშევიკებთან მეგობრული კავშირი დაეკავებინათ, არც დღეს სურთ. ამას თუ მივიღებთ მხედველობაში, მაშინ ბალშევიკების ფრონტი ჩვენთვის დიდათ საშიშრო ფრონტია. თქვენ იცით, რომ როცა ბალშევიკები დენიკინს ებრძოდენ, არმიას მოუწოდებდენ შავი გენერლების, ძველი რუსეთის მოტრფიალეთა წინააღმდეგ საბრძოლველათ, დღეს, როდესაც დენიკინი აღარ არსებობს, მათ ასეთი მოწოდება არ გამოადგებათ. მათ უნდა მონახონ სხვა ლოზუნგი და ეს ლოზუნგი შეიძლება იყოს მხოლოდ ერთათ ერთი - ლოზუნგი დაპყრობის, აშკარა იმპერიალისტური. ნამდვილი რევოლიუციონერები ამ ლოზუნგს არ აყვებიან, მაგრამ ბევრნია ასეთები? იქ სადაც პოლივანოვები სარდლობენ - ერთა უფლება დიდ საფრთხეშია. და თუ კიდეც ჩვენი საზღვრები დაუცველი დახვდათ, უეჭველია მის გადმოლახვას შეეცდებიან. უნდა ვიცოდეთ, რომ ბალშევიკები ანგარიშს უწევენ მხოლოდ ძალას. თუ ესტონეთთან მათ ზავი შეკრეს, ეს იმიტომ, რომ ესტონეთმა მათ საქმე გაუჭირა. ის თავის ტერიტორიაზე ხან იქით უშვებდა იუდენიჩის ჯარს, ხან აქეთ და აი ამ ფრონტის თავიდან მოსაშორებლათ ბალშევიკებმა ზავი შეკრეს ესტონეთთან, თუმცა იქ ბატონობს ბურჟუაზიულ ნაციონალისტური პარტია. ამიტომ უნდა ვსთქვათ გადაჭრით, რომ ბალშევიკები ჩვენ მაშინ გაგვიწევენ ანგარიშს და ზავს ჩამოაგდებენ, როცა დაინახავენ, რომ ჩვენს ხალხს არ სურს ისინი აქეთ გადმოვიდენ. თუ მათ დაინახეს, რომ საქართველოს დემოკრატია არც ისე წინააღმდეგია მათი აქეთ გადმოსვლის, მაშინ ისინი აქ შემოვლენ. მათ შეუძლია შემოსვლა ორი გზით: სოჭის და დარიალის. ამ ფრონტის, ამ კარების დაცვა ისე, რომ ყოველივე ხალისი აქვთ ავანტიურის და შემოსვლისა ბალშევიკებს წავართვით, აი ჩვენი მოვალეობა. დარიალი ბუნებრივათ ისეთი მიუვალი არის, რომ ცოტა ჩვენი ძალაც კი დივიზიებს დაამარცხებს, თუ კი ეს ძალა თავის მოვალეობას პირნათლათ შეასრულებს. ასეთივე მაგარია გაგრის კარები. თუ მივიღებთ სახეში იმას, რომ დამხმარე ძალა ზღვიდან მათ არ ეყოლებათ.
ასეთ ჰარმონიაში საბჭოთა-რუსეთი შეეცდება უფრო ადვილი გზა აირჩიოს. ასეთი გზა ბაქოზე მომავალი, თუ, რასაკვირველია, მთიელთა მთავრობა დარუბანდის კარებს მათ თავის ნებით გაუღებს.
სამწუხაროთ უნდა ვთქვათ, რომ ადერბაიჯანი ამ ბოლო დროს ბათომის ირგვლივ ჩვენ წინააღმდეგ მოქმედებს. სანამ ის ამაზე ხელს არ აიღებს და ამის აშკარა გარანტიას არ მოგვცემს, მანამდის ჩვენს შორის თანხმობა არ იქნება.
არც სამხრეთის საზღვარი გვაქვს უზრუნველყოფილი. ოლთისის რაიონში სერვერ-ბეგის რაზმები გროვდებიან და არტანიით ახალციხეში შემოჭრას ლამობენ. მათ, ალბათ, დაავიწყდათ ერთი ავანტიურა და ახლა ახალციხის მაზრას კიდევ ახალი უბედურება სურთ თავს დაატეხონ.
აქედან თქვენ ხედავთ, რომ ჩვენ სამი მხრით მოგველის კონფლიქტი. ბათომის ოლქშიც ჩვენი მტრები ახმაურდენ, თუ წინათ ბათომის ოლქში ბრძოლა სწარმოებდა ამ ლოზუნგის გარშემო: ოსამლეთი თუ საქართველო, ეხლა კითხვა სდგას ამნაირად: ინგლისი თუ საქართველო. ოსმალეთს რომ არას მისცემენ, ეს უკვე ყველამ იცის. ჯერ არ ვიცით დანამდვილებით, ვისი პოლიტიკაა ის პოლიტიკა, რომელიც აგიტაციას ეწევა ინგლისის სასარგებლოთ და ჩვენს წინააღმდეგ აჭარაში და რომ ამდენ ხანს ბათომის კითხვა ვერ გადაწყვიტეს - ეს მოწმობს იმას რომ მის გარშემო დიდი ინტერესებია დაგროვილი.
თქვენ იცით, რომ ძველათ, სანამ ინდოეთისკენ საზღვაო გზას მიაგნებდენ, მთელი მიმოსვლა და ურთიერთობა ინდოეთთან სწარმოებდა შავი ზღვით - სპარსეთის გზით.
ამიტომაც ამ გზაზე მდებარე სამცხე-საათაბაგოს ასეთი დიდი როლი უთამაშია ჩვენ პოლიტიკურ და კულტურულ ცხოვრებაში. სწორეთ მაშინ ყვაოდა ეს მხარე მასთან ერთად მთელი საქართველო, მაშინ შეიქმნა ის ჩვენი ქვეყნის პოლიტიკური აკვანი. როცა ოსმალეთმა ჩვენი ეს პროვინციები მოგვწყვიტა, მაშინ იძულებული გავხდით სახელმწიფოებრივ ცხოვრების ცენტრი ჩრდილოეთით გადმოგვეტანა, მაშინ დაგვეხშო გზა და ურთიერთობა მოწინავე ქვეყნებთან. დაიხშო ეს გზაც ინდოეთისაკენ. შეიძლება, ინგლისში ჰქონდეთ ეხლა აზრი - აღადგინონ ეს ძველი გზა ბათომ ყარსი-თავრიზი ინდოეთი. ვისაც ამის განხორციელება სურს, მას უნდა ეჭიროს ამ გზის თავი და ბოლო. აი ამიტომაც ის აგიტაცია, ეხლა რომ ბათუმის ოლქში სწარმოებს, - საქართველო თუ ინგლისი - შეიძლება იყოს ნაკარნახევი ამ წრეების მიერ და თუ ასეთი აზრი არ აქვთ, თუ საქმე ეხება მხოლოდ ადერბაიჯანის და სომხეთის ეკონომიკურ ინტერესებს - ამ ინტერესებს მათ ბათომში საქართველოზე უკეთ ვინ უზრუნველყოფს?
აი ასეთია ჩვენი საგარეო მდგომარეობა და ის მომენტი, რომელშიც ჩვენ ვიმყოფებით. აქ სიმძიმის ცენტრია ბალშევიკურ რუსეთთან დამოკიდებულება. ყველა სხვა გვედავება ამა თუ იმ პროვინციას, ამ თუ იმ მხარეს, ხოლო ბალშევიკური რუსეთი გვედავება ერთიანად ჩვენს არსებობას.
ასეთ მდგომარეობაში რა უნდა ჰქნას პარტიამ, რომ გადაარჩინოს ქვეყანა, როგორც გადაურჩენია ის უფრო უარეს პირობებში?
ამის გასარკვევად უნდა გადავიდეთ მეორე კითხვაზე: ვართ თუ არა შიგნით საკმაოდ ძლიერი, შეკავშირებული, მოქმედი? გვაქვს თუ არა საკმაო სიმტკიცე და ერთსულოვნება, რომ ხალხი ერთიანად ავამოძრავოთ, მთელი ძალ-ღონე მოვაკრეფიოთ და ამით გამარჯვება უზრუნველყოთ?
უნდა ვთქვათ, ამხანაგებო, რომ ამ მხრით ყველაფერი თავის რიგზე არ არის. ჩვენი პარტიის მუშაობა ამ უკანასკნელ დროს მოდუნებულია და არც საკმაო ერთსულოვნებას აქვს ადგილი. ჩვენს შორის ხშირად სხვადასხვა ორგანოებში მომუშავე ამხანაგები მოქმედებენ ჩვენთან შეუთანხმებლათ და ხანდისხან ჩვენ წინააღმდეგაც. მაგალითად, ქუთაისის ფოსტა-ტელეგრაფის მოსამსახურეების, ხაშურის რკინის გზელების და სხვა გაფიცვები. ასეთ გამოსვლებს აწყობენ ისევ ჩვენი ამხანაგები. ქუთაისში რომ იყოს ნამდვილი პარტიული ორგანიზაცია, იმ საქმის დამწყებნი პარტიიდან გაძევებული იქნებოდენ. ჩვენ ბალშევიკების შიში არა გვაქვს, ბალშევიკები შიგნით ვერაფერს დაგვაკლებენ, იგინი ჩვენ აგვრევენ მხოლოდ ჩვენივე ამხანაგების საშუალებით. უეჭველია ჩვენს პარტიაში მათ ყავთ შემოჩენილნი, რომელნიც შიგნიდან ცდილობენ ჩვენს დარღვევას. შეუძლებელი საქმეა, რომ პარტიამ ჯერ წამოაყენოს მთავრობა, დამფუძნებელი კრება და შემდეგ მათ წინააღმდეგ იმოქმედოს, მათ გაფიცვები მოუწყოს. არის მრავალი საშუალება ამ თუ იმ მოთხოვნილების დასაკმაყოფილებლად, რომელიც უკეთესად მიაღწევს მიზანს; ყოველთვის შეიძლება მთავრობაში თუ დამფ. კრებაში ამ თუ იმ ზომის გატარება საჭიროების დასაკმაყოფილებლად. თუ თქვენ მიერვე დაყენებულ მთავრობას ჯოხს გადაუჩორკავთ და ფეხს დაუდებთ, ვერავითარი სახელმწიფოს აპარატი ვერ იმოქმედებს და სახელმწიფო დაინგრევა.
ჩვენ ვიცით, რომ ეკონომიკური ცხოვრება ძლიერ გამწვავებულია, რომ მუშა ხალხი განსაკუთრებულ გაჭირვებას განიცდის. ბევრ ამხანაგებს ჰგონია, რომ იმის მიზეზი მთავრობის ცუდი პოლიტიკაა. ეს ამხანაგები ამბობენ: თქვენი საგარეო პოლიტიკა საუცხოვოა, თქვენი ეკონომიკური პოლიტიკა კი არ მოგვწონს, არ ვარგაო. ეს რომ მართალი იყოს, მაშინ არც ის უნდა გაგვიკვირდეს, რომ გაფიცვებს აწყობენ და გართულებას იწვევენ.
მეორე მხრით, თუ ეს მართალია, თუ ჩვენ ეკონომიკური პოლიტიკა არ გვივარგა, მაშინ არ გვცოდნია რა უნდა ვაკეთოთ - არც მთავრობას და არც დამფუძნებელ კრებას.
ვინაიდან შინაურ აღმშენებლობის ამ სფეროში ზოგიერთი კითხვები წინააღმდეგობას და გაუგებრობას იწვევს ჩვენი ამხანაგების შორის, მინდა ამაზე შევაჩერო თქვენი ყურადღება და აღვადგინო ერთი აზრი ამ შინაურ საქმეების შესახებ.
ეხლა, როცა ბალშევიკები მოგვიახლოვდენ, ბევრი ფიქრობს - ბალშევიკების შიშით მოგვცემენ რასაც მოვითხოვთო; შეიქმნა ერთნაირი მაქსიმალისტური ფსიქოლოგია ბალშევიზმის გავლენის ქვეშ. ბევრს უნდა იარაღად გამოიყენონ ჩვენს წინააღმდეგ ბალშევიკების მოახლოვება და გადაგვადგმევინოს მიუღებელი ნაბიჯები. მაგრამ, თუ ჩვენ გვექნება გარკვეული შეხედულება საშინაო მუშაობაში, მაშინ უნდა ვაკეთოთ ის, რაც საჭიროა, დავადგეთ მტკიცე გზას, ვებრძოლოთ ანარქიულ სულისკვეთებას და პოლიტიკას. ჩვენ, სოციალდემოკრატიულმა პარტიამ, დავიპყარით საქართველოში ძალა უფლება. დღეს მხოლოდ ორ ქვეყანას უდგას სათავეში რევოლიუციონური პარტია - რუსეთს და საქართველოს. იქ ბალშევიზმია, აქ მენშევიზმი. და აი, აქ ჩვენ შეძლება გვაქვს ვუჩვენოთ ქვეყანას ჩვენი ტაქტიკა, გავამართლოთ ის პრაქტიკაში, დავუპირდაპიროთ ბალშევიზმს; აქ გამოჩნდება აშკარათ რომელი პოლიტიკა, ვისი მოქმედება უფრო შეეფერაბა სოციალიზმს - ჩვენი თუ ბალშევიკების.
ჩვენ დღეს ვსხვავდებით ბალშევიკებისაგან არა მარტო ტაქტიკით და პროგრამით, არამედ - საერთო ფილოსოფიური და ისტორიულ შეხედულებებითაც. ჩვენ ვდგევართ ისევ მარქსიზმის გზაზე, იგინი კი, სრულიად ჩამოშორდენ მარქსიზმს. ჩვენს შორის ეხლა ისეთივე განსხვავებაა, როგორიც ჩვენსა და სხვა პარტიებს შორის.
ჩვენ აქ, როგორც ვსთქვი, დავიპყარით პოლიტიკური ძალა-უფლება დემოკრატიული გზით, იქ, რუსეთში ბალშევიკებმა, დიქტატურის გზით, აი ჩვენი მთავარი განსხვავება. უეჭველია, რომ რევოლიუციის დროს საჭიროა დიქტატურა, ეს ჩვენ გვქონდა, ჩვენში იყო მუშათა დეპუტატების საბჭო. აი, ამ საბჭოს არსებობის დროს ჩვენში იყო დიქტატურა, მაგრამ ეს იყო დროებით ძველი წყობილების დარღვევის დროს, როცა ერთ ჯგუფი ხალხისა გამოხატავდა საერთო ინტერესებს. მაგრამ დიქტატურა მიუღებელია მაშინ, როცა ახალი ცხოვრების აშენებას შევუდექით, რადგანაც ეს (აშენება) უნდა მოხდეს მთელი ხალხის მონაწილეობით და სურვილით. როგორც ხედავთ დიქტატურა მიუღებელია როგორც ნორმალური ფორმა მართველობისა, ამიტომ მუშათა საბჭოს ნებართვით, ჯერ მოვაწყვეთ პარლამენტი, შემდეგ მოვიწვიეთ დამფუძნებელი კრება, ამ რიგათ ჩვენ წმინდა დემოკრატიული გზით ჩაგვივარდა ძალა-უფლება.
რატომ აძლევენ ბალშევიკები დიქტატურას, ამ უმცირესობის სურვილს, უპირატესობას? რატომ ჩვენ ვაძლევთ უპირატესობას ხალხის უმრავლესობის სურვილს? აი ამაშია ჩაქსოვილი ჩვენი თეორიული განსხვავება. მათი აზრით, უმრავლესობას, თუ ძალა-უფლება ხელში ჩაიგდო, შეუძლია ახალი წყობილება დაამყაროს, თუნდაც ხალხი, უმრავლესობა, ამის წინააღმდეგ იყოს და რადგანაც მათ იციან, რომ ხალხის დიდი უმრავლესობა მათი წინააღმდეგია, ისინი სწორედ ამიტომ გაურბიან ხალხის უმრავლესობის ნებისყოფის გამომხატველ ორგანოს და ცდილობენ ხიშტის საშვალებით უმრავლესობას თავზე მოახვიონ უმცირესობის სურვილი. ასეთი შეხედულების სარჩულია ძველი აზრი. ძველათ იყო მეცნიერებაში, მიმართულება, რომელიც ამბობდა, რომ, აზრი, გონება მართავს ქვეყანას და მაშასადამე, კარგი აზრის მქონე ჯგუფს შეუძლია მოხერხებულ დროს მთელ ხალხს თავს მოახვიოს თავისი აზრები და ამ აზრების თანახმათ მოაწყოს ცხოვრებაო. (რაციონალისტები, სოციალისტ-უტოპისტები, ბლანკისტები). ისინი არავითარ ანგარიშს არ უწევდნენ მატერიალურ პირობებს და მხოლოდ აზრის განვითარებით უნდოდათ ცხოვრების გადაბრუნება და ახალ ნიადაგზე მოწყობა. ამას ქადაგებდა იდეალიზმი. ეს იყო საფრანგეთში და გერმანიაში 40-იან წლებში და რუსეთში 80-იან წლებში. იდეალიზმი, როგორც ასეთი, სრულიად დაამარცხა მარქსიზმმა, რომელმაც საზოგადოებრივი ცხოვრების გარდაქმნის საკითხი დაუკავშირა მატერიალურ პირობებს და საკითხი მეცნიერულ ნიადაგზე დააყნა. აი, ის ძველი იდეალისტური წარმოდგენა ცხოვრებაზე შეითვისეს ბალშევიკების და ის გაჰყავთ ცხოვრებაში.
მახსოვს, ერთხელ, 1905 წ. მე და ნოე რამიშვილმა ერთად დავსწერეთ ერთი სტატია და მოვათავსეთ ჟურნალ „სოციალ-დემოკრატში“, „მენშევიზმი თუ ბოლშევიზმის“ სათაურით. იქ ჩვენ ვამტკიცებდით, რომ ბალშევიზმი არის ბლანკისტური და არა მარქსისტული მიმართულება. ეს იყო ერთნაირი ახალი აზრი, ვინაიდან ასეთი აზრი იმ ხანათ რუსეთში არ იყო გამოთქმული. ამ უკანასკნელ ხანებში, როდესაც ბალშევიკები შეუდგნენ აზრის პრაქტიკულად განხორციელებას, ჩვენი შეხედულება საჯაროთ გამართლდა.
ჩვენ კი, როგორც მარქსისტები ვფიქრობთ, რომ ხალხის ყოფა-ცხოვრების ისტორიულად შეცვლა არ არის დამოკიდებული რომელიმე პირზე, ან ჯგუფზე, თუნდაც ის რევოლიუციონერიც იყოს, არამედ-ის სავსებით დამოკიდებულია მატერიალურ პირობებზე. ეს მატერიალური პირობები ჩაქსოვილია თვით ხალხში და მასში ბადებს ერთნაირ პოლიტიკურ და სოციალურ შემეცნებებს. ამიტომ, ჩვენ ვამბობთ, რომ როცა სახალხო საქმეს აკეთებთ უნდა აკეთოთ ეს ხალხისავე საშუალებით ხოლო, რაც შეეხება რომელიმე წყობილების თავზე ძალათ მოხვევას, უნდა ითქვას გადაჭარბებით, რომ ეს ქვიშაზე აგებული შენობაა. რუსეთის თვითმპყობელობა 300 წელს ახვევდა რუსის თვითმპყობელობას, მაგრამ საბოლოოდ მაინც ვერ მოახვია. ამიტომ მე ვამბობ, რომ ცხოვრების გარდაქმნა უნდა მოხდეს ისევე ამ ხალხის საშვალებით დემოკრატიული გზით.
ახლა მიუბრუნდეთ ჩვენს შინაურ მდგომარეობას. როგორც ვსთქვით, ჩვენ დავიპყარით პოლიტიკური ძალა-უფლება. ამის შეძენაში მონაწილეობას იღებდა ხალხის სხვადასხვა ელემენტები. ჩვენში მუშათა კლასი დიდ უმცირესობას წარმოადგენს. დიდ უმრავლესობას წარმოადგენენ წვრილი გლეხები. საზოგადოების - ეს სტრუქტურა არ შეცვლილა რევოლიუციის დროს, შეიძლება ახლა იცვლება, მაგრამ თუ გვინდა ჩვენ ის პოლიტიკური ძალა-უფლება, რომელიც ხელთა გვაქვს, ავამუშაოთ ჩვენი პროგრამა, აუცილებლათ უნდა შეუთანხმოთ ობიექტურ პირობებს, აუცილებლათ ანგარიში უნდა გავუწიოთ წვრილ მესაკუთრეებს, გლეხებს. ქალაქი დღეს ვერავითარ ცვლილებას ვერ მოახდენს, თუ ეს გლეხობას, სოფელს არ სურს. მოსკოვში დღეს შიმშილია, რადგანაც გლეხები პურს არ აძლევენ. თქვენ ალბათ წაიკითხავდით გაზეთებში, რომ გერმანიას საფრთხე მოელის, თუ ორ კვირაში გლეხებმა პური არ მოაწოდეს ბერლინსო. სავსებით მართლდება მარქს-ენგელსის აზრი, რომ რევოლიუცია მაშინ გაიმარჯვებს, თუ მას ემხრობა ხალხის დიდი უმრავლესობა. თუ ეს უმრავლესობა გემხრობათ, გამარჯვებული ხართ, თუ ამ უმრავლესობას გამოეთიშეთ, დამარცხებული ხართ. ჩვენი ტაქტიკა ისეთი უნდა იყოს, რომ არც ჩვენს პოგრამას გვაშოროს და არც ხალხი მოგვაშოროს. არც ოპორტიუნისტული და არც ბლანკისტური, ანაქრიული, - აი ჩვენი შეხედულება. ტაქტიკაზე.
და მე მგონია, რომ ის, რასაც ჩვენ ვაკეთებთ, არის ნამდვილი დემოკრატიული, სოციალისტური, და ის, რასაც ბალშევიკები აკეთებენ არის ბლანკისტური, ანარქისტული და არსებითად არასოციოალისტური.
და თუ ჩვენი გზიდან გადავიხარეთ ან მარჯვნივ, ან მარცხნივ, მაშინ ჩვენ აქედან გავქრებით, ეს ნიშნავს ჩვენი პარტიის დარღვევას, ჩვენი პარტიის დარღვევა კი ფაქტიურად ნიშნავს ჩვენი სახელმწიფოებრივი ცხოვრების დარღვევას და ანარქიის გამეფებას.
როგორია ჩვენი პროგრამა? ჩვენ და ბალშევიკებს რევოლიუციამდე ერთნაირი პროგრამა გვქონდა, მაგრამ რევოლიუციის დროს, მათ ეს პროგრამა გადააგდეს და ახალი დასწერეს; გაივლის დრო და ისინი ამ ახალსაც გადააგდებენ და მესამეს შესთხზავენ. ჩვენ პროგრამას ვწერდით სწორეთ რევოლიუციისათვის, ის რევოლიუციის შემდეგ უნდა აგვესრულებინა, ჩვენ ის პროგრამა არ გადავაგდეთ, ჩვენ მას ვანხორციელებთ.
ამ პროგრამის თანახმად ჩვენ ვახდენთ რეფორმებს. ბევრს ჰგონია, რომ რახან რეფორმების გზას ვადგივართ - რეფორმისტები ვართ. მაგრამ თუ ჩავუკვირდებით ამ, რეფორმების შინაარსს და აზრს, თქვენ წინააღმდეგში დარწმუნდებით, თუ რეფორმას ახდენთ იმ მიზნით, რომ დღევანდელი საზოგადოებრივი ურთიერთობა არ შესცვალოთ, მუშაობთ მხოლოდ იმისთვის, რომ არსებული წყობილება შეაკეთოთ და მით გაამაგროთ, მაშინ ეს მართლა რეფორმისტობაა.
მაგრამ თუ რეფორმას იმისთვის ახდენთ, რომ დღევანდელი საზოგადოებრივი ურთიერთობა ისე გადაასხვაფეროთ, რომ ნიადაგი მოამზადოთ ბურჟუაზიული წყობილებიდან სოციალისტურ საზოგადოებაში გადასასვლელათ, მაშინ ეს არ იქნება რეფორმისტობა.
სამწუხაროდ, დღეს ბევრ ჩვენგანს დაავიწყდა ყველა ძველი ნაწერები, დაავიწყდა წიგნების კითხვაც. აი მაგალ., კ. კაუცკი თავის ერთ-ერთ წიგნში, რომელსაც სათაურათ აქვს „სოციალური რევოლიუცია“, რას სწერს: „სოციალ რეფორმისტი სხვავდება სოციალისტთ რევოლიუციონერისაგან არა სოციალური რეფორმების მომხრეობით, არამედ თავისი მიზნის მხოლოდ სოციალური რეფორმებით განსაზღვრით“. ე.ი. თუ თქვენ ამ რეფორმას იქით არსად მიბრძანდებით, მაშინ ეს არის ოპორტიუნიზმი, მაშინ რეფორმა მიმართულია დღევანდელი წყობილების შენარჩუნებისაკენ. მაგრამ ხომ მარტო არსებული წყობილების შეკეთების გზაზე არ ვდგევართ, ჩვენ გვსურს არსებული წყობილების შეკეთება, მხოლოდ იმისათვის, რომ ეს გახდეს გზათ და ხიდათ სოციალიზმისაკენ.
როგორც იცით, ჩვენი პროგრამა ორი ნაწილისაგან შესდგება: პროგრამა-მინიმუმი და პროგრამა-მაქსიმუმი. კაუცკი ამ წიგნში აყენებს საკითხს - რა უნდა აკეთოს პარტიამ, როცა მის ხელში იქნება სახელმწიფო ძალა უფლება? მისი აზრით, - პირველათ პარტიამ უნდა განახორციელოს პროგრამა-მინიმუმი, მოახდინოს სახელმწიფოს სრული დემოკრატიზაცია. ის სწერს: „პირველ ყოვლისა, რასაკვირველია, პროლეტარიატი დაამთავრებს იმას, რაც ვერ დაამთავრა ბურჟუაზიამ. ის მოსპობს სავსებით ფეოდალიზმის ყველა ნაშთებს და განახორციელებს დემოკრატიულ პროგრამას, რასაც ერთხელ ბურჟუაზიაც იცავდა. როგორც ყველაზე უფრო დაბლა მდგომი კლასი, პროლეტარიატი არის ყველაზე უფრო დემოკრატიული კლასი. ის დაამყარებს საყოველთაო საარჩევნო უფლებას, უზრუნველყოფს კავშირთა და ბეჭდვის სრულ თავისუფლებას და სხ. ჩვენც სწორეთ ამ მუშაობას ვეწევით, ჩვენც ვილტვით სრული დემოკრატიზაციისაკენ. რა თქმა უნდა, ჯერ არ დაგვიმთავრებია ეს მუშაობა, ჯერ კიდევ სავსებით ვერ გავატარეთ დემოკრატიზაცია, სხვანაირად არც შეიძლება მომხდარიყო: დიდი ხანი არაა მას შემდეგ რაც ჩვენი პარტია თავისუფლათ ანხორციელებს თავის პროგრამას, ეს ხდება მხოლოდ მას შემდეგ, რაც დამფუძნებელმა კრებამ დიდი უმრავლესობა მოგვცა და მთავრობაში მხოლოდ ს. დ. პარტიის წარმომადგენლები შევიდნენ.
კაუცკი გადადის შემდეგ პროგრამა მაქსიმუმზე. მისი აზრით სოციალიზმის განხორციელება წარმოადგენს თანდათანობით პროცესს, რომელიც 30-40 წელიწადს გასტანს. ჯერ უნდა მოხდეს სკოლის სისტემის გარდაქმნა, ამას მოყვება გადასახადების სისტემა, შემდეგ - უმუშევრობის აღმოფხვრა; მთავრობა მიილტვის გააფართოვოს და გაამრავლოს სახელმწიფო და კომუნალურ საწარმოვო დაწესებულებები და მონოპოლიები (ჩვენ ამაზე წინ წავედით. სახელმწიფო და კომუნალურ ქონებას და მეურნეობას პირველსავე დღიდანვე ვაფართოებთ და ვადიდებთ). დაბოლოს სხვილი კაპიტალისტური წარმოების გამოსყიდვა, მისი სახელმწიფოს და კომუნების ხელში გადასვლა. კერძო წვრილი წარმოება კი თავისთავად გაქრება თანდათანობით.
ასეთი იყო მარქსისტების შეხედულება თავიდანვე: თანდათანობით განხორციელება სოციალიზმის და ეს პროცესი გასტანს არა ნაკლებ 30-40 წლისა. მაშასადამე ჩვენი შინაური ეკონომიკური პოლიტიკა სრულიად არ შორდება მარქსისტულ გზას.
უნდა აღვნიშნოთ ერთი გარემოება, რომელიც გვიძნელებს მუშაობას იმ ტემპით, რომელიც სასურველია ჩვენთვის. რევოლიუცია შეიძლება ორი გზით მიდიოდეს, ორ განსხვავებულ პირობებში: 1) როცა წარმოება განვითარების უმაღლეს საფეხურს აღწევს და დიდძალი სიმდიდრეა დაგროვილი; 2) როცა წარმოება დაცემულია და წინად დაგროვილი ქონების დიდი ნაწილი განადგურებულია. ეს მეორე გარემოება ქმნის დიდ სიძნელეს სოციალიზმის განხორციელებისათვის და სწორეთ ასეთ სიძნელესთან გვაქვს ჩვენ საქმე, რადგანაც ჩვენი რევოლიუცია მოხდა საშინელ ომის შემდეგ, რომელმაც სრულიად დასცა წარმოება და გაანადგურა დაგროვილი სიმდიდრის დიდი ნაწილი. ასეთ პირობებში განსაკუთრებით საჭიროა წარმოების გაძლიერებით დაწყება. ბალშევიკურ განაწილების სისტემას არაფერი საერთო არ აქვს სოციალიზმთან. რევოლიუცია, როგორც განაწილება, - ეს არის ანარქიული აზრი, ზარმაცი კაცის იდეოლოგია, ხოლო შრომაში აღზრდილი პროლეტარიატის იდეოლოგია არის სოციალიზმის წარმოების ზრდის და განვითარების გზით.
ჩვენს ხანაში, როცა ძველი წარმოება დაშლილია, საჭიროა ახალი წარმოების, ახალი აპარატის შექმნა, ჩვენც ასეთ წარმოებას ვაარსებთ. სახელმწიფო, ერობა, თემი, ქალაქი აარსებენ მრავალ ახალ საწარმოვო დაწესებულებებს, აფართოვებენ თავის მეურნეობას, ეწევიან აღებ-მიცემობას. აქ იგინი მისდევენ ხალხის საჭიროებას და ამ საჭიროების მიხედვით ქმნიან ახალ საწარმვო დაწესებულებებს, ძველი, დანგრეულის ადგილას. კერძო კაპიტალი, რომელიც მხოლოდ მოგების მოსაზრებით ხელმძღვანელობს, ამას ვერ შეასრულებს. ახალი წარმოების შექმნა იძულებული ვართ ჩვენ ვიკისროთ.
ასეთი მოსაზრებით ვხელმძღვანელობთ ჩვენ, როცა ვაფართოვებთ სახელმწიფო და კომუნალურ წარმოებას, ვაწესებთ სახელმწიფო მონოპოლიებს, ვაგროვებთ სახელმწიფოს ხელში საექსპორტო საქონელს, ვაკისრებთ მას ვაჭრისა და საქონლის მიმწოდებლის როლს. ამით ერთი მხრით ჩვენ ვუწევთ კონკურენციას კერძო კაპიტალს, მეორე მხრით - ვზრდით საერთო სიმდიდრეს, რომელიც აქამდე კერძო კაპიტალის ინიციატივით იქმნებოდა.
რომ ჩვენში წვრილი წარმოება არ ბატონობდეს, ჩვენში რომ იყოს მსხვილი წარმოება, მაშინ შეგვეძლებოდა მთელი წარმოება ხელში აგვეღო. მაგრამ ეს ასე არაა, და ამას უნდა დავუმატოთ, რომ ომმა ის მცირე რიცხოვანი მსხვილი წარმოებაც გაანადგურა, რაც წინეთ არსებობდა. ამიტომ ჩვენ იძულებული ვართ ასპარეზი მივცეთ კერძო ინიციატივასაც, რადგან ასეთ სიღარიბის ხანაში, მხოლოდ ყოველგვარი შესაძლებლობის ამუშავებით შევძლებთ წარმოების დაცემას ბოლო მოუღოთ. კერძო ინიციატივა რომ მოეკლათ, წარმოება სრულიად გადაგვარდება და ხალხი აუტანელ გასაჭირში და შიმშილში ჩავარდება. ასევე დაგვღუპავს საზოგადო წარმოებაზე ხელის აღება. ეს ორი ტიპი წარმოებისა ერთი მეორეს ავსებს. ასეთი ეკონომიკური პოლიტიკა უნდა ვაწარმოოთ მანამ, სანამ ჩვენში წარმოება აყვავდება, სანამ სიმდიდრე საკმაოთ დაგროვდება.
ხოლო როცა სახელმწიფო მოღონიერდება ეკონომიურათ, როცა სახელმწიფოს კომუნების, ერთობების და ქალაქების ხელში იქნება დიდძალი წარმოება, მეურნეობა, და თუ ამ დროს ევროპაც ამ გზას დაადგა, მაშინ კერძო კაპიტალსაც საზღვარი დაედება და გადავალთ სოციალისტურ მეურნეობაში. მაშასადამე, ჩვენ ვმუშაობთ არა იმისათვის, რომ ბურჟუაზიული წყობილება გავამაგროთ, არამედ - ჩვენ ვმუშაობთ სოციალისტური სახელმწიფოს დაარსებისათვის.
უნდა გადაჭრით განვაცხადო, რომ ჩვენ სოციალისტურ წყობილებას მანამ ვერ დავამყარებთ, სანამ ევროპაში არ იფეთქებს სოციალური რევოლიუცია. ჩვენ თუ იქ მოვაწყვეთ საერთო, საზოგადო მეურნეობა, შევქმენით მისი ორგანოები და სხ. მაშინ მზათ გვექნება ნიადაგი სოციალიზმისათვის. აი ასეთია ის გეგმა და მიმართულება პოლიტიკურ და ეკონომიკურ სფეროში, რომელსაც ჩვენ ვაწარმოებთ. ეს აზრები და შეხედულება ადვილი მისახვედრი არ არის მასისათვის, რასაც ჩვენ ვამბობთ, ამას სჭირდება დიდი დრო, მოთმინება. მოთმინებას კი არ ვაძლევთ „ობივატელურ“ მნიშვნელობას, არამედ - მოთმინებას სოციალიზმისათვის. ის, რაც დღეს მუშას უჭირს - სანოვაგე, ამას სახელმწიფო აწვდის იაფათ და ამაში ის ზარალობს მილიონებს. ამ ყოველ დღიურ სასურსათო პოლიტიკას ვაწარმოებთ და მას ვუერთებთ ჩვენ დიდ სოციალისტურ პოლიტიკას.
ჩვენს და რუსეთს შორის არის ის განსხვავება, რომ აქ დემოკრატიის მოწინავეებს მისდევენ ჩამორჩენილნი, იქ კი - პირიქით, მოწინავენი სავსებით გაირეკა ასპარეზიდან და ჩამორჩენილები გაბატონდენ პოლიტიკაში. თუ ჩვენშიაც ეს მოხდა, თუ ჩვენშიაც უვიცმა და განუვითარებელ ელემენტებმა დაამარცხა შეგნებული და შეკავშირებული მუშები, თუ მათ წალეკეს პროლეტარიატის ავანგარდი, ცხადია, პოლიტიკურ ასპარეზზე გაბატონდება ანარქიული და უვიცი წრეები და განმეორდება რუსეთის ისტორია - დემოკრატიას დაანგრევს ანარქია.
ამიტომ ჩვენი ვალია მთელი ეს მუშაობა არა თუ შევიგნოთ, არამედ - სხვებსაც შევაგნებინოთ. ჩვენ დიდი მუშაობა გვმართებს ყველგან. ამ მუშაობის გაჩაღებაზე დამოკიდებული ჩვენი შინაგანი ერთობა, და ნათელი საშინაო და საგარეო პროგრამის გარშემო დარაზმვა. აი ,ასეთი მუშაობით, შეგნებით და თავის დადებით შეუძლია ჩვენს პარტიას უმეთაუროს ხალხს ისე, როგორც ის დღემდე მეთაურობდა და ის გადაარჩინოს დღევანდელი ხიფათისაგან ისე, როგორც დღემდე კიდევ უფრო უარესი ხიფათისაგან გადაურჩენია (ტაში).