საქართველოს ეროვნული არქივი, ფ. 133, № 26, გვ. 2. პირთა ანოტაციები: თოღუზაშვილი თეკლე მჭადიჯვრის თემის სოფელ ძალისის მცხოვრები. ვალიშვილი ალექსი მჭადიჯვრის თემის სოფელ ძალისის მცხოვრები კ. კეკელიძის სახ. ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი, ილია ჭავჭავაძის არქ. № 655. პირთა ანოტაციები: ჭყონია ალექსანდრე მირიანის ძე (1855-1907) საზოგადო მოღვაწე, ქუთაისის გიმნაზიის შემდეგ სწავლობდა მოსკოვსა და პარიზში.
სხვადასხვა დროს მუშაობდა ფოთის, ოზურგეთის, შორაპანის, ქუთაისის სასამართლოებში,
იყო „მოამბისა“ და „ცნობის ფურცელის“ რედაქტორი. ღოღობერიძე ბესარიონ ლევანის ძე (1832-1879) პედაგოგი და საზოგადო მოღვაწე, 1876-1879 წლებში ქუთაისის სათავადაზნაურო ბანკის
გამგეობის თავმჯდომარე. ზარაფიშვილი (ზარაფოვი) სტეფანე (დაბ. 1849?) 1868-1869 წლებში სტუდენტურ მღელვარებაში მონაწილეობისთვის გარიცხეს პეტერბურგის
უნივერსიტეტიდან. 1869 წელს დააბრუნეს თბილისში და 1874 წლამდე ეკრძალებოდა სხვაგან
ცხოვრება. საქართველოს ეროვნული არქივი, წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ოქმი.
ფ. 481, აღწ. 2., გვ. 13. საქართველოს ეროვნული არქივი, ფ. 481, № 3, გვ. 3. პირთა ანოტაციები: ჭიჭინაძე ალექსი ბესარიონის ძე (1851-1913) პედაგოგი, საზოგადო მოღვაწე, თბილისის სათავადაზნაურო სკოლის გამგე 1880-1886
წლებში, ქშწკგ საზოგადოების გამგეობის წევრი 1888-1893 წლებში. გაზ. „ივერია“, 1886, 14 ივნისი, № 126, გვ. 1; ი. ჭავჭავაძე, თსკ ოც ტომად, ტ.
8, 2007, გვ. 113. „აზრი ბოდენშტეტისა ა. ლაისტის გერმანულს თარგმანზე. ქართველი პოეტები“, გაზ. „ივერია“,
1887, 14 ივნისი, № 119, გვ. 3. პირთა ანოტაციები: ინანაშვილი (ინანიშვილი) ვლადიმერ დიმიტრის ძე აგრონომი. ბოდენშტეტი ფრიდრიხ (1819-1892) გერმანელი პოეტი და მთარგმნელი. მის აზრს ქართველების შესახებ ილია იმოწმებს „ქვათა