The National Library of Georgia Home - About Library - E-Resources 
  Login
Biographical Dictionary
HomeCategories  
Search
Person Name:

The Biographical Dictionary of Georgia covers biographies of people who belong to history of Georgia, who are linked with Georgia, lived in or beyond it.

The dictionary is supported by the National Parliamentary Library of Georgia.

The project aims at publishing the biographies of outstanding Georgians. We hope that whole Georgia will be involved in filling this unique dictionary.

Follow on Facebook



პარმენ ლორია

პარმენ ლორია
Other name:პ. ობოლი  (Pseudonym)
Date of birth:30 August, 1898
Date of death:8 March, 1978  (at 79 years)
Burial location:მწერალთა კავშირის პანთეონი, ქ. ბათუმი
Category:Writer

Biography

დაბადების ადგილი: სამტრედიის რაიონის სოფ. ქვაყუდეში.

სწავლობდა სოფლის ორკლასიან სასწავლებელში. 14  წლის ასაკში დაიწყო მუშაობა ჩაქვის  მეურნეობაში, შემდეგ ბათუმის პორტში, ბოლოს ნოვოროსიისკის ცემენტის საბადოებში. 19 წლის მეფის არმიაში გაიწვიეს. პირველ მსოფლიო ომის დროს ირანისა და ოსმალეთის პროვინციებში მოუხდა ბრძოლა. იმსახურა დემოკრატიული საქართველოს ჯარში. ცხოვრების ეს მონაკვეთი აღწერილი აქვს ავტობიოგრაფიულ რომანში "დაზგიდან დაზგანდე".  ნაწარმოები ავტობიოგრაფიულია და დოკუმენტური  სიზუსტით ასახავს მწერლის მიერ განვლილ გზას.  შემდგომ მუშაობას იწყებს ბათუმის ახალდაარსებულ სახალხო მილიციაში. 1924-1936წწ. ქმნიდა აგიტ-მხატვრულ ბრიგადას და მოგზაურობდა აჭარის სოფლებში. დღიურები ასახულია წიგნში "კვალდაკვალ".  აქვეყნებდა კორესპონდეციებს, მოთხრობებს, ფელეტონებს. აქტიურად მოღვაწეობს სხვადასხვა ჟურნალ-გაზეთებში, უფრო მეტად ფსევდონიმით პ. ობოლი. 1936 წელს გამოაქვეყნა  პირველი რომანი "ჩაი". იმდროინდელი აჭარის ცხოვრებას ასახავს პ. ლორიას მეორე წიგნი "დელი მურადი", რომელსაც შენდგომ "განთიადი ხევში" უწოდა. 1941 წელს მკითხველმა მიიღო რომანი "მევლუდი",  რომანი ეკრანიზებულია. ამავე ეპოქას ეძღვნება რომანი "საუკუნის დაბადება". 1951 წელს პ. ლორია აქვეყნებს თავის ერთ-ერთ პოპულარულ რომანს "ნაირა", რომელიც შემდგომ ბათუმის სახელნწიფო თეატრში სპექტაკლად  დაიდგა. ქვეყნდება მისი სხვა რომანები და მოთხრობების კრებულები. მისი რომანები თარგმნილია რუსულ ენაზე.

Member of Organizations

  • საქართველოს აჭარის მწერალთა კავშირი, პირველი მდივანი, შემდგომ თავმჯდომარე (1932-1956)

Bibliography


Share: