დირექტორი, იბეჭდებოდა ქართულ ჟურნალ-გაზეთებში: „დროება“, „კვალი“,
„ცნობის ფურცელი“ და სხვ. ქშწ-კგ საზოგადოების ოქმი, საქართველოს ეროვნული არქივი, ფ. 481 № 198
გვ. 274; დ. კარიჭაშვილი, „წერილი რედაქციის მიმართ. პასუხი ს.ნ. წერეთელს,
თ. ჟორდანიას შესახებ“, გაზ. „კვალი“, 1893, № 6. პირთა იდენტიფიკაცია: სავარაუდოდ, საუბარია სიმონ ნიკოლოზის ძე წერეთელზე. პირთა ანოტაციები: ჭყონია ალექსანდრე მირიანის ძე (1855-1907) საზოგადო მოღვაწე, ქუთაისის გიმნაზიის შემდეგ სწავლობდა მოსკოვსა და
პარიზში. სხვადასხვა დროს მუშაობდა ფოთის, ოზურგეთის, შორაპანის, ქუთაისის
სასამართლოებში, იყო „მოამბისა“ და „ცნობის ფურცელის“ რედაქტორი. ბარათაშვილი ნიკოლოზ მელიტონის ძე (1817-1845) პოეტი, რომანტიკოსი. იოსელიანი გიორგი ნიკოლოზის ძე (1847-1919) მწერალი, პუბლიცისტი, საზოგადო მოღვაწე, პედაგოგი, „ივერიის“
ტანამშრომელი, ქშწ-კგ საზოგადოების გამგეობის წევრი. წერდა „წყალტუბელის“
ფსევდონიმით. ივანოვი ალექსანდრე ავტორი წიგნისა „ცა და დედამიწა“ წერეთელი სიმონ ნიკოლოზის ძე - ქშწ-კგ
საზოგადოების ჭიათურის განყოფილების წევრი. ჟორდანია თევდორე (თედო) დავითის ძე (1853/4-1916) ისტორიკოსი, არქეოლოგი, ლიტერატორი, პედაგოგი, საზოგადო მოღვაწე. 1888
წელს დაინიშნა საეკლესიო მუზეუმის გამგედ. ავტორია 60-დე ისტორიული
ნაშრომისა. გაზ. „ცნობის ფურცელი“, 1897, № 169, გვ. 2. პირთა ანოტაციები: წერეთელი გიორგი ექვთიმეს ძე (1842-1900) მწერალი, პუბლიცისტი, საზოგადო მოღვაწე, გაზეთ ,,დროების”, შემდეგ კი
,,კვალის” დაამრსებელ-რედაქტორი, მესამე დასის ერთ-ერთი ლიდერი. გოგებაშვილი იაკობ (1840-1912) მწერალი, პედაგოგი და საზოგადო მოღვაწე. საქართველოს ეროვნული არქივი, ფ. 394, საქ. 11896, გვ. 1-6. გაზ. „ივერია“, 1899, 14 აპრილი, № 81, გვ. 1. გაზ. „ივერია“, 1900, 13 აპრილი, № 78, გვ. 1-2; ი. ჭავჭავაძე, თსკ ოც
ტომად, ტ. 14, 2007, გვ. 389. პირთა ანოტაციები: ჟორდანია ნოე ნიკოლოზის ძე (1868-1953) სოციალ-დემოკრატი, ქართველი მენშევიკების ლიდერი. 1898 წლიდან „კვალის“
რედაქტორი. 1918-21 წლებში საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის
თავჯდომარე. 1921 წლიდან ცხოვრობდა ემიგრაციაში, გარდაიცვალა საფრანგეთში. გაზ. „ივერია“, 1905, № 54 . პირთა ანოტაციები: ნაცვლიშვილი ვასილ (დაბ. 1870) თბილისელი მედუქნე, სოციალ-დემოკრატიული პარტიის წევრი, თანამშრომლობდა
ჟურნალ „მოგზაურთან“. საბჭოთა პერიოდში იყო საქართველოს ცენტრალური არქივის
თანამშრომელი. ხელნაწერთა ეროვნული არქივი, ილია ჭავჭავაძის არქივი № 38. პირთა ანოტაციები: ტრუბეცკოი პეტრე ნიკოლოზის ძე (1858-1911) რუსი საზოგადო მოღვაწე, მოსკოვის გუბერნიის თავად-აზნაურთა მარშალი 1905
წელს.