The National Library of Georgia Home - About Library - E-Resources 
  Login
Biographical Dictionary
HomeCategories  
Search
Person Name:

The Biographical Dictionary of Georgia covers biographies of people who belong to history of Georgia, who are linked with Georgia, lived in or beyond it.

The dictionary is supported by the National Parliamentary Library of Georgia.

The project aims at publishing the biographies of outstanding Georgians. We hope that whole Georgia will be involved in filling this unique dictionary.

Contact information
+995 (32) 297-16-12



გიორგი ბენიძე

გიორგი ბენიძე
Other name:მარსიანი  (Pseudonym)
Date of birth:22 December, 1953  (61 years)
Category:Philologist

Biography

დაბადების ადგილი: წყალტუბოს რაიონი, სოფელი ხომული.

დაამთავრა ქ. ქუთაისის ალ. წულუკიძის სახელობის პედაგოგიური ინსტიტუტი 1980 წელს.

მულტიმედია-არტისტი, პროფესიონალი მწერალი, პუბლიცისტი, ესეისტი, პოეტი-პროზაიკოსი, მხატვარი-გრაფიკოსი, მუშაობს სიურეალიზმში. ლიტერატურული კრიტიკოსი, თვითნასწავლი მუსიკოსი, 30 წლის ასაკიდან ზეპირად თხზავს მუსიკალურ კომპოზიციებს ნაირგვარ სტილში: ლირიკული მელოდიები, როკ-მუსიკა, საგალობლები. ამჟამად მუშაობს კულტურულ ურთიერთობათა ცენტრ "კავკასიურ სახლ"-ში ჟურნალ "ალტერნატივა"-ს რედაქტორის მოადგილედ.

მისი გრაფიკული ნამუშევრები იფინებოდა ქუთაისისა და წყალტუბოს სამხატვრო გალერეებში. ქალაქ წყალტუბოში გაიმართა მისი პერსონალური გამოფენა. იგი ეწევა პოეტთა ნაწარმოებების დეკლამაციას რეჩიტატივისა, თუ მელოდიის თანხლებით. მუშაობს პოეზიის ზაუმურ და "საუნდ" სტილში. მარსიანი მონაწილეობს არაერთ ლიტერატურულ ღონისძიებებში, პოეტურ საღამოებსა და სემინარებში. მარსიანს შეუძლია ნაყოფიერად ითანამშრომლოს რომელიმე როკ-ჯგუფთან, ან სტუდიასთან, ან ალტერნატიული, ახალი ტალღის მუსიკის შემქმნელ კომპოზიტორებთან.

Bibliography

  • პეპლობის თვე : რომანი (Author). - თბილისი, კავკასიური სახლი, 2003. - 270გვ.. - ISBN: 99928-71-38-5
  • კრიტიკა : კრიტიკული წერილების წიგნი (Author). - თბილისი, კავკასიური სახლი, 2002. - 170გვ.. - ISBN: 99928-71-31-8
  • ანამაისი : რომანი (Author). - თბილისი, საბჭოთა საქართველო, 1989. - 220გვ.

Share: