წერილი ილია ჭავჭავაძესთან, გაზ. „ბახტრიონი“, 1922, № 21. დათარიღება: 18 მაისს გრიგოლ ორბელიანისგან იღებს პასუხს ამ მიწვევასთან დაკავშირებით. ივანე გომართელი, გაზ. „კვალი“, 1900, № 1, გვ. 12. პირთა ანოტაციები: ყიფიანი დიმიტრი ივანეს ძე (1814-1887) მწერალი, მთარგმნელი, პუბლიცისტი, საზოგადო მოღვაწე, სათავადაზნაურო ბანკის,
თბილისის ბიბლიოთეკის, წერა-კითხვის გამავრცელებელი და დრამატული საზოგადოებების
ერთ-ერთი დამაარსებელი. გადასახლებაში მოკლეს რუსეთის აგენტებმა. ქართულმა
მართლმადიდებელმა ეკლესიამ წმინდანად შერაცხა. თუმანიშვილი გიორგი მიხეილის ძე (1854-1920) კრიტიკოსი, პუბლიცისტი, ჟურნალისტი და საზოგადო მოღვაწე. აქტიურად
თანამშრომლობდა როგორც ადგილობრივ, ისე რუსულ პრესასთან. 1891-1903 წლებში იყო
გაზეთ «Новое обозрение»-ს რედაქტორი. ერისთავი დავით გიორგის ძე (1847-1890) მწერალი, დრამატურგი, საზოგადო მოღვაწე. ავალიშვილი ნიკოლოზ იაკობის ძე (1844-1929) ჟურნალისტი, მთარგმნელი, თეატრალური მოღვაწე. თანამშრომლობდა „დროებაში“, „ცისკარსა“
და „ივერიაში“, იყო ჟურნალ „მნათობის“ რედაქტორი და ქართული დრამატული საზოგადოების
წევრი. ბაქრაძე იოსებ (სოსიკო) ზოსიმეს ძე (1850-1904) პოეტი, პუბლიცისტი, მთარგმნელი და თეატრალური მოღვაწე. თანამშრომლობდა პერიოდულ
გამოცემებთან: დროება“, „ივერია“, „მოამბე“ და „კვალი“. სარაჯიშვილი ალექსანდრე ივანეს ძე (1851-1914) მწერალი, კრიტიკოსი, პუბლიცისტი, საზოგადო მოღვაწე, საქართველოს საისტოიო და
საეთნოგრაფიო საზოგაოების ერთ-ერთო ფუძემდებელი, 1902-03 წლებში იყო „ივერიის“
რედაქტორ-გამომცემელი. კ. კეკელიძის სახ. ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი, ი. ჭავჭავაძის პირადი საარქივო
ფონდი, უბის წიგნაკი № 6, ავტოგრაფი № 61 ფ. 5(წიგნაკის უკანა მხრიდან) პირთა ანოტაციები: ჩარსკი (ჩისტიაკოვი) ვლადიმერ ვასილის ძე (1834-1910) რუსი ტრაგიკოსი მსახიობი. სხვადასხვა დროს თამაშობდა პეტერბურგისა და მოსკოვის
თეატრებში. რეგულარულად დადიოდა გასტროლებზე თავის დასთან ერთად. არწრუნი გრიგოლ იერემიას ძე (1845-1892) სომეხი საზოგადო მოღვაწე და პუბლიცისტი. 1879 წლიდან თავისი ქარვასლის ერთი
ნაწილი თეატრად გადააკეთა და იქ წარმოდგენებს მართავდა ქართული თეატრის მუდმივი
დასი. გაზ. „ივერია“, 1888, 19 მაისი, № 103, გვ. 1-2. კ. კეკელიძის სახ. ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი, ი. ჭავჭავაძის პირადი საარქივო
ფონდი, ასლი № 1052, გვ. 834-844; გაზ. „ივერია“, 1888, 18 მაისი, № 102, გვ. 1 (ცენზურის
ნებართვა 1888, 17/ V); ი. ჭავჭავაძე, თსკ ოც ტომად, ტ. 5, თბ., 1991, გვ. 419. გაზ. „ივერია“, 1891, 2 ივნისი, № 114, გვ. 1-3. გაზ. „ივერია“, 29 მაისი, № 109, გვ. 2-3. პირთა ანოტაციები: მაჩაბელი ვასილ გიორგის ძე (1845-1918) თავადი, ვექილი, საზოგადო მოღვაწე, ივანე მაჩაბლის ძმა. გაზ. „ივერია“, 1894, 20 მაისი, № 105, გვ. 1-3. პირთა ანოტაციები: მაჩაბელი მიხეილ (მიშო) ვახტანგის ძე (1858-1927) „ნადვორნი სოვეტნიკი“, ქშწ-კგ საზოგადოების რწმუნებული ყვირილაში, ივანე
მაჩაბლის მეგობარი. „ცნობის ფურცელი“, 1897, № 205, 209; „ივერია“, 1897, № 96. გაზ. „ივერია“, 1900, 18 მაისი, № 106, გვ. 4; ი. ჭავჭავაძე, თსკ ოც ტომად, ტ.
17, 2012, გვ. 211, 470-471. ვ. ჟვანია, ილია ჭავჭავაძის ცხოვრებისა და შემოქმედების ამსახველი იურიდიული
ხასიათის წერილები და დოკუმენტები. „საისტორიო მოამბე“, 1971, № 25-26, გვ. 350; ი.
ჭავჭავაძე, თსკ ოც ტომად, ტ. 17, 2012, გვ. 236, 487. პირთა ანოტაციები: გურამიშვილი ზაალ (ზალიკო) თადეოზის ძე ოლღა გურამიშვილის ძმა, თადეოზ გურამიშვილის მეორე ცოლისგან. საყვარელიძე გაბრიელ ბეჟანის ძე დამატებითი ცნობები არ მოგვეპოვება. გაზ. „ივერია“, 1904, № 121; გაზ. „ცნობის ფურცელი“, 1904, № 2498-1500.